Kazimierz Kaczor - zdjęcie

Kazimierz Kaczor

9,2 / 10

495 oddanych głosów

Data urodzenia:
09-02-1941 (81 lat)

W 1965 roku ukończył PWST w Krakowie gdzie był przyjęty początkowo na studia lalkarskie, w trakcie nauki przesunięty na Wydział Aktorski. Przez półtora roku studiował w Krakowskiej Wyższej Szkole Rolniczej. Dziś jest niezwykle cenionym i popularnym aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Pierwsze kroki na scenie stawiał w sezonie 1959/60 jako lalkarz w przedstawieniach Zofii i Władysława Jaremów w krakowskiej Grotesce. Na scenie dramatycznej zadebiutował w roku 1965 rolą Rzeźnika w słynnej Nie-Boskiej komedii w reż. Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze, którego aktorem pozostał do roku 1973. Brał udział w wybitnych i głośnych spektaklach Konrada Swinarskiego (Woyzeck, Sen nocy letniej, Dziady), Jerzego Jarockiego (Sie kochamy, Szewcy, Matka, Cymbelin), Andrzeja Wajdy (Biesy), Zygmunta Hübnera (Poskromienie złośnicy), Józefa Szajny (Oni, Łaźnia, Nowe wyzwolenie), Bogdana Hussakowskiego (Trojanki). W sezonie 1973/74 był aktorem warszawskiego Teatru Współczesnego, gdzie zagrał m.in. w spektaklach Erwina Axera - Lir i Szczęśliwe wydarzenie, a od roku 1974 jest w zespole Teatru Powszechnego. Ogromną popularność przyniosły mu role w telewizyjnych serialach Polskie drogi (Leon Kuraś - nagrodzony Złotym Ekranem, Nagrodą Prezesa Radiokomitetu i Festiwalu TV w Olsztynie) i Jan Serce (rola tytułowa), Alternatywy 4, Zmiennicy, ostatnio zaś Złotopolscy.

Zagrał szereg pierwszo- i drugoplanowych ról w spektaklach Teatru TV przygotowanych przez Janusza Morgensterna, Józefa Słotwińskiego, Jana Englerta, Piotra Cieślaka, Edwarda Dziewońskiego, Marka Sikorę, Janusza Zaorskiego.

Na swoim koncie ma również znaczące role w filmach m.in. Andrzeja Wajdy (Człowiek z marmuru, Bez znieczulenia, Ziemia obiecana), Stanisława Barei (Nie ma róży bez ognia, Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz) i Jerzego Domaradzkiego (Planeta Krawiec, Wielki bieg, Łuk Erosa).

W latach 1993 - 2002 pełnił funkcję Prezesa ZASP.

W 2011 roku obchodził siedemdziesiąte urodziny, wcielając się w postać Bruscon’a w słynnym dramacie Thomas’a Bernharda Komediant w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Piękna Lucynda

Komedia

Czy można sobie wyobrazić polską komedię muzyczną iskrzącą się zabawną erotyką, wpadającymi do ucha piosenkami, inteligentną, pikantną i dowcipną zarazem? Zadanie nie łatwe. Ale właśnie taką sztuką jest „Piękna Lucynda”, najlepszą komedią wybitnego twórcy teatralnego i kabaretowego XX wieku Mariana Hemara, który jest także autorem piosenek i muzyki do niej. Prapremiera światowa sztuki odbyła się w 1967 r. na Scenie Polskiej w Londynie.

Piękna Lucynda jest błyskotliwym pastiszem „Natrętów” Zygmunta Bielawskiego, pierwszej polskiej komedii napisanej w języku ojczystym w 1765 roku. Hemar bawi się różnymi gatunkami komedii – od salonowej, poprzez wodewil po żarty rodem z rasowego kabaretu. Całość tworzy doskonałą zabawę z formą, gatunkiem i tradycją, za którą skrywa się kunsztowne piękno i wzruszająca poezja minionych epok teatru literackiego.

Spektakl uwodzi, przepięknymi arietkami, zabawnymi układami tanecznymi, pomysłową scenografią opartą na technikach teatru osiemnastowiecznego, a przede wszystkim soczystymi postaciami granymi przez znakomitych aktorów, od nestorów polskiego teatru po dobrze już znanych publiczności aktorów młodszego pokolenia.

Po raz pierwszy sztuka została wystawiona w Polsce przez Eugeniusza Korina w Teatrze Nowym w Poznaniu. Był grana przez 13 sezonów, oklaskiwany na stojąco w kraju i zagranicą, między innymi w Niemczech, Rosji, Holandii i Anglii, stanowiąc kolejny rekord frekwencyjny.

Profesor Aleksander Bardini określił tę realizację jako „arcydzieło gatunku”.

Szczegóły

Polityka

Komedia

„Polityka” to gorzko-ironiczna komedia, szydząca w bardzo inteligentny sposób z naszej klasy politycznej, w której śmiech nie jest celem, tylko środkiem do rozmowy o bolączkach współczesnej Polski.

W realiach lat 20-tych, czasu emancypacji kobiet i budowy II Rzeczpospolitej, rozgrywa się burzliwy romans dwójki głównych bohaterów. Posłanka lewicy (Małgorzata Socha) i poseł prawicy (Rafał Królikowski) uwikłani zostają nie tylko w miłosne, ale także partyjne perypetie. Polityczne i uczuciowe potyczki przedstawicieli dwóch wrogich obozów, w których łapówkarstwo, prywata i nepotyzm są nieodzowną częścią tego, co nazywa się „uprawianiem polityki”, tworzą prześmiewczą komedię lewicowo - prawicowych namiętności.

Pochodzący z 1920 roku, zaskakująco współczesny tekst Włodzimierza Perzyńskiego potwierdza jedynie znaną prawdę, że prawdziwa sztuka nie ma wieku, a natura ludzka to najbardziej stały i niereformowalny element życia. Interesująca inscenizacja Eugeniusza Korina, który wykorzystuje w swoim spektaklu parodię filmu niemego sprawi, że widzowie odbędą zabawną podróż do kinematografu z okresu międzywojnia, gdzie taper przygrywa na pianinie, a gwiazdy srebrnego ekranu są zniewalająco zmysłowe i uwodzicielskie.

Szczegóły

Rewizor

Komedia

Na notabli prowincjonalnej mieściny pada blady strach: zmierza do nich rewizor. Każdy z nich ma coś na sumieniu, robią więc wszystko by w porę rozpoznać urzędnika. Fatalnym zbiegiem okoliczności biorą za niego zupełnie przypadkowego człowieka…

Tak rozpoczyna się jedna z najbardziej znanych komedii Gogola, którą od prawie 200 lat nieprzerwanie grają teatry na całym świecie. We współczesnej inscenizacji Igora Gorzkowskiego klasyczna sztuka ukazuje absurdy władzy i obnaża fikcję naszych społecznych i politycznych relacji. Pokazuje, że w gogolowskich bohaterach wciąż widzimy własny obraz i wciąż zmuszeni jesteśmy śmiać się z samych siebie.

Szczegóły