Wykład online: Od kościołów pokoju do kościołów łaski – Świdnica, Jawor, Legnica (dr Olaf Kwapis) - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów

9,7 / 10

Wykład online: Od kościołów pokoju do kościołów łaski – Świdnica, Jawor, Legnica (dr Olaf Kwapis)

Wykład online: Od kościołów pokoju do kościołów łaski – Świdnica, Jawor, Jelenia Góra

Zbudowane jedynie z drewna, piasku, gliny i słomy – zbory protestanckie w Świdnicy i Jaworze – znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wzniesione po wojnie trzydziestoletniej (1652), z pozwolenia cesarza Ferdynanda III, musiały powstać w rok. Szereg ograniczeń cesarskich miało uniemożliwić realizację tego projektu. Budynki, nazywane – na znak końca wojny religijnej – Kościołami Pokoju, stanęły w odległości strzału armatniego od murów miejskich i nie mogły przypominać kształtem świątyni. Narzuconą przez imperatora tymczasowość przezwyciężono przez zastosowanie architektury ryglowej. 55 lat później Józef I Habsburg, na mocy pokoju z królem Szwecji Karolem XII wzniósł na swoich ziemiach, m.in. w obecnej Jeleniej Górze, kościoły łaski cesarskiej.

Cykl wykładów: Polskie skarby z list UNESCO

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO obok warszawskiego Starego Miasta znalazło się wiele cennych zabytków w Polsce. Kilka z nich wciąż jeszcze czeka na to odnotowanie. Inne od lat pozostają w orbicie już wyróżnionych obiektów. W cyklu wykładów, który proponujemy w ramach poniedziałkowych spotkań w Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy, dr Olaf Kwapis opowie o wybranych dziełach sztuki, obiektach architektonicznych i zespołach urbanistycznych. Każdy z etapów naszej – z konieczności zdalnej – podróży do Polski przypomni najwartościowsze miejsca naszego kraju i pozwoli odpowiedzieć na pytanie, co stanowi o ich wyjątkowej wartości.

Pierwsza seria wykładów dotycząca miejsc na Dolnym Śląsku będzie składała się z czterech wykładów: 11 stycznia, 18 stycznia, 25 stycznia oraz 1 lutego 2021.

Osoba kontaktowa do logowania w Zoom: Marta Galewska, Muzeum Warszawy 22 277 44 97

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (6)

  • 10,0/ 10

    Polecam wykłady dr Kwapisa. Mega ciekawe.

    ka.....@in...ia.eu / 20 stycznia 2021

  • 10,0/ 10

    Absolutnie fantastyczny . Zakres wiedzy i pasja opowiadania historii która posiadł Pan Olaf Kwapis wyjątkowa

    ko.....@po...ta.onet.pl / 19 stycznia 2021

  • 10,0/ 10

    Wykład, jak zawsze, rewelacyjny. Pod wzgledęm treści oraz charyzmy wykładowcy. Aż żal, że się skończył . Czekam na następne. Dziękuję za pomysł wykładów online. Dziś pozwalają przetrwać. Pozdrawiam, Hanna Lewińska

    ha.....@....pl / 19 stycznia 2021

  • 10,0/ 10

    Wykład bardzo ciekawy i profesjonalnie przygotowany. Pierwszy raz korzystałam z Państwa oferty i zamierzam być stałym uczestnikiem. Serdeczności Małgorzata Lisowska

    mm.....@gm...il.com / 19 stycznia 2021

  • 8,0/ 10

    Prelegent ma niezwykłą wiedzę, ale temat wykładu był dopiero poruszony na ok. 30 minut przed końcem prelekcji. Wolałabym więcej usłyszeć o kościołach Łaski niż o papieżach.

    iw.....@ya...oo.com / 19 stycznia 2021

  • 8,0/ 10

    Spotkania z dr. Kwapisem to zawsze inspirująca podróż w krainę sztuki. Wielce cenię Jego umiejętność wprowadzenia słuchacza w poszerzony kontekst historyczno-kulturowy, wskazania powiązań między sąsiedztwem w czasie i przestrzeni. Dla mnie - nieustająco interesujące. Będę nadal obecna:)

    d......@....pl / 19 stycznia 2021

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet