WYKŁAD ONLINE | BudujeMY! Wykład dr Grażyny Bastek - Warszawa Bernarda Bellotta - zdjęcie

Średnia ocena

10 oddanych głosów

9,7 / 10

WYKŁAD ONLINE | BudujeMY! Wykład dr Grażyny Bastek - Warszawa Bernarda Bellotta

Warszawa Bernarda Bellotta

W XVIII wieku zapanowała moda na portrety miast i prywatnych rezydencji. Z podróży do Włoch podróżnicy przywozili widoki Rzymu, Neapolu i Wenecji, a ci najzamożniejsi sprowadzali na swoje dwory malarzy wyspecjalizowanych w wiernym odtwarzaniu „prospektów”. Jednym ze słynnych weducistów, świadczącym swe usługi wielu wysoko urodzonym zleceniodawcom, był pochodzący z Wenecji Bernardo Bellotto. W 1768 roku (po pobycie w Wiedniu, Monachium i Dreźnie) został nadwornym malarzem Stanisława Augusta i otrzymał wiele specjalnych zadań. Jednym z nich było wypełnienie Sali Perspektyw widokami Warszawy, z czego ambitny i zdolny malarz znakomicie się wywiązał. Powstało ponad dwadzieścia obrazów o różnych formatach, przedstawiających widoki miasta i jego najważniejsze budowle.

Realizm wedut jest jednak do pewnego stopnia zwodniczy, wiąże się bowiem z niedoskonałościami oraz ograniczeniami camera obscura, a także licencją artystów, którzy świadomie „przesuwali” elementy widoku, zmniejszali lub powiększali wielkość budynków, a nawet eliminowali te, które zasłaniały ważniejsze i bardziej reprezentacyjne pałace i świątynie. Pomimo tych ograniczeń obrazy Bellotta były traktowane jako dokumenty podczas odbudowy Warszawy po II wojnie światowej, archiwum widoków fasad i detali architektonicznych. Ich fotograficzna dokładność pomogła odtworzyć osiemnastowieczny wygląd budowli, na niektórych budynkach znalazły się jednak detale, które były jedynie fantazją Bellotta.

Prowadząca: dr Grażyna Bastek

historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się historii malarstwa i technik dawnych mistrzów. W Instytucie Historii Sztuki UW prowadzi wykłady i seminaria poświęcone funkcjonowaniu warsztatów artystycznych oraz problemom technologii i konserwacji. Zajmuje się popularyzacją historii sztuki, jej eseje o malarstwie ukazują się w Newsweek Historia, a w II programie Polskiego Radia współtworzy audycję Jest taki obraz.

https://ciz.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/budujemy-warszawa-bernarda-bellotta/

Czas trwania: 75 minut

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobrze przygotowany merytorycznie wykład.

  ru.....@....pl / 01 listopada 2020

 • 10,0/ 10

  Ogromna wiedza Pani Doktor. Piękny i bogaty język. Słuchało się z przyjemnością :)

  to.....@in...ia.pl / 01 listopada 2020

 • 10,0/ 10

  Wspaniała inicjatywa. Proszę o więcej.

  ma.....@gm...il.com / 01 listopada 2020

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.