Dogville - zdjęcie Dogville - zdjęcie Dogville - zdjęcie Dogville - zdjęcie

Średnia ocena

14 oddanych głosów
67 zainteresowanych osób

8,4 / 10

Dogville

Sezon 2016/2017 Teatr Syrena rozpoczyna premierą jednego z najbardziej intrygujących tytułów ostatnich lat - "Dogville" Larsa von Triera. To mroczna historia osadzona w miasteczku, którego mieszkańcy - poczciwi, pobożni i pracowici ludzie - decydują się dać schronienie obcej, młodej kobiecie. Grace ucieka przed bandą gangsterów, a za wsparcie społeczności Dogville godzi się rewanżować drobnymi pracami. Z czasem mieszkańcy miasteczka rozsmakowują się w poczuciu władzy nad dziewczyną, dręcząc ją i wykorzystując w coraz bardziej haniebny sposób. Już nie ma odwrotu, w poczciwym Dogville wydarzy się coś potwornego...

W 2003 roku Lars von Trier zrealizował wstrząsający film z Nicole Kidman w roli Grace. Autorem scenicznej adaptacji scenariusza jest Christian Lollike.

- Starałem się przede wszystkim oddzielić tekst od filmu - opowiada Lollike - by pozwolić reżyserom teatralnym na opowiedzenie swojej własnej, oryginalnej wersji "Dogville". Oczywiście sztuka bazuje na filmie, ale Lars von Trier był na tyle uprzejmy, że zgodził się na wykorzystanie przeze mnie wcześniejszych wersji scenariusza. To pozwoliło mi dodać fragmenty tekstu, które zostały wycięte z filmu lub pokazane w inny sposób."

Na scenie występują między innymi Bartosz Porczyk, Agnieszka Krukówna, Aleksandra Popławska 1, Helena Norowicz, Przemysław Glapiński , Anna Smołowik.

Realizacja

reżyseria: Marek Kalita, Aleksandra Popławska

adaptacja: Christian Lollike

tłumaczenie: Jacek Kaduczak

scenografia: Joanna Kuś

kostiumy: Marta Ostrowicz

muzyka: Maciej Zakrzewski

światła: Katarzyna Łuszczyk

producent: Monika Deptuła

asystent reżysera i sufler: Renata Domagała

inspicjent: Łukasz Barszcz

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  After having seen the original film (which is like a theatre play), I was interested in watching it in a theatre. Since I don´t speak Polish, I could entirely focus on the performance of the actors. I was amazed at how discipline the children were. Grace and Tom did a good job. The narrator had such an elegant diction. Liz played challenging raising plenty of tension -her personality and body language reminded me of Gosia Socha (this is a compliment, of course.) I would watched again.

  hc.....@ho...il.com / 08 czerwca 2017

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry, ale film był lepszy:)

  in.....@ya...oo.com / 23 lutego 2017

 • 8,0/ 10

  Historia ciekawa, spektakl oryginalny, muzyka i scenografia wspaniała, dobry występ Aleksandry Popławskiej i Agnieszki Krukówny. Brak jednak budowania napięcia , które powinno narastać i wstrząsu, który powinien zakończyć spektakl. Dlatego tylko i aż ósemka.

  Eg.....@....pl / 12 lutego 2017

Teatr Syrena - Adres i dojazd

Litewska 3, Warszawa

http://teatrsyrena.pl/

Kup bilet