Michał Barczak
1 041 oddanych głosów
Wiek: 33 lat
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Absolwent PWSFTViT w Łodzi na wydziale aktorskim oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. W 2013 roku otrzymał Stypendium Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Współpracuje z Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Narodowym, Teatrem Imka, Teatrem Wielkim w Łodzi, oraz Teatrem Telewizji w Warszawie.
Jest także pedagogiem na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz LO im. Batalionu „Zośka” w Warszawie. Na deskach Teatru Scena Współczesna zobaczymy go w spektaklu:
- “Dzieła wszystkie Szekspira” (obsada 2)
więcej
Spektakle z udziałem tego aktora:
Dzieła wszystkie Szekspira
Więcej informacji o 25-leciu spektaklu: http://scenawspolczesna.pl/25-lat-szekspir/
To żartobliwa prezentacja wszystkich 37 dramatów największego dramaturga wszech czasów. Trójka aktorów występujących pod własnymi imionami, bawi publiczność, żonglując cytatami, streszczeniami fabuł i odwołaniem do stereotypowej znajomości dzieł Szekspira.
W ramach spektaklu: hip-hopowy:” Otello”, „Makbet”, po góralsku, „Hamlet” w trzyminutowej wersji oraz „Romeo i Julia” grana przez samych mężczyzn. Widzowie są wciągani do akcji, nieustannie prowokowani przez aktorów do wspólnej zabawy. Spektakl od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród publiczności w każdym wieku. Bawi ucząc i uczy bawiąc. Kpi właściwie nie z Szekspira, ale ze schematów kultury masowej, które korzystają z jego twórczości. A to wszystko w oszałamiającym tempie, które nie pozwala się nudzić ani przez chwilę.
OBSADA I: Jarosław Domin, Bartosz Głogowski, Łukasz Matecki
OBSADA II: Michał Barczak, Michał Węgrzyński, Kamil Wodka
W samej Warszawie został wystawiony już ponad 2000 razy!
więcej
SzczegółyPiękna Lucynda
Czy można sobie wyobrazić polską komedię muzyczną iskrzącą się zabawną erotyką, wpadającymi do ucha piosenkami, inteligentną, pikantną i dowcipną zarazem? Zadanie nie łatwe. Ale właśnie taką sztuką jest „Piękna Lucynda”, najlepszą komedią wybitnego twórcy teatralnego i kabaretowego XX wieku Mariana Hemara, który jest także autorem piosenek i muzyki do niej. Prapremiera światowa sztuki odbyła się w 1967 r. na Scenie Polskiej w Londynie.
Piękna Lucynda jest błyskotliwym pastiszem „Natrętów” Zygmunta Bielawskiego, pierwszej polskiej komedii napisanej w języku ojczystym w 1765 roku. Hemar bawi się różnymi gatunkami komedii – od salonowej, poprzez wodewil po żarty rodem z rasowego kabaretu. Całość tworzy doskonałą zabawę z formą, gatunkiem i tradycją, za którą skrywa się kunsztowne piękno i wzruszająca poezja minionych epok teatru literackiego.
Spektakl uwodzi, przepięknymi arietkami, zabawnymi układami tanecznymi, pomysłową scenografią opartą na technikach teatru osiemnastowiecznego, a przede wszystkim soczystymi postaciami granymi przez znakomitych aktorów, od nestorów polskiego teatru po dobrze już znanych publiczności aktorów młodszego pokolenia.
Po raz pierwszy sztuka została wystawiona w Polsce przez Eugeniusza Korina w Teatrze Nowym w Poznaniu. Był grana przez 13 sezonów, oklaskiwany na stojąco w kraju i zagranicą, między innymi w Niemczech, Rosji, Holandii i Anglii, stanowiąc kolejny rekord frekwencyjny.
Profesor Aleksander Bardini określił tę realizację jako „arcydzieło gatunku”.
więcej
SzczegółyMargules. Nieobecność (Scena InVitro)
Spektakl Witt-Michałowskiego nie jest jedynie próbą osadzenia urodzonego w Polsce reżysera w panteonie naszych teatralnych legend. To transgresyjne spotkanie z nieżyjącym już reżyserem rozgrywające się w noc meksykańskich zmarłych. Według lokalnych obyczajów jest to czas kontaktu żywych z umarłymi. Ukłon wykonany w stronę wybitnego twórcy okazuje się być dla Witt-Michałowskiego doświadczeniem inspirującym. Odnosimy wrażenie, że kontakt z meksykańską twórczością Margulesa stał się dla polskiego artysty pretekstem do rewizji, już przecież silnie ugruntowanej, autorskiej strategii teatralnej. Finalnie spektakl okazuje się być zdumiewającą fuzją dwóch artystycznych postaw. Witt-Michałowski niejako „przegląda” się w meksykańskim reżyserze. W zamian, nieżyjący już klasyk, otrzymuje na scenie coś w rodzaju „drugiego życia”. Wszystko to powoduje, że „ Margules. Nieobecność” to spektakl opowiadający, przede wszystkim, o sile i trwałości artystycznej wizji.
Nieśmiertelność teatru, ukazana z jego, jak się zdaje, wrodzoną predylekcją do ciągłego odradzania w szczególny sposób koresponduje z ideą tegorocznej edycji Konfrontacji. W jednym ze swoich znaczeń kairos to wyjątkowe spotkanie. Spotkanie Witt-Michałowskiego z Margulesem unieważnia chronologię życia i śmierci, podobnie jak podważa znaczenie kulturowych różnic. Niesie nadzieje dla teatru, który (po okresie pandemicznego zamknięcia) będzie musiał znaleźć siłę, aby wskrzesić się do dawnej świetności.
więcej
SzczegółyDzieła wszystkie Szekspira UPDATE (w nieco odnowionej wersji)
“Dzieła wszystkie Szekspira” to kultowy spektakl Teatru Scena Współczesna. Tytuł ten grany jest od ponad 20 lat, tylko w Warszawie ma ponad 2100 wystawień, tym samym, znajduje się w czołówce spektakli o największej ilości wystawień w ostatnich latach w Polsce!
PO 20 LATACH zdecydowaliśmy się zrealizować spektakl w nieco odnowionej wersji. Oto wyśmienita trójka aktorów młodego pokolenia, która zmierzy się z 37 dramatami Szekspira w 1,5 godziny: Kamil WODKA, Michał WĘGRZYŃSKI, Michał BARCZAK.
Zapraszamy do porównania spektakli, jak i do zobaczenia po raz pierwszy “Dzieł wszystkich Szekspira”.
DZIEŁA WSZYSTKIE SZEKSPIRA
Żartobliwa prezentacja wszystkich 37 dramatów największego dramaturga wszech czasów. Trzech aktorów występuje pod własnymi imionami, bawi publiczność, żonglując cytatami, streszczeniami fabuł i odwołania mi do stereotypowej znajomości Dzieł Szekspira.
W ramach spektaklu: hip-hopowy „Otello”, „Makbet” po góralsku, „Hamlet” w trzyminutowej wersji oraz „Romeo i Julia” grana przez samych mężczyzn. Widzowie są wciągani do akcji, nieustannie prowokowani przez aktorów do wspólnej zabawy. Spektakl od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród publiczności w każdym wieku. Bawi ucząc i uczy bawiąc. Kpi właściwie nie z Szekspira, ale ze schematów kultury masowej, które korzystają z jego twórczości. A to wszystko w oszałamiającym tempie, które nie pozwala się nudzić ani przez chwilę.
więcej
SzczegółyDziady
"WIĘZIEŃ"
Nocy cicha, gdy wschodzisz, kto ciebie zapyta,
Skąd przychodzisz; gdy gwiazdy przed sobą rozsiejesz,
Kto z tych gwiazd tajnie przyszłej drogi twej wyczyta!
«Zaszło słońce», wołają astronomy z wieży,
Ale dlaczego zaszło, nikt nie odpowiada;
Ciemności kryją ziemię i lud we śnie leży,
Lecz dlaczego śpią ludzie, żaden z nich nie bada.
„Dziady” Adama Mickiewicza – najwyższe osiągnięcie polskiej literatury, arcydzieło, które ukształtowało patriotyzm pokoleń Polaków, wielokrotnie inscenizowane: od prapremiery Stanisława Wyspiańskiego, przez najsłynniejsze spektakle: Leona Schillera, Aleksandra Bardiniego, Kazimierza Dejmka i Konrada Swinarskiego z legendarną rolą Jerzego Treli – po 55 latach wracają na afisz Teatru Polskiego w Warszawie.
Janusz Wiśniewski, laureat najważniejszych światowych nagród teatralnych i operowych, autor legendarnych autorskich spektakli: „Koniec Europy”, „Panopticum á la Madame Tussaud”, „Olśnienie”, „Dybuk”, „Faust” i „Arka Noego. Nowy Koniec Europy”, pracuje z Zespołem Teatru Polskiego – po swoim „Quo vadis…” (premiera w 2013 r.) – nad „Dziadami”.
„Dzieje Boga w obrębie duszy ludzkiej”, „mit integracyjny”, „wpisanie sprawy polskiej w uniwersalny układ sił dobra i zła”, „sfinksowa zagadka liczby czterdzieści i cztery – << prawdziwa jak rachunek i dziwna jak mara >>” – te nieśmiertelne motywy tekstu Mickiewicza, o największej w historii polskiej kultury mocy ocalającej, już wkrótce w Teatrze Polskim.
Scenariusz przedstawienia powstał w oparciu o II, IV i III część "Dziadów" Adama Mickiewicza.
więcej
SzczegółyByk Ferdynand
Byk Ferdynand – najnowsza premiera bajki dla dzieci i dorosłych scenariusz i reżyseria Tomasz Karolak.Pełna muzyki, tańca i humoru opowieść o byku, który w dziwnych okolicznościach wyrusza w podróż do Hiszpanii. Poprzez spotkania z kolejnymi bohaterami poznaje hiszpańską kulturę, język i obyczaje. Jaki będzie finał tej historii? Czy byk skusi się na udział w corridzie, a może zatęskni za spokojnym życiem na polskim pastwisku?
więcej
SzczegółyOpowieść zimowa
Szekspirowskie studium zazdrości i tyranii.
Baśń o tym, jak było i jak mogło być. Sen ze wspomnień, marzeń i lęków. Jak daleko może posunąć się owładnięty szaleństwem człowiek? Czyny są nieodwracalne. Czas nie leczy ran. Miłość nie wszystko wybacza.
Uprzejmie informujemy, że ze względu na układ sceny, spóźnieni widzowie nie będą wpuszczani na widownię. Prosimy o punktualne przybycie na spektakl. Uprzedzamy, że w kilku scenach spektaklu wykorzystywane jest mocne, pulsujące światło.
więcej
Szczegóły