Wania, Sonia, Masza i Spike - zdjęcie Wania, Sonia, Masza i Spike - zdjęcie Wania, Sonia, Masza i Spike - zdjęcie Wania, Sonia, Masza i Spike - zdjęcie Wania, Sonia, Masza i Spike - zdjęcie Wania, Sonia, Masza i Spike - zdjęcie

Średnia ocena

23 oddanych głosów
2 zainteresowane osoby

7,3 / 10

Wania, Sonia, Masza i Spike

Wania i jego adoptowana siostra Sonia, rodzeństwo w średnim wieku, dzielą dom po rodzicach w Bucks County w Pensylwanii. W idyllicznej scenerii domu na wzgórzu na tarasie z pięknym widokiem na staw popijają poranną kawę. Mają imiona bohaterów Czechowa nadane przez rodziców – entuzjastów teatru. Wania i Sonia nigdy nie musieli dorosnąć. Opiekowali się teraz już zmarłymi rodzicami, nie mają pracy. Pieniądze zapewnia im ich siostra Masza, słynna aktorka seriali klasy premium („Lady killer” to jej najsłynniejsza rola), która jest właścicielem domu i płaci rachunki. Wania (który jest gejem) i Sonia (która zawsze przypomina wszystkim, że została adoptowana) spędzają dni, rozpamiętując wszystkie stracone szanse, zastanawiając się, czy gaj dziewięciu wiśni na ich posiadłości to już wiśniowy sad i opłakują swój raczej czeski los w życiu. Jedynym innym mieszkańcem domu jest sprzątaczka Kasandra, która podobnie jak jej imienniczka, ma skłonność do wypowiadania strasznych i absurdalnych proroctw, w które nikt nie wierzy, a które czasami się sprawdzają. Ta „sielanka” zostaje przerwana niespodziewaną wizytą Maszy, niosącą ze sobą falę dramatu, niekończącą się litanię sukcesów i niepewności oraz znacznie młodszego, wspaniałego acz raczej pustego kochanka o imieniu Spike...

"Sztuka Duranga ma delikatność i misterność czechowowskich konstrukcji, tak bliskich polskiemu widzowi i jednocześnie rozmach brodwayowskich produkcji, które gwarantują sukces u każdej publiczności. Jedną z jej najważniejszych wartości są pełnowartościowe, dramatyczne i jednocześnie komediowe role, które w tej obsadzie zachwycą. Dla mnie jest to materiał na prawdziwe widowisko zrobione z dbałością o słowo, frazę i klarowną, linearną fabułę, dające szansę na pokazanie teatru w jego najszlachetniejszej współczesnej formie. To piękna sztuka o najważniejszych wartościach życia, wzruszająca, smutna, sentymentalna i bardzo, bardzo mądrze śmieszna" - Maciej Kowalewski - reżyser spektaklu.

Na scenie występują między innymi Ewa Błaszczyk, Jowita Budnik, Małgorzata Rożniatowska, Dorota Landowska , Wojciech Zieliński, Marianna Janczarska.

Czas trwania: 100 minut
Źródło zdjęcia: http://teatrpolonia.pl/

Twórcy

Tłumaczenie: Bogusława Plisz-Góral

Reżyseria: Maciej Kowalewski

Scenografia: Arkadiusz Kośmider

Światło: Adam Czaplicki

Kostiumy: Dorota Roqueplo

Asystentka scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska

Producent wykonawczy i asystent reżysera: Ewa Ratkowska

Asystent producenta wykonawczego: Michał Poniatowski

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Cudowne

  Ka.....@In...ia.pl / 05 czerwca 2019

 • 8,0/ 10

  Bardzo dobre przedstawienie poruszajace problemy, nieobce każdej rodzine! Obsada aktorska świetna! Doceniam dobra formę i dykcję aktorów. Doskonale zagrany spektakl. Milo spedzony wieczór :)

  m_.....@....pl / 01 grudnia 2019

 • 8,0/ 10

  Bardzo dobra, mądra komedia. Czechow we współczesnym wydaniu. Uczciwie stwierdzam, że gra wszystkich aktorów na bardzo wysokim poziomie, ale najlepszy Wojciech Zieliński. Postać Rosjanina -którą stworzył przez ruch sceniczny i akcent- przekomiczna. Pani Budnik nie rozpoznałem, co jest też na plus - znaczy, że umie wcielić się w postać poza swoim emploi.

  gr.....@po...ta.onet.pl / 02 września 2019

 • 5,0/ 10

  Tekst fajny gorzej z reżyserią. Odniosłam wrażenie, że każdy gra jak chce, szarżuje, stawia na komediowość, wręcz ociera się o kicz, a szkoda... zabrakło mi spójności reżyserskiej wizji i refleksyjności.

  ma.....@....pl / 02 sierpnia 2019

 • 3,0/ 10

  Zmarnowany potencjał aktorski (bardzo dobrych aktorów). Sztuka powierzchowna, słaby scenariusz i dialogi. Trochę dla mnie zbyt infantylna. Niestety nie polecam.

  ah.....@....pl / 01 grudnia 2019

 • 2,0/ 10

  Marnizna, jak na szkolnym przedstawieniu.

  mo.....@on...et.eu / 16 grudnia 2019

Teatr Polonia - Adres i dojazd

ul. Marszałkowska 56, Warszawa

http://www.teatrpolonia.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.