W co wierzą Polacy - zdjęcie W co wierzą Polacy - zdjęcie W co wierzą Polacy - zdjęcie W co wierzą Polacy - zdjęcie W co wierzą Polacy - zdjęcie W co wierzą Polacy - zdjęcie

Średnia ocena

10 oddanych głosów

9,0 / 10

W co wierzą Polacy

Według najnowszych danych 32,4 mln Polaków zostało ochrzczonych, ale mniej niż 40% z nich praktykuje. 78% nie wierzy w istnienie elfów, ale tylko 17% jest pewne, że nie uwierzyłoby bliskiej osobie w jej kontakt ze światem nadprzyrodzonym. Największy odsetek wśród wierzących w duchy stanowią zaś ateiści.

Nasza duchowość jest wielowymiarowa i pełna paradoksów. To wybuchowa mieszanka tradycji chrześcijańskiej z wypartą słowiańszczyzną i New Age'em, wiedzy naukowej z myśleniem magicznym i kultem przodków. Czy nasze umysły są tak skonstruowane, że musimy w coś wierzyć, nawet jeśli nie za bardzo chcemy?

Szacuje się, że rynek ezoteryczny w Polsce jest wart nawet 3 miliardy złotych. Astrologia przeżywa na Zachodzie renesans. Nic w tym dziwnego. Świat jest skomplikowany, a czasy zawsze są ciężkie. Mamy być kowalami swego losu, więc obwiniamy się nawet za te życiowe porażki, na które nie mieliśmy najmniejszego wpływu. Astrologia i wróżby oferują poczucie oparcia i zakorzenienia w większej całości. Poczucie sensu, kiedy życie wydaje się ich pozbawione. A osoby wróżące często tworzą wspólnoty oferujące swoim klientom znacznie więcej niż obietnicę odczytania niepewnej przyszłości.

Sztuka powstała w oparciu o książkę Tomasza Kwaśniewskiego pt.: W co wierzą Polacy? Śledztwo w sprawie wróżek, jasnowidzów, szeptuch...

OSTRZEŻENIE

W spektaklu wykonywane będą czynności magiczne oraz piosenki.

Na scenie występują między innymi Mariusz Kiljan, Przemysław Kozłowski, Maciej Tomaszewski, Mariusz Bąkowski, Lina Woski, Anna Kieca.

Czas trwania: 150 minut
Źródło zdjęcia: Natalia Kabanow

Realizacja

Adaptacja i dramaturgia: Żelisław Żelisławski

Reżyseria, reżyseria świateł, video: Szymon Kaczmarek

Scenografia: Kaja Migdałek

Kostiumy: Marta Śniosek - Masacz

Muzyka: Kamil Tuszyński

Inspicjentka: Justyna Bartman - Jaskuła

Asystentka reżysera: Anna Kieca

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Cudowny spektakl

  ho.....@in...ia.pl / 26 lutego 2023

 • 9,0/ 10

  Bardzo fajny, lekki w formie ale bogaty w treści spektakl, prezentujący współczesny koktajl duchowy Polaków od ezoteryki przez kościół katolicki po sięganie po substancje zmieniające postrzeganie rzeczywistości.

  na.....@gm...il.com / 28 lutego 2023

 • 9,0/ 10

  Super spektakl

  mw.....@....pl / 14 grudnia 2022

 • 8,0/ 10

  Pierwsza część spektaklu była naprawdę ciekawa. Druga niestety nie do końca zrozumiana.

  st.....@gm...il.com / 14 marca 2023

 • 7,0/ 10

  Śmieszny,i mam prawie pewność że inspirowany prawdziwymi scenami z wizyt i spotkań wszelkiego rodzaju ,,ezoteryków,,. Doświadczenia z grzybkami zapewne też z życia wzięte🙂

  da.....@....pl / 28 maja 2022

Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich - Adres i dojazd

ul. Rzeźnicza 12
Wrocław

https://www.wteatrw.pl/pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.