Karolina Szeptycka
444 oddanych głosów
więcej
więcej
Spektakle z udziałem tego aktora:
#kopciuszek
KOPCIUSZEK XXI WIEKU W TEATRZE CAPITOL
Musical dla dzieci i młodzieży. Współczesna interpretacja klasycznej baśni braci Grimm, która zainteresuje zarówno dziewczynki jak i chłopców. Piękna, muzyczna opowieść o tym, co w dzisiejszym świecie powinno być dla nas najważniejsze.
Dzieci i nastolatki spędzają mnóstwo czasu w wirtualnym świecie, który kształtuje ich podejście do codziennego życia. Wszystko, co dzieje się w cyberprzestrzeni, przekłada się na rzeczywistość, ze znikomą weryfikacja tego, co jest dobre a co złe. Sława i popularność stają się tam często najważniejsze. Wiedza, talent, uczynność, koleżeńskość czy tolerancja schodzą na drugi plan. Podziw wzbudzają rzesze followersów, a obiektem pożądania są lajki pod zdjęciami i filmikami na Instagramie, Facebooku, czy kanałach Youtube. Internet to również narzędzie niebezpieczne o ogromnej mocy, które niektórzy używają do niecnych celów. O czym będzie można się przekonać oglądając bajkę „#Kopciuszek” w Teatrze Capitol.
Główna bohaterka, nie pasuje do współczesnego świata. Nie liczą się dla niej lajki, propsy czy popularność. Przyrodnie siostry dokuczają jej z tego powodu przezywając Kopciuszkiem. Cwane i żądne sławy dziewczyny wykorzystują jej naiwność i nagrywają ośmieszające ją filmiki. Hejterskie nagrania trafiają do sieci i ranią uczucia dziewczynki. Wyobcowanie Kopciuszka postanawia wykorzystać także zła macocha, która pod pretekstem dobrego wychowania zleca jej wszystkie, nawet najcięższe prace domowe… Osamotniona i pozbawiona wsparcia dziewczynka, ucieka w świat fantazji i magii. Czy odnajdzie swojego księcia, kto sprawi, że jej życie stanie się bardziej kolorowe? Czy siostry i macocha poniosą zasłużoną karę? O tym wszystkim dowiecie się z rozśpiewanej, pełnej humoru i zwrotów akcji bajki, na którą zapraszamy zarówno chłopców jak i dziewczęta.
Musical na motywach baśni braci Grimm.
________________________
Spektakl rekomendowany dla Widzów od 8 roku życia.
więcej
SzczegółyPowiedz TAK!
Całkowicie przytłoczeni organizacją swojego ślubu Valerie i Stefan postanawiają zwrócić się do specjalisty. Walter Craig, słynny paryski organizator ślubów, przybywa z pomocą do ich małego mieszkania na przedmieściach.
Czy spotkanie dwóch światów i trzech naprawdę różnych charakterów, sprawi, że to będzie najszczęśliwszy dzień w ich życiu?
więcej
SzczegółyHuśtawka
Temat stary jak świat. Między Gizelą a Jerrym, zagubionymi i osamotnionymi w wielkim mieście, rodzi się uczucie. W tworzącej się relacji szczęście przeplata się ze smutkiem, a miłość z zazdrością. Któż z nas nie był na takiej huśtawce? Oto zwykła, choć opowiedziana w niezwykły sposób, historia miłości dwojga ludzi. W tle tętniący życiem Nowy Jork – miasto, w którym wszystko może się wydarzyć.
Sukces sztuki Dwoje na huśtawce Williama Gibsona nie dziwi, został potwierdzony wieloma realizacjami na scenach europejskich i światowych. Polska prapremiera tekstu – w reżyserii Andrzeja Wajdy – odbyła się w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie z niezapomnianymi rolami Elżbiety Kępińskiej i Zbigniewa Cybulskiego. Trzydzieści lat później w stołecznym Teatrze Powszechnym swoimi kreacjami Gizeli i Jerry’ego oczarowywali Krystyna Janda i Piotr Machalica.
A gdyby tak przekształcić ten niezwykle popularny utwór w pełnokrwisty musical – z piosenkami Dorothy Fields w przekładzie Wojciecha Młynarskiego, muzyką Cy Colemana i librettem Michaela Bennetta? Takiej interpretacji w Och-Teatrze podejmuje się Anna Sroka-Hryń. W muzycznej inscenizacji jej autorstwa w role głównych bohaterów wcielają się Natalia Sikora i Maciej Maciejewski. Towarzyszyć im będzie utalentowany zespół aktorów, wokalistów i tancerzy. „Bujaj, bujaj, razem z nami na zwariowanej fruń huśtawce!” – dajmy się ponieść tej prostej, a zarazem nadzwyczajnej opowieści!
więcej
SzczegółyUstawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online
Dwadzieścia żywotów uznanych za święte, połączone w fabularną opowieść zderzającą legendy z prozą życia. Bohaterowie spektaklu, postaci znane głównie z sakralnych wizerunków, opowiadają widzom swoje historie, które doprowadziły ich do świętości. Żyli w różnych epokach i na różnych szerokościach geograficznych, ich losy bywały dramatyczne, ale i groteskowe, a bohaterskie i chwalebne czyny mieszały się w nich z ludzką małością i banalnością. Z jakichś powodów to właśnie te historie zostały uznane za wyjątkowe, a postaci wyniesione do rangi świętych. Ich losy zinterpretowane na nowo mogą okazać się niezwykle aktualne i mówić wiele o problemach współczesnego świata. Agata Duda-Gracz przygląda im się z dzisiejszej perspektywy, opierając jednocześnie całość spektaklu na poetyce obrzędu, rytuału i święta. Przestrzeń inscenizacji stanowi miejsce do zwiedzania, z przełamaniem klasycznego odbioru z podziałem na widownię i scenę.
więcej
SzczegółyMędrole
Spektakl – egzamin studentów III roku ATM z przedmiotu: technika i wyrazistość mowy, przygotowany pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Flegel.
MĘDROLE WG HISTORII FILOZOFII PO GÓRALSKU KS. JÓZEFA TISCHNERA.
Mędrol – po góralsku mędrzec, filozof…
„Na pocątku wsędy byli górole, a dopieropote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole tyz byli piyrsymi”filozofami”. „Filozof” – to jest pedziane po grecku. Znacy telo co „mędrol”. A to jest pedziane po grecku dla niepoznaki. Niby, po co mo fto wiedzieć, jak było na pocątku? Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole.”
Ksiądz Tischner opowiada o filozofach greckich – Hipokratesie, Platonie, Arystotelesie – jakby opowiadał o sobie i nam znanych góralach, ale przede wszystkim pokazuje ich filozofię w sposób niezwykle prosty do zrozumienia dla każdego człowieka, który z filozofią nie zetknął się nigdy.
Dr Flegel sięgnęła po „Historię filozofii po góralsku”, gdyż był to niełatwy materiał literacki dla studentów II roku ATM od strony technicznej języka, a jednocześnie zmuszał do analizy intelektualnej i emocjonalnej tekstu, tak ważnej w pracy aktora.
Te opowieści, czy raczej – przypowieści, stały się materiałem literackim egzaminu z techniki mowy II roku ATM. Studenci je pokochali i opowiadają je tłumacząc świat z głębi swoich młodych dusz. Dlatego tytuł dotyczy nie tylko tematyki „Historii filozofii po góralsku”, ale właśnie młodzieńczego rozważania zagadnień oraz zagłębiania się w naturę człowieka i Uniwersum.
Nie ma podziału na role, studenci zostali poproszeni, aby każdy z nich wybrał jedną z opowieści, taką, która jest mu najbliższa. Spektakl został przygotowany dzięki wnikliwej analizie znaczenia myśli filozoficznej i emocji, wpisanych w teksty, a później w ciało i zachowanie sceniczne młodych aktorów. Narodził się ruch i działania w rozmowach, koncentracja na dialogach, wzajemne słuchanie.
Naturalnie pojawiły się instrumenty – wiolonczela Magdy, skrzypce Błażeja i altówka Karoliny. „To cudowne móc pracować z tak uzdolnioną młodzieżą, chwytającą w mig pomysły, kreatywnie je rozwijającą, zmobilizowaną do wspólnego tworzenia nowych jakości na scenie.” – powiedziała dr Flegel.
Okazuje się, że tekst księdza profesora w ustach studentów nabiera współczesnych znaczeń i jest aktualny bez względu na upływ czasu. (Profesor Tischner zaczął pisywać swoje filozoficzne opowieści od 1976 r.) Twórcze poszukiwania formy były dla studentów wspaniałą przygodą, która będzie trwać – jadą na warsztaty w góry – do Łopusznej, do Tischnerówki – będą tam poszukiwać ducha „Historii filozofii…”, ciekawe, co z tego wyniknie…
więcej
Szczegóły