WYKŁAD ONLINE | NOWOŚCI UNESCO - Wykład dr hab. Aleksandry Sulikowskiej-Bełczowskiej: Architektura Pskowa - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy

9,8 / 10

WYKŁAD ONLINE | NOWOŚCI UNESCO - Wykład dr hab. Aleksandry Sulikowskiej-Bełczowskiej: Architektura Pskowa

"W 2019 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisany został Kreml Pskowa. Wybierzemy się w podróż do tego wyjątkowego miasta, które przez wieki pełniło rolę szczególnej bramy pomiędzy Polską, Litwą a Rusią. Przez bramę tę płynęły z zachodu wzorce, które doprowadziły do ukształtowania zarówno

architektury, malarstwa ściennego i ikonowego oraz rzemiosła pskowskiego. Była to sztuka nieco odmienna od tej powstającej na pozostałych ruskich ziemiach, na pewno jednak oddziałująca zarówno na obszary państwa polsko-litewskiego, jak również Rusi. Kościoły Pskowa, podobnie jak całe miasto mocno ucierpiały podczas II wojny światowej – opowieść o zabytkach Pskowa jest więc również opowieścią o ich powojennej odbudowie.

Prowadząca: dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska jest historyczką sztuki, bizantynolożką, adiunktką w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Dawnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się ruskim i rosyjskim malarstwem ikonowym, sztuką cerkiewną w państwie polsko-litewskim i w Rzeczypospolitej, problemami sztuki pogranicza Wschodu i Zachodu, a także kulturą staroobrzędowców. Pracuje również w Zbiorach Sztuki Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie opiekuje się kolekcją ikon i rzemiosła bizantyjskiego.

http://ciz.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/nowosci-na-listach-unesco-architektura-pskowa/ "

Czas trwania: 75 minut

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Ciekawy, zachęcił nas do odwiedzenia Pskowa i odwiedzenia cerkwi, jedna po drugiej.

    bo.....@....pl / 28 listopada 2020

  • 9,0/ 10

    Wykład bardzo mi się podobał. Kiedyś często jeździłam na wycieczki do Związku Radzieckiego, ale nigdy nie byłam w Pskowie. Przyznaję, że nabrałam ochoty , żeby tam pojechać.

    el.....@....pl / 26 listopada 2020

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.