Orestes - zdjęcie Orestes - zdjęcie

Średnia ocena

57 oddanych głosów

8,3 / 10

Orestes

Spektakl muzyczny o tym, jak mordercy czekają na wyrok: “Orestes” CENTRALI.

Przedstawienie Michała Zadary z muzyką Budynia było największym wydarzeniem teatralnym lata 2016. Bilety na pokazy w Zachęcie zostały wyprzedane, a na ostatni spektakl przyszło o 40 osób więcej niż sala mogła pomieścić.

Elektra i Orestes zamordowali swoją matkę, królową. Ich motywacją była chęć odwetu, ale ich czyn wtrąca kraj w kryzys polityczny. Zostają skazani na karę śmierci. Walcząc o sprawiedliwość, zaczynają zabijać niewinnych ludzi. CENTRALA wystawia tę opowieść w Zachęcie, miejscu politycznego morderstwa popełnionego na prezydencie Narutowiczu.

Jak uleczyć kraj z cyklu nienawiści i frustracji? CENTRALA zadaje pytania, na które demokracje szukają odpowiedzi od 2500 lat.

Na scenie występuje Mariusz Kiljan, Bartosz Porczyk, Barbara Wysocka.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

Reżyseria: Michał Zadara

Dramaturgia: Daniel Przastek

Muzyka: Jacek "Budyń" Szymkiewicz

Scenografia: Robert Rumas

Kostiumy: Arek Ślesiński

Światło: Artur Sienicki

Produkcja: Anna Czerniawska, Marta Kuźmiak

Menedżerka projektu: Marta Kuźmiak

Opinie naszych widzów (21)

 • 10,0/ 10

  Mimo bardzo skromnej scenografii, szczególnie dla tragedii antycznej, sztuka pełna i bogata w emocje dzięki niezawodnym aktorom :) bardzo dobra muzyka, choć momentami zbyt głośna. Stali bywalcy TPL Wroc z czasów Mieszkowskiego zdecydowanie powinni regularnie stanowić publiczność Centrali.

  ol.....@gm...il.com / 29 listopada 2017

 • 10,0/ 10

  super przedstawienie...

  sa.....@....pl / 27 listopada 2017

 • 10,0/ 10

  niesamowity... nie wiadomo kiedy wciąga...

  al.....@gm...il.com / 21 listopada 2017

 • 10,0/ 10

  Spektakl podobał mi się zarówno pod względem aktorskim jak i oprawy muzycznej-świetne kawałki. Czy istnieje szansa na udostępnienie ich? Poza tym, jak dosyć sceptycznie podchodzę do nowoczesnych wersji klasyków dramatu, tak zostałam bardzo pozytywnie i miło zaskoczona. Dziękuję za pełen wrażeń wieczór:)

  na.....@gm...il.com / 21 listopada 2017

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjnie zagrany, świetne środki wyrazu. Brakowało mi głębi tekstu, czegoś do zadumy, refleksji. Tekst był narracyjny, ale nic nie wnoszący. Pan Zadara i Pani Wysocka oraz osoby, które zapraszają zawsze fundują nam cudowne przeżycia. Zwracam też krótko uwagę na stroje-świetnie skomponowane. Dziękuję.

  ew.....@za...tc.pl / 14 marca 2017

 • 10,0/ 10

  Bardzo aktualna i preznikliwa analiza mechanizmów politycznych, świetne aktorstwo, porywająca muzyka

  an.....@au...af.pl / 12 marca 2017

 • 10,0/ 10

  Dawno nie widzieliśmy tak rewelacyjnego przedstawienia Wspaniala gra aktorow Prosimy o więcej i czesciej

  sm.....@gm...il.com / 03 września 2016

 • 9,0/ 10

  Słabym punktem była kiepska akustyka sali, w której spektakl miał miejsce. W momentach kiedy aktorzy byli odwróceni tyłem do widowni lub daleko od miejsca, gdzie siedziałam, z trudem zarówno ja jak i osoba mi towarzysząca odróżnialiśmy poszczególne słowa.

  al.....@ga...ta.pl / 17 listopada 2017

 • 9,0/ 10

  Wspaniała gra aktorska, ciekawy scenariusz - oparty na połączeniu dwóch filarów dramatu: tragedii i komedii. Bardzo ciekawie rozwiązana kwestia chóru. To co mi nieco przeszkadzało to zbyt głośna "muzyka" chóru, która zagłuszała tekst, nie wszystkie fragmenty muzyczne pasowały w moim odczuciu do dynami tekstu.

  ka.....@bo...is.org.pl / 13 marca 2017

 • 9,0/ 10

  znakomite tak poproszę dalej animowane to miejsce...

  mo.....@fa...ns.pl / 13 marca 2017

 • 9,0/ 10

  Spektakl bardzo mi się podobał. Mądry i ponadczasowy. Aktorstwo znakomite. Świetny pomysł z drzewem genealogicznym i plamami krwi. Jedyne, co mi przeszkadzało, to odgrywanie mężczyzn przez kobietę i odwrotnie.

  ku.....@gm...il.com / 01 września 2016

 • 8,0/ 10

  Grecka tragedia opowiedziana na świeżo, z humorem i bez zadęcia. Nie gubiąca jednak tego co w oryginalnej treści najważniejsze, czyli dramatu jednostki zderzonej z prawami boskimi. Świetny pomysł na nowoczesne podanie greckiego dramatu (chór!) i super wykonanie, Rewelacyjna rola Barbary Wysockiej.

  Jo.....@gm...il.com / 21 listopada 2017

 • 8,0/ 10

  Orestes nie jest zwykłym greckim dramatem. To trochę tragedia, trochę komedia, o nierównym tempie i nagłych zwrotach akcji.Pytania, które Eurypides postawił Ateńczykom u schyłku V wieku przed Chrystusem, są aktualne, i to dziwnie, na początku XXI wieku po Chrystusie. Co to jest mądrość w polityce? Co to jest przyjaźń i dochowanie umów? Po co sądy? Czy prawo boskie przed ludzkim? Lud czy motłoch? Jakie prawo? Jaka sprawiedliwość? Czyje? I to wszystko w trojkę aktorów. Oni i reżyser dali radę. Notę obniżam za muzykę Budynia i zespół rockowy jako chór. I to nie za nie jako takie, bo muzyka sama się broni. Niepotrzebne uwspółcześnienie, które wyszło jak udziwnienie. Szkoda, że Zadara nie zaufał tu sobie samemu, Eurypidesowi i wyobraźni widza. Eurypides broni się po tysiącach lat sam, chór u niego jest dodatkiem, komentatorem. U Zadary wyszedł miejscami na pierwszy plan. Szkoda.

  ol.....@....pl / 21 listopada 2017

 • 8,0/ 10

  Ciekawa formuła ulatwiajaca zrozumienie tekstu tym, którzy nie są na bieżąco z mitami i pozwalajaca skupić się na dyskutowanym dylemacie. Bardzo zaangażowani aktorzy, grający kilka ról w tym spektaklu - widać gamę ich możliwości aktorskich.

  pi.....@....pl / 19 listopada 2017

 • 8,0/ 10

  Gra aktorska Barbary Wysockiej stoi w tym spektaklu na najwyżsyzm poziomie, a dwaj pozostali aktorzy również nie odstają. Świetnie dobrana muzyka i ceikawa koncepcja artystyczna. Można jedynie mieć wątpliwości do liczby aktorów, która ma wpływ na poziom trochę rwanego zakończenia. Uważam jednak, że dla aktorstwa Wysockiej i początku warto zobaczyć ten spektakl. Gorąco polecam i pewnie sam wybiorę się ponownie.

  ma.....@....pl / 17 listopada 2017

 • 8,0/ 10

  Spektakl surowy, ciekawy, trochę na opak, ale bardzo do rzeczy... a muzyka urzeka

  ol.....@gm...il.com / 12 marca 2017

 • 8,0/ 10

  świetnie pokazuje nam współczesnych, życie płytkie, szybkie

  da.....@is...an.pl / 11 września 2016

 • 5,0/ 10

  Nie rozumiem sposobu przedstawienia dramatu przez reżysera. Przyszedłem zachęcony jego wywiadem w Tok fm. To co zobaczyłem zupełnie nie korespondowało z jego wypowiedzią.

  ma.....@ne...da.pl / 27 listopada 2017

 • 3,0/ 10

  Niewykluczone, że spektakl był dobry, ale przy tak beznadziejnej akustyce sali trudno było to stwierdzić. Ponad połowa tekstu była kompletnie niezrozumiała. Szkoda.

  be.....@ho...il.com / 20 listopada 2017

 • 2,0/ 10

  Trudno oceniać spektakl, skoro nie rozumiało się nic z mówionego czy krzyczanego tekstu. Przypuszczalnie to sprawa skandalicznej akustyki. Nie wolno było widzą na to narażać! Właściwie organizatorzy powinni zwrócić koszty imprezy.

  sa.....@gm...il.com / 21 listopada 2017

 • 1,0/ 10

  Od strony technicznej: fatalna akustyka sali, więc niewiele można było zrozumieć. Spektakl bardzo infantylny, zawiodłam się ogromnie, ale właściwie mogłam się spodziewać, ponieważ Michał Zadara idzie w ostatnich latach w kierunku niepokojących uproszczeń. Jest mi tym bardziej przykro, bo byłam przez lata wielką fanką teatru Zadary, pierwszy raz się z nim zetknęłam w Krakowie, Ksiądz Marek był naprawdę świetny. Barbara Wysocka znakomita. Natomiast z biegiem lat nabrała jakiejś dziwnej maniery, od której nie może/ nie chce się uwolnić.

  an.....@....pl / 01 grudnia 2017

Teatr Centrala - Adres i dojazd

http://www.centralateatr.pl/

Kup bilet