Gniew - zdjęcie Gniew - zdjęcie Gniew - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy
1 zainteresowana osoba

5,0 / 10

Gniew

Ciało przygotowuje się do ataku. Pobudzają się odpowiednie ośrodki w mózgu, serce zaczyna bić szybciej, zredukowane jest odczuwanie bólu. Zwiększa się refleks i pocą się ręce. Jako emocja aktywna, gniew wyzwala się w momencie, gdy ktoś próbuje przekroczyć lub naruszyć należące do nas terytorium.

Wychodząc od indywidualnych doświadczeń trójki aktorów Teatru Powszechnego oraz czwórki chłopców w wieku 12-15 lat, chcemy, z ich udziałem, zastanowić się, jak wyrażany jest gniew. Połączenie dorastających chłopców i dorosłych mężczyzn daje możliwość pracy nad kategorią gniewu jako dynamiczną, zmieniającą się wraz z wiekiem i doświadczeniem życiowym, emocją. Interesuje nas zarządzanie afektem w symbolicznej i ponadjednostkowej sferze: kto jest „strażnikiem” wyrażania gniewu? W jaki sposób się go tłamsi oraz w jakim stopniu można świadomie nim dysponować?

Zdecydowanie nie przypisując a priori gniewu mężczyznom, chcemy przyjrzeć się samej męskości – jak jest wytwarzana i odmieniana poprzez obowiązujące, chciane lub nie, wzorce oraz fantazje i sentymenty na jej temat. Fantazja o byciu mężczyzną, o byciu chłopcem, sentyment o chłopcu uwięzionym w mężczyźnie i mężczyźnie w chłopcu. Co właściwie łączy mężczyzn, których dzielą pokolenia? Jakie relacje mogą się wytworzyć w takim zestawieniu?

* Podczas spektaklu wykorzystywany jest efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością). Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Na scenie występują między innymi Grzegorz Artman, Mateusz Łasowski, Oskar Stoczyński, Kajetan Dąbrowski, Sebastian Koncewicz, Aleksander Kwiatkowski.

Czas trwania: 60 minut
Źródło zdjęcia: fot. Natalia Kabanow

Realizacja

Reżyseria - Małgorzata Wdowik

Dramaturgia - Szymon Adamczak

Scenografia i kostiumy - Dominika Olszowy

Ruch sceniczny - Marta Ziółek

Reżyseria światła - Aleksandr Prowaliński

Inspicjentka - Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    zaskakujący, niebanalny

    to.....@gm...il.com / 04 października 2018

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.