E-wykład: Qahwah arabiyya: społeczno-kulturowe spotkanie z Bliskim Wschodem przy arabskiej kawie.(dr Magdalena El-Ghamari) - zdjęcie

Średnia ocena

11 oddanych głosów

9,6 / 10

E-wykład: Qahwah arabiyya: społeczno-kulturowe spotkanie z Bliskim Wschodem przy arabskiej kawie.(dr Magdalena El-Ghamari)

Cykl spotkań: Bliski Wschód od kuchni

Smaki Bliskiego Wschodu od dziesięcioleci goszczą na stołach całego świata. Współcześnie często nawet nie pamiętamy już o ich orientalnym pochodzeniu i ostro – słonych przysmakach. Przepisy przemieszczały się po miastach średniowiecznego islamu, takie jak historie z Tysiąca i jednej nocy, noszone przez podróżników i testowane, zbierane, kopiowane i dostosowywane do lokalnych składników. Wiele z tych przepisów to przodkowie popularnych współczesnych potraw, takich jak baklawa i hummus. Inne w dużej mierze zniknęły z użytku….

Poranny aromat kawy? Mielonej, parzonej lub gotowanej… Każdy z nas ma swoją ulubioną, ale jaka jest ta która przypomina nam Afrykę Północną i Bliki Wschód? Z kardamonem, cynamonem czy sama mała czarna? Zapraszamy na kolejną odsłonę spotkań, które pozwolą nam zrozumieć odmienności społeczno – kulturowe oraz to co nas łączy poprzez smak kawy. Tym razem punktem wyjścia do dyskusji będzie kawa w Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie, wzbogacone o lokalne przepisy oraz to co dzieje się wokół niej…

Prowadząca: dr Magdalena El-Ghamari - doktor nauk społecznych. Pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych (INPISM) oraz Kierownik Pracowni Bezpieczeństwa Kulturowego Collegium Civitas w Warszawie. Członek Society for Libyan Studies (The British Academy), Zainteresowania naukowe: religia i kultura świata arabsko – muzułmańskiego oraz militarne aspekty bezpieczeństwa (terroryzm). Prywatnie miłośniczka kuchni bliskowschodniej oraz architektury i sztuki Islamu.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Słucha się z zapartym tchem! Piękny wykład. Prawdziwa uczta dla miłośników kawy i kultury Bliskiego Wschodu.

  be.....@gm...il.com / 21 stycznia 2022

 • 10,0/ 10

  Bardzo interesujący wykład, Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy o kawie, zwyczajach arabskich i faktach historycznych związanych z kawą.

  as.....@....pl / 07 grudnia 2021

 • 10,0/ 10

  Oceniam wykład pani dr wysoko, ponieważ w szeroki i kompetentny sposób przedstawiła zagadnienia związane z kulturą kawy, gatunków, parzenia, sposobów picia i kulturowych uwarunkowań. Dla wszystkich lubiących kawę i interesujących się kulturą, zwyczajami i kulinariami Bliskiego Wschodu był to bardzo ciekawy wykład.

  kg.....@on...et.eu / 07 grudnia 2021

 • 10,0/ 10

  Wspaniała, charyzmatyczna prowadząca z ogromną wiedzą.

  ma.....@sz...cz.pl / 07 grudnia 2021

 • 10,0/ 10

  Byłam po raz pierwszy i bardzo mi się podobał wykład.Mam nadzieję, że będzie ich więcej a przede wszystkim może wreszcie bezpośrednio.

  an.....@gm...il.com / 07 grudnia 2021

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.