E-WYKŁAD CENTRUM INTERPRETACJI ZABYTKU: Luksus, tandeta i awans po warszawsku; Marywil - królewska rezydencja, miejsce kultu, miejsce handlu (dr Jarosław Pietrzak) - zdjęcie

Średnia ocena

16 oddanych głosów

9,6 / 10

E-WYKŁAD CENTRUM INTERPRETACJI ZABYTKU: Luksus, tandeta i awans po warszawsku; Marywil - królewska rezydencja, miejsce kultu, miejsce handlu (dr Jarosław Pietrzak)

W nowym cyklu wykładów pod wspólną nazwą „Luksus, tandeta i awans po warszawsku” zapraszamy na opowieść o Marywilu. Wykład poprowadzi historyk, dr Jarosław Pietrzak.

Marywil - królewska rezydencja, miejsce kultu, miejsce handlu

W 1692 r. rozpoczęła się budowa wielkiego kompleksu architektonicznego o nazwie Marywil, powstałego z inicjatywy królowej Marii Kazimiery d’Arquien Sobieskiej. Założenie, będące naśladownictwem paryskiego Place de Vosges, stanowiło połączenie miejsca handlu, królewskiej rezydencji oraz świątyni dziękczynnej za odsiecz wiedeńską. Prześledzone zostaną sprawy związane z genezą, projektami Tylmana z Gameren oraz kolejami powstawania Marywila. Następnie zwrócona zostanie uwaga na uroczystości, jakie odbywały się w rezydencji królewskiej w czasach panowania Jana III Sobieskiego do 1696 r. Marywil pozostawał w rękach królewskiej rodziny aż do wyjazdu królowej Marii Kazimiery do Rzymu w 1698 r. Jego dalsze koleje związane były osobami Augusta II, który uczynił z rezydencji miejsce zabaw karnawałowych i prezentacji wojska oraz biskupa krakowskiego Andrzejem Stanisławem Załuskim, który w drugiej połowie XVIII wieku starał się ożywić handel i uczynić z Marywila miejsce kultury i oświaty. Pod koniec trwania Rzeczypospolitej miejsce podupadało. Kres trwania „miasta Marii” położyło powstanie w jego obrębie Teatru Narodowego w 1833 r.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Pań opowiadał w bardzo ciekawy sposób, bardzo obszernie i chociaż jestem przewodnikiem to kilka rzeczy nie wiedziałam. Dziękuję za uzupełnienie mojej luki w wiedzy n.t. Marywilu. Nie mogę doczekać się kolejnego spotkania.

  zu.....@....pl / 07 sierpnia 2021

 • 10,0/ 10

  Dokładnie to, czego się spodziewałam: o genezie, powstaniu, roli Marywilu oraz o jego „upadku.”

  el.....@gm...il.com / 27 lipca 2021

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobrze poprowadzony i czytelny wykład

  ma.....@....pl / 27 lipca 2021

 • 10,0/ 10

  Wspaniały, pasjonujący wykład!

  lu.....@gm...il.com / 27 lipca 2021

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.