Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian - zdjęcie

Średnia ocena

10 oddanych głosów
75 zainteresowanych osób

8,7 / 10

Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian

O Ukrainie w Polsce trudno mówić w sposób jednoznaczny – to chyba najbardziej swojski i jednocześnie najbardziej egzotyczny z naszych sąsiadów – nasza mityczna kresowa arkadia i kraina rodem z horrorów w jednym.

Ziemowit Szczerek w swoim niezwykłym cyklu beletryzowanych reportaży z podróży na Ukrainę zatytułowanym "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" rozprawia się ze wszelkimi stereotypami, w które przez lata (a może i wieki) obrósł ten kraj w oczach Polaków. Kpi z naszego poczucia cywilizacyjnej wyższości, wszelkich sentymentów i resentymentów, obnażając przy okazji to, co stało się z obydwiema nacjami przez lata panowania komunizmu.

Z tą niecodzienną relacją z podróży na Ukrainę w lubelskim teatrze zmierzy się Remigiusz Brzyk – dwukrotnie nagrodzony prestiżowym Laurem Konrada na katowickim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, a który dał się poznać publiczności Teatru im. Juliusza Osterwy jako realizator okrutnie śmiesznej „bulwarówki politycznej” Pawła Demirskiego Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł, czyli w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte.

Wywiedzione z reportaży Szczerka opowieści młodych Polaków, którzy z plecakami przemierzają Ukrainę w poszukiwaniu „cudów i niesamowitości”, raz po raz osuwają się w groteskę i absurd, nie tracąc przy tym nic z ostrej obyczajowej obserwacji. Historie te mogą stanowić pretekst zarówno do znakomitej scenicznej zabawy, jak i próby głębszego spojrzenia na nas i naszych sąsiadów, z którymi łączy nas więcej, niż to na co dzień sobie uświadamiamy.

Na scenie występują między innymi Halszka Lehman, Paweł Kos, Marta Sroka, Daniel Dobosz, Przemysław Gąsiorowicz, Janusz Łagodziński.

Czas trwania: 90 minut

Realizacja

Reżyseria: Remigiusz Brzyk

Adaptacja: Michał Kmiecik

Scenografia i Kostiumy: Iga Słupska, Szymon Szewczyk

Muzyka: Jacek Grudzień

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  G E N I A L N E!!! Pobudza różne emocje i zmusza do przemyśleń😊 Oklaski dla wszystkich aktorów, zwłaszcza Panów Łagodzińskiego, Rusina i Salmana.

  pa.....@gm...il.com / 24 maja 2018

 • 9,0/ 10

  Spektakl można by streścić słowami, które kilkakrotnie w nim padły: "burdel na kółkach". I jest to burdel przewrotnie genialny. Szczególne słowa uznania dla Janusza Łagodzińskiego i Marty Ledwoń.

  ka.....@gm...il.com / 15 czerwca 2015

 • 8,0/ 10

  Jeżeli sztuka ma poruszać wrażliwość widza to sztuka ta jest najlepszym na to dowodem. Świetna reżyseria i pomysł na inscenizację książki.

  ar.....@in...ia.pl / 24 czerwca 2015

 • 8,0/ 10

  Po spektaklu człowiek zadaje sobie wiele pytań... Wywołuje wiele emocji

  bo.....@....pl / 22 marca 2015

Teatr im. Juliusza Osterwy - Adres i dojazd

http://www.teatrosterwy.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.