Agnieszka Przepiórska od 10 lat tworzy teatr biograficzny. Zaczęła od opowieści o emancypacji wdowy smoleńskiej, poprzez autobiograficzną opowieść o dorastaniu bez ojca i historię byłej korespondentki wojennej. Trzy ostatnie monodramy poświęciła historiom polskiej poetki żydowskiego pochodzenia Zuzanny Ginczanki, naukowczyni i popularyzatorki nauki Simony Kossak oraz działaczki społecznej i opozycjonistki PRL Anny Walentynowicz. Aktorka stale współpracuje z Piotrem Rowickim, autorem tekstów do wszystkich biograficznych monodramów w jej repertuarze, a także z Anną Gryszkówną, reżyserką, która odpowiada za poprzednie trzy monodramy oraz najnowszy, o Barbarze Sadowskiej.
Sadowska urodziła się w 1940 roku w Paryżu. Po wojnie przyjechała do Polski i zamieszkała w Sopocie, a następnie w Warszawie. W 1957 debiutowała jako poetka w tygodniku „Nowa Kultura”. Sześć lat później wyszła za mąż za Leopolda Przemyka. W maju 1964 urodziła syna, Grzegorza. Na początku lat siedemdziesiątych Barbara zaczęła działać w opozycji antykomunistycznej. Z tego powodu została kilkakrotnie aresztowana przez Służbę Bezpieczeństwa, a wiosną 1983 roku pobili ją milicjanci. Niedługo później Grzegorz, świętując z przyjaciółmi zdaną maturę, został zatrzymany przez milicję i brutalnie pobity przez funkcjonariuszy. W wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej zmarł w szpitalu – 3 dni przed dziewiętnastymi urodzinami.
Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem tej opowieści jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości.
Spektakl został wyprodukowany przez warszawski Dom Spotkań z Historią.
Czas trwania: 70 minut
Występują
Realizacja
Tekst: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Scenografia, kostium: Alicja Patyniak-Rogozińska
Muzyka: Michał Lamża
Reżyseria światła, wideo: Michał Głaszczka
Konsultacja merytoryczna: Cezary Łazarewicz
Produkcja: Agata Kucharska
Opinie naszych Widzów
(1)Emocjonujący spektakl, Pani Agnieszka zafundowała widowni emocjonalną jazdę bez trzymanki.
ka.....@gm...il.com | 26.06.2023
Adres i dojazd
Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25
W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia