Wykład online: Jerozolima zastępcza – Kalwaria Zebrzydowska (dr Olaf Kwapis) - zdjęcie

Średnia ocena

18 oddanych głosów

9,1 / 10

Wykład online: Jerozolima zastępcza – Kalwaria Zebrzydowska (dr Olaf Kwapis)

Niedostępność Ziemi Świętej przez wiele stuleci rodziła w świecie chrześcijańskim potrzebę przeniesienia pamięci Jerozolimy z wpisaną w nią Pasję Chrystusa. Jednym z takich miejsc jest fundacja Mikołaj Zebrzydowskiego, który w 1596 roku, jako ówczesny wojewoda krakowski, ufundował nieopodal Lanckorony zespół kaplic. Wzniesiony na planie jerozolimskiej Kalwarii zespół ten, usytuowany na wzgórzach Żarek (Golgota) i Lanckorońskim (Góra Oliwna), oddany został pod opiekę zakonu bernardynów. Kompleks rozrastał się w kolejnych stuleciach. Dziś jest to świadectwo barokowej dewocji oraz powiązania architektury i krajobrazu jako imitacji Ziemi Świętej.

Cykl wykładów: POLSKIE SKARBY Z LIST UNESCO

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO obok warszawskiego Starego Miasta wpisano wiele cennych zabytków w Polsce. W cyklu wykładów, który proponujemy w ramach poniedziałkowych spotkań, dr Olaf Kwapis opowie o wybranych dziełach sztuki, obiektach architektonicznych i zespołach urbanistycznych. Każdy z etapów naszej wirtualnej podróży po Polsce przypomni najciekawsze miejsca kraju i pozwoli odpowiedzieć na pytanie, co stanowi o ich wyjątkowej wartości.

Seria II: Małopolska. Wykłady w tej serii odbędą się: 8 lutego, 15 lutego, 22 lutego oraz 1 marca.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Znakomity, jak wszystkie wykłady dr Kwapisa

  el.....@gm...il.com / 02 marca 2021

 • 10,0/ 10

  Wykład był o zupełnie innych rzeczach SZKODA że tytuł oszu.kiwał zainteresowanych. Wykład bardzo ciekawy ale powinien mieć inny tytuł

  ek.....@gm...il.com / 02 marca 2021

 • 10,0/ 10

  Pasjonujące i wciągające wydarzenie.

  d......@....pl / 02 marca 2021

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet