Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów
6 zainteresowanych osób

9,7 / 10

Świętoszek

"Bardzo współczesny i bardzo współcześnie drapieżny" – tak o „Świętoszku” mówi reżyser Paweł Aigner. Pod jego opieką studenci IV roku kierunku aktorskiego (rok akademicki 2016/2017) przygotowali swój pierwszy spektakl dyplomowy. Komedia Moliera, po raz pierwszy wystawiona w 1664 roku, swój rozgłos zawdzięcza tak walorom artystycznym, jak i skandalowi, jaki wywołało w XVII-wiecznej Francji wykpienie hipokryzji religijnej.

Spektakl rozgrywa się w przestrzeni przypominającej XVII-wieczną scenę teatralną. Młodzi aktorzy wcielają się w postaci stworzone ponad 350 lat temu, jednak ich problemy okazują się wciąż żywe i ponadczasowe. Na przestrzeni pięciu aktów obserwujemy rozpad dworskiej rodziny, który stopniowo opanowuje wszystkie obszary: system wartości bohaterów, ich samych, a nawet przestrzeń, w której działają. Wraz z aktorami wyruszymy w drogę od teatru klasycznego do współczesnego.

Francuski komediopisarz stworzył postać Tartuffe’a – włóczęgi, przygarniętego do domu Orgona. Gospodarz, kierujący się szlachetnymi wartościami, daje się omotać sprytnemu szalbierzowi. Dla osiągnięcia własnych korzyści, pod przykryciem pobożności, uczciwości i skromności tytułowy Świętoszek zdobywa zaufanie gospodarza i manipuluje jego życiem. Rodzina Orgona jednak od początku widzi, co się dzieje i za pomocą spisku postanawia obnażyć dwulicowość Tartuffe’a.

Molier odkrył w teatrze nową potęgę, jedną z największych, jakie istnieją – zabijać śmiechem, śmiechem brzmiącym ze sceny. Jak pokazują białostoccy studenci na scenie Teatru Szkolnego, broń ta wciąż ma ogromną siłę rażenia.

Spektakl dyplomowy studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

Na scenie występują między innymi Anna Domalewska, Rafał Derkacz, Natalia Sacharczuk, Patrycja Kowalewska, Damian Krajczyk, Michał Szostak.

Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha

Twórcy

Reżyseria: Paweł Aigner

Scenografia i kostiumy: Pavel Hubicka

Muzyka: Piotr Klimek

Konsultacje wokalne: Cezary Szyfman

Praca nad słowem: Ewa Gajewska

Asystent reżysera: Roksana Miner

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Golizna chyba średnio potrzebna, zupełnie jakby ktoś miał po prostu ochotę pobiegać z gołym tyłkiem po scenie. Ni przypiął ni, nomen omen, wypiął do całości spektaklu, który super oddawał ducha Moliera - tempo, gierki słowne, 'nad-ekspresja'; to wszystko było super, w punkt i naprawdę dobrze zagrane. Panu golasowi przekażcie, że ma do pokazania coś więcej niż własną dupę - oba swoje wcielenia zrobił fantastycznie, "przepraszam" na przydechu przy wynoszeniu dekoracji - 10/10. Myślę, że dobrze by było odrobinę zwolnić tempo wymowy albo jeszcze bardziej hiperartykułować, inaczej wpada się w ryzyko, że się potok słów zleje i publiczność nie chwyci tego, co powinna chwycić.

    sl.....@gm...il.com / 03 kwietnia 2017

  • 10,0/ 10

    Doskonała komedia. Młodzi aktorzy - fantastyczni, zdolni, przezabawni. Świetny pomysł na scenografię i uwspółcześnianie kostiumów. Fantastyczne, fantastyczne i jeszcze raz wyśmienite! Płakałam ze śmiechu prawie cały spektakl.

    ew.....@gm...il.com / 03 kwietnia 2017

Teatr Collegium Nobilium - Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24, Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.