Edukując Ritę - zdjęcie Edukując Ritę - zdjęcie Edukując Ritę - zdjęcie Edukując Ritę - zdjęcie Edukując Ritę - zdjęcie Edukując Ritę - zdjęcie Edukując Ritę - zdjęcie Edukując Ritę - zdjęcie

Średnia ocena

33 oddanych głosów
6 zainteresowanych osób

9,5 / 10

Edukując Ritę

Czy lekcyjne spotkania uniwersyteckiego wykładowcy ze studentką, poświęcone analizie wierszy, powieści i dramatów mogą zawierać tak olbrzymi ładunek humoru, dramatyzmu i namiętności, żeby stać się treścią tragikomedii, uznanej za klasykę współczesnego teatru?

Od momentu premiery w Londynie w 1980 roku losy bohaterów sztuki Willy Russella Educating Rita – profesora literatury Franka (Mirosław Baka) i fryzjerki Rity (Maria Dębska), która zapisuje się na jego wykłady na Uniwersytecie Otwartym, budzą gorące emocje u setek tysięcy widzów w dziesiątkach krajów na wszystkich kontynentach.

Na czym polega tajemnica tego oszałamiającego sukcesu skromnej, dwuosobowej sztuki z wręcz karkołomną fabułą rozgrywającą się w tym samym gabinecie, podczas czternastu spotkań lekcyjnych, poświęconych nauce analizy literackiej?

Odpowiedź najkrótsza: literatura w edukując RITĘ jest tylko pretekstem do rozmowy o życiu, rozmowy, w której każdy z widzów odnajduje masę własnych przeżyć, często zabawnych, nawet komicznych, ale też bolesnych i dramatycznych. Russell rozmawia z widzem z tą samą dozą szacunku, ale i szczerości, z jaką traktuje swoich bohaterów. Ich spotkania stają się opowieścią o dwóch fascynujących osobowościach, o ich pasjach, marzeniach i lękach, o ich poszukiwaniu miłości, o ich ciężko wywalczonych zwycięstwach i gorzkich rozczarowaniach. Ale także opowieścią o „raju utraconym”, jakim stała się nasza współczesność.

Na scenie występuje Maria Dębska jako Rita, Mirosław Baka jako Frank.

Źródło zdjęcia: Jarosław Niemczak

Występują

Realizacja

Reżyseria - Eugeniusz Korin

Scenografia - Justyna Elminowska

Autor tekstu - Willy Russell

Przekład - Karol Jakubowicz

Opracowanie tekstu - Eugeniusz Korin

Opinie naszych widzów (13)

 • 10,0/ 10

  Baka świetny. Jedna uwaga - być może dlatego, że było to drugie przedstawienie - nie zawsze słyszałam wszystkie kwestie Rity. Nigdy dotąd ze słyszalnością u Was nie miałam żadnych problemów, a bywam. Serdeczności, tak dalej.

  ek.....@....pl / 27 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  bardzo dobry.

  z.....@wo...hr.pl / 27 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Klasyka w najlepszym wydaniu, aktorstwo najwyższej próby! długi, dwuaktowy spektakl z tylko dwoma aktorami, bez intrygi, ale akcja aż gęsta od uczuć i przemyśleń. Polecam!

  mo.....@....pl / 17 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  To nie jest taka tandetna komedyjka do pośmiania się, dla mnie bardzo wartościowy spektakl z morałem. Zarówno Marysia Dębska jak i Mirosław Baka świetni w swoich rolach. Piękna inscenizacja i dobrze dobrana muzyka. Gorąco polecam

  o......@gm...il.com / 17 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Maria Dębska & Mirosław Baka - bardzo podobał mi się ten duet na scenie! Świetne zagrana sztuka.

  m......@in...ia.pl / 17 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, serdecznie polecam. Mistrzostwo !!!!

  ja.....@in...ia.pl / 17 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Uczta dla mojej nieco humanistycznej duszy. Znam ten spektakl w innej obsadzie (K. Janda, T. Borowski; K. Ucharska, P. Fronczewski). Z Marią Dębską i Mirosławem Baką polecam jak najbardziej. Może trochę za długi spektakl, ale gra aktorów porywająca, zwłaszcza Marysi Dębskiej. Ciężko będzie znaleźć w najbliższym czasie taką perełkę. Chyba, że Mąż i Żona w Polonii

  eg.....@....pl / 17 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl. Świetna gra aktorska. Polecam.

  ka.....@....pl / 17 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  sztuka i jej przekaz rewelacyjne. Gra Aktorów na najwyższym poziomie

  kl.....@ga...ta.pl / 17 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Świetne przedstawienie oraz bardzo dobra gra aktorów. Warto było iść do teatru, miło i rodzinnie spędziliśmy czas. Będę poleca znajomym, szkoda tylko, że trudno o wolne miejsca.

  jo.....@on...et.pl / 16 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  To była prawdziwa uczta!!! Rewelacyjna gra aktorów! Świetna fabuła!

  zo.....@....pl / 15 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjna gra aktorska, nie można oderwać oczu

  be.....@....pl / 15 kwietnia 2023

 • 5,0/ 10

  Przedstawienie poprawne, ale bez rewelacji. Problematyczny jest sposób, w jaki zaplanowano scenografię i ruch sceniczny. Przy ograniczeniach, jakie nakłada układ przestrzeni w Teatrze 6. piętro należało to bardziej przemyśleć i np. nie umieszczać dekoracji, które miały "zagrać" w miejscach niewidocznych dla dużej części widowni.

  jk.....@....pl / 18 kwietnia 2023

Teatr 6. piętro - Adres i dojazd

PKiN, Pl. Defilad 1, Warszawa
(wejście od ul. Marszałkowskiej)

http://www.teatr6pietro.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.