Janusz Józefowicz
530 oddanych głosów
Data urodzenia:
03-07-1959 (63 lat)
Aktor, piosenkarz, tancerz i reżyser teatralny. W latach 1987-93 był etatowym choreografem Teatru Rampa w Warszawie. Od 1993 pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Studio Buffo w Warszawie.
Absolwent Szkoły Podstawowej w Borzechowie i III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, a następnie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.
Na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymał wyróżnienie za rolę dyplomową (Marco) w spektaklu „Widok z mostu” Artura Millera. Tańca uczył się w Szkole Wokalno -Tanecznej w Koszęcinie i w Pradze, pod kierunkiem wybitnego profesora, Franka Towena. Jego spektakl dyplomowy PWST/1984 r. w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego pt. "Złe zachowanie" był wydarzeniem artystycznym roku. Grano go w warszawskim teatrze "Ateneum", a od roku 1987 w teatrze "Rampa", którego Józefowicz został głównym choreografem. Przedstawienie prezentowano prawie w całej Europie i zdobyło szereg liczących się nagród. W lipcu 1990 r., od rządu amerykańskiego otrzymał stypendium na 6 - tygodniowy staż dla choreografów z całego świata. Tam pracował z grupą amerykańskich tancerzy nad etiudą własnego pomysłu. Przez rok prowadził również zajęcia choreograficzne w Berlinie Zachodnim - wykładał na berlińskiej Kunst - Forum. Przez dwa lata organizował tzw. "Mode-Theater". Były to imprezy w kilku miastach niemieckich, w których uczestniczyli awangardowi plastycy. Angażował do tego również polskich tancerzy i aktorów. Od dłuższego czasu nosił się z zamiarem przygotowania polskiego musicalu o ludziach jego pokolenia. Temat taki znalazł w sztuce autorstwa Agaty i Maryny Miklaszewskich pt. "METRO". Skomponowanie muzyki powierzył Januszowi Stokłosie. Przez rok szukał wykonawców, przesłuchania odbywały się w całej Polsce i sąsiednich państwach. Marzenie Józefowicza zaczęło się realizować - powoli tworzyła się grupa ludzi kształcona przez specjalistów od dykcji, emisji głosu, akrobatyki, tańca klasycznego i nowoczesnego oraz gry aktorskiej. Od listopada 1992 dyrektor artystyczny teatru Studio Buffo. W latach 1999/2000 pedagog w warszawskiej Akademii Teatralnej. W Studio Buffo stworzył studio artystyczne "METRO", gdzie dzieci i młodzież mają możliwości uczenia się tańca klasycznego, współczesnego, wokalu, stepu, akrobatyki itp.
Pomysłodawca i reżyser musicalu Metro, którego premiera odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie 30 stycznia 1991. Sukces spektaklu pozwolił na debiut na Broadwayu 16 kwietnia 1992. 16 kwietnia 1992 roku w "Minskoff Theatre" na Broadwayu odbyła się amerykańska premiera "METRA" gdzie przy pełnej widowni na 1600 miejsc zagrano 38 przedstawień i po każdym przedstawieniu były owacje na stojąco. Za muzykę i libretto musical "Metro" zostało nominowane do broawayowskiej Tony Award w kategorii: najlepsza partytura teatralna w sezonie 1991/1992. 22 października 1999 roku odbyła się premiera musicalu w Moskwie, a po pozytywnych recenzjach grano go także w Sankt Petersburgu[1]. Był wystawiany w Rosji do marca 2002 roku - łącznie 190 spektakli. W 2001 roku Janusz Józefowicz otrzymał Złotą Maskę (najważniejsza nagroda kulturalna w Rosji) dla najlepszego reżysera w sezonie 1999/2000 we wszystkich rodzajach sztuki teatralnej (dramat, balet, opera, operetka, musical)[2]. Musical "Metro" stał się pierwszym w Polsce - i jak dotąd jedynym - "kultowym" spektaklem muzycznym. 30 maja 1998 r. Kompania muzyczna POMATON EMI wręczyła twórcom i zespołowi musicalu METRO podwójną płytę platynową. 21 listopada 1999 r. odbyło się 1000. przedstawienie. 23 lata na scenie, ponad tysiąc dziewięćset przedstawień, dwa miliony widzów, kilkadziesiąt fan clubów - to dotychczasowa miara powodzenia musicalu. Janusz Józefowicz wykształcił od podstaw zespół musicalu, bez którego trudno dzisiaj wyobrazić sobie naszą scenę teatralną czy estradę: Katarzyna Groniec, Anna Frankowska, Barbara Melzer, Beata Wyrąbkiewicz, Anna Mamczur, Edyta Górniak, Robert Janowski, Michał Milowicz, Dariusz Kordek, Mariusz Czajka, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda i inni.
Od tamtej pory Janusz Józefowicz wyreżyserował i stworzył choreografie do wielu spektakli, najważniejsze to: musical “Piotruś Pan”, musical „Romeo Julia” na podstawie dramatu Williama Shakespeare'a, komedia muzyczna „Panna Tutli Putli” na podstawie dramatu Witkacego, „Halka”, „Krakowiacy i górale”, „Zemsta nietoperza” oraz opera Rogera Watersa „Ca Ira” (premiera 25 sierpnia 2006 roku, w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich), musical "Prorok" (premiera w Sankt Petersburgu), „Czarownice z Easwick” (Moskwa). 31 grudnia 2011 w warszawskiej Hali Torwar odbyła się premiera pierwszego na świecie musicalu realizowanego w technologii 3D live "Polita", którego Janusz Józefowicz jest twórcą. Spektakl doczekał się także rosyjskiej wersji (premiera 18 grudnia 2013 w Sankt Petersburgu).
11 kwietnia 2014 został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[3].
więcej
Często występuje w:
więcej
Spektakle z udziałem tego aktora:
Polita - musical w 3D o Poli Negri
"Polita" to widowisko muzyczne stworzone na podstawie biografii jednej z największych gwiazd kina niemego - Poli Negri. Połączenie wirtualnej dekoracji z rzeczywistymi rekwizytami oraz możliwość wykorzystania nieograniczonej ilości aktorów i statystów, daje możliwość tworzenia scen o jakich twórcy teatralni i rewiowi mogli dotychczas tylko marzyć. Zobaczymy Nataszę Urbańską jako Polę Negri grającą m.in. z Ernstem Lubitchem, Charlie Chaplin'em, tańczącą z Rudolfem Valentino. Zobaczymy także w pełnym wymiarze studia filmowe Paramount, fragmenty nowojorskiej rewii Ziegfeld'a i Berlin lat 30-tych. Będziemy wraz z naszą widownią pod budynkiem Nowojorskiej Giełdy na Wall Street, kiedy wybucha wielki kryzys 1929 r.
Zobaczymy sceny, o jakich się nie śniło...
Materiały do projekcji 3D przygotowane zostały przez studio Platige Image, które zrealizowało m.in. nominowany do Oskara film "Katedra".
więcej
SzczegółyWieczór Francuski w Buffo
Od wielu sezonów Janusz Józefowicz, Janusz Stokłosa i zespół Teatru Studio Buffo poprzez muzykę, taniec i śpiew skutecznie ożywiają wielowiekową tradycję zgodnego współistnienia Polaków z wieloma narodami. Tym razem Studio Buffo zaprasza na wyprawę w świat piosenki francuskiej.
Wydawałoby się, że język francuski, niezrozumiały dla większości polskich odbiorców, nie przyciągnie widzów. Jednak koncert pt. „WIECZÓR FRANCUSKI W BUFFO” udowadnia, że Polacy znają i kochają piosenki francuskie, a one usuwają wszelkie bariery językowe i kulturowe.
Widzowie częstowani są winem, co ośmiela ich do wspólnej zabawy, a bisom nie ma końca.
Na koncercie można usłyszeć m. innymi: "Les Champs-Elysees", "Belle", "Milord", "Paroles, Paroles", "Voyage", "Tombe la neige", "Cathedrales" itd.
więcej
SzczegółyWieczór Polski w Buffo - Upić się warto -
Trudno sobie wyobrazić dzieje polskiej kultury bez alkoholu. Znał kto kiedy poetę trzeźwego? - retorycznie zapytał przed wiekami Kochanowski.
I sam sobie odpowiedział: Nie uczyni taki nic dobrego.
Nie wiemy, co pił Gall Anonim czy Wincenty Kadłubek, ale wiemy, że Mickiewicz pił duże ilości wina, Słowacki pił wódkę z eterem, Norwid właściwie wszystko.
Czasami trunków nadużywał również filigranowy Fryderyk Chopin - i wtedy stawał się atrakcją wieczoru.
Mając takie wzorce, kolejne pokolenia twórców zaglądały do kieliszków, trąbiły gorzałkę, moczyły gębę, goliły szampana lub wcinały monopolkę.
(zaczerpnięte z "Polskiego słownika pijackiego" Juliana Tuwima).
„Wieczór polski” - to muzyczna refleksja na temat dziejów pijaństwa polskiego na przestrzeni lat.
W koncercie usłyszymy między innymi:
„Koń, szabelka i butelka” , „Upić się warto”, „Pijackie tango”, „Przepijemy naszej babci domek cały”, „Słoneczni abstynenci”, „Grande Valse Brillante”, „W Polskę idziemy”, „Biała wódka”
Podczas spektaklu Widzowie częstowani są alkoholem.
więcej
SzczegółyWieczór Włoski w Buffo
Cykl widowisk artystycznych, odwołujących się do kultur różnych narodów, pt. „WIECZORY W BUFFO” cieszą się ogromnym powodzeniem.
Janusz Józefowicz, Janusz Stokłosa i zespół Teatru Studio Buffo poprzez muzykę, taniec i śpiew, skutecznie ożywiają wielowiekową tradycję zgodnego współistnienia Polaków z wieloma narodami.
Po czarownym "WIECZORZE CYGAŃSKIM", wyjątkowym „WIECZORZE ROSYJSKIM” i niepowtarzalnym „WIECZORZE ŻYDOWSKIM” Teatr Studio Buffo zaprasza na niezwykłą wyprawę w świat włoskiej muzyki i kultury.
Będzie to wieczór pełen przebojów pokazanych w 100 minutowym szaleństwie muzyczno-choreograficznym inspirowanym kulturą Italii.
Gwarantujemy Państwu uroczy, radosny klimat koncertu. Podczas spektaklu Widzowie częstowani są winem.
Na koncert pt. „WIECZÓR WŁOSKI W BUFFO” złożą się piosenki stare i nowe, takie jak: "Mambo Italiano", "Non ho l’eta", "Quando, quando", "Volare", "Marina", "Felicita"…
więcej
SzczegółyWieczór Bałkański w Buffo
Tym razem zespół Teatru Studio Buffo zabierze Państwa w podróż pełną wrażeń,
po różnych krainach Półwyspu Bałkańskiego.
Koncert jest przepełniony żywiołowymi, pełnymi namiętności i wzruszeń dźwiękami, bo Bałkany to przecież mieszanka stylów i tradycji. Napiętnowane wydarzeniami lat 90.potrafią napawać lękiem i jednocześnie zachwycać etnicznym charakterem oraz niepowtarzalną, wręcz odjazdową mieszanką brutalności i subtelności.
Podczas spektaklu Widzowie częstowani są winem.
W spektaklu zostaną zaprezentowane utwory takie jak : "Prawy do lewego", "Byłam różą", "Kalashnikov", "Akropolis adieu", "Goodbye my love, goodbye", "Mała", "Mój przyjacielu", "Tabakiera", "Forever and ever".
więcej
Szczegóły100 Lat Polskiej Piosenki
Janusz Józefowicz ponownie sięga po największe polskie przeboje i nie będzie na widowni osoby, która wychodząc nie będzie któregoś z nich nuciła.
W spektaklu znajdą się polskie piosenki z ostatniego stulecia - od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych, w brawurowej inscenizacji i aranżacji w wykonaniu artystów teatru Studio Buffo.
więcej
SzczegółyWieczór Rosyjski w Buffo
To kolejna wyprawa w Świat muzyki różnych kultur.
Szampański* koncert pełen rosyjskich romansów, ludowych piosenek, rosyjskiej estrady przebojów i najbardziej znanych rosyjskich utworów, m.in." Katiusza", "Biełyje Rozy", "Kalinka", "Vsio mogut koroli", "Joloczki Sosienoczki", "Kanikuły", "Taganka", "Pust wsiegda budiet sonce", "Mołdawianka" czy "Czarne oczy".
Goście z Rosji:
Michał Bogdanowicz (baryton) zaśpiewa przy akompaniamencie Maxa Bieleckiego arię z opery „Aleko” Siergieja Wasiljewicza Rachmaninowa,
Dima Voitsiushkievitch,
Adam Sychowski z Januszem Stokłosą zagrają m. innymi słynny walc Arama Iljicza Chaczaturiana skomponowany do dramatu M. J. Lermontowa „Maskarada”
* Podczas koncertu publiczność częstowana jest szampanem.
więcej
SzczegółyTyle miłości
Przedstawienie, w którym dzięki połączeniu techniki filmowej i teatralnej możemy zobaczyć obok gwiazd teatru Studio Buffo artystów przedwojennego kina muzycznego.
Zapraszamy Państwa na spektakl, w którym nie ma gwałtu, przemocy i morderstw i dedykujemy go tym, którzy kochali, kochają lub będą kochać.
więcej
SzczegółyWieczór Latynoski w Buffo
Ten spektakl to idealna propozycja dla miłośników energetycznej latynoskiej muzyki, dynamicznego tańca łączącego radość tańczenia ze sztuką uwodzenia. Serdecznie zapraszamy zwolenników południowego temperamentu, ognistych klimatów rozpalających zmysły.
To gorąca, muzyczno-taneczna podróż poprzez Kubę, Meksyk, Chile, Argentynę, Brazylię i Hiszpanię, podczas której towarzyszyć nam będą latynoskie rytmy, rewelacyjni muzycy, piękne wokalistki i ekscytujący tancerze. Podczas spektaklu Widzowie częstowani są rumem z colą.
Usłyszą Państwo m.in. takie piosenki jak: "Copa de La Vida", "Guantanamera", "Let’s Get Loud", "La Paloma", "Bajo Bongo", "La Isla Bonita", "Macarena", "Besame mucho", "La Cucaracha", "The Girl From Ipanema", "Zbuntowany anioł", "Speedy Gonzales", "Maria Maria", "Conga", "Lambada", "Sway", "Perhaps, perhaps".
więcej
SzczegółyUkochany kraj… czyli PRL w piosence
W tym spektaklu aktorzy Studio Buffo zobowiązali się wykonać dla Państwa 250% normy krajowej zatwierdzonej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki a jeden nawet 780%.
Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa wraz z całym zespołem Studio Buffo postanowili podczas jednego spektaklu opowiedzieć Państwu przy pomocy piosenek i kronik filmowych z lat 1946 – 1989 o życiu Polaków w peerelowskiej rzeczywistości.
Jest w tym spektaklu dobra muzyka i wspomnienia. świetne przeboje minionych dekad wzruszają i jednocześnie przypominają paranoje i absurdy tamtych lat.
Sentymentalna podróż dla dorosłych i ciekawa „lekcja historii” dla młodzieży.
więcej
SzczegółyHity Buffo
Nie przemija moda na nowe wersje dawnych hitów.
„Grosikowy” patent Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy sprawdził się do tego stopnia, że sukces każdego ze spektakli: „PRZEBOJE”, „UKOCHANY KRAJ” czy „TYLE MIŁOŚCI” wymusił na ich twórcach sięgniecie do przebojów różnych narodów: WIECZÓR CYGAŃSKI, ŻYDOWSKI, ROSYJSKI, WŁOSKI, FRANCUSKI, LATYNOSKI czy WIECZÓR BAŁKAŃSKI.
Na spektaklu pt. „HITY BUFFO” gwarantujemy Państwu niezwykłe wrażenia, tym bardziej, że obejrzą Państwo przedstawienie przekrojowe, składające się z najlepszych piosenek z cyklu widowisk artystycznych, pt. „WIECZORY W BUFFO".
Serdecznie zapraszamy Państwa w najfantastyczniejszą podróż do krainy wyobraźni, gdzie po raz kolejny artyści Studio Buffo zadziwią Państwa młodzieńczym wigorem i rozmachem, Janusz Stokłosa oczaruje nowymi aranżacjami, a Janusz Józefowicz zaskoczy pomysłową, pełną żartów i parodii inscenizacją oraz brawurową choreografią.
Podczas spektaklu Widzowie częstowani są winem.
więcej
SzczegółyWieczór Rosyjski 2
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Widzów, Janusz Józefowicz postanowił stworzyć kontynuację Wieczoru Rosyjskiego, który cieszy się niezmienną popularnością już od wielu lat.
W tym koncercie usłyszą Państwo m.in. takie hity, jak: „Kanikuły”, „Taganka”, „Pust wsiegda budiet sonce”, „Mołdawiankę” czy „Czarne oczy”.
więcej
Szczegóły