E-wykład: Luksus, tandeta i awans po warszawsku; Warszawski Pociejów – stolica tandetnego przepychu (dr Jarosław Pietrzak) - zdjęcie

Średnia ocena

11 oddanych głosów

9,9 / 10

E-wykład: Luksus, tandeta i awans po warszawsku; Warszawski Pociejów – stolica tandetnego przepychu (dr Jarosław Pietrzak)

W cyklu wykładów pod wspólną nazwą „Luksus, tandeta i awans po warszawsku” zapraszamy na opowieść o Pociejowie. Wykład poprowadzi historyk, dr Jarosław Pietrzak.

Warszawski Pociejów – stolica tandetnego przepychu

„Pociejów bowiem nasz spotkały losy dawnej Kartaginy, gorzej nawet, bo nie raz, ale dwa razy przenosił się z miejsca na miejsce” – tymi słowami autor artykułu w „Tygodniku Ilustrowanym” z 1865 r. opisywał warszawskie targowisko, które z czasem stało się synonimem tandety, kiczu i prowincjonalizmu. Dzieje Pociejowa, owego miejsca, którego trudno dziś szukać na mapie Warszawy, złączone są z barwnymi historiami osób, począwszy od właścicieli pałacu awanturniczego hetmana wielkiego litewskiego i wojewody wileńskiego Ludwika Konstantego Pocieja i jego żony Emerencjanny, metresy Augusta II, która popadła w obłęd, następnie handlujących Żydów z ich ciemnymi interesami oraz przestępczą kartoteką. Pociejów była także świadkiem jednego z największych tumultów w 1790 r. wymierzonego właśnie przeciwko Żydom. W XIX wieku Pociejów był nadal jarmarkiem, który poprzez różne zabiegi architektoniczne był izolowany przed wzrokiem mieszkańców Warszawy. Właśnie jako miejsce niebezpieczne i owiane złą sławą funkcjonował do końca II. wojny światowej.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Mogłoby być więcej visuali, slajów. Natomiast sam wykład ciekawy, bogaty i klarowny

  el.....@gm...il.com / 24 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Wykład bardzo ciekawy, znakomicie poprowadzony.

  m-.....@....pl / 24 sierpnia 2021

 • 9,0/ 10

  Wysłuchałam wczoraj wykładu dr. J. Pietrzaka o warszawskim Pociejowie. Została wyjaśniona kwestia kolejnych lokalizacji i żydowskich handlarzy tandetą. Ciekawe było też przedstawienie historii rodzin Warszewskich i Pociejów. urszula krzysiak

  ul.....@....pl / 24 sierpnia 2021

Muzeum Warszawy - VOD - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet