Więcej niż krajobraz? Pejzaże Karpat Agaty Jóźwiak - wystawa czasowa - zdjęcie Więcej niż krajobraz? Pejzaże Karpat Agaty Jóźwiak - wystawa czasowa - zdjęcie Więcej niż krajobraz? Pejzaże Karpat Agaty Jóźwiak - wystawa czasowa - zdjęcie Więcej niż krajobraz? Pejzaże Karpat Agaty Jóźwiak - wystawa czasowa - zdjęcie

Więcej niż krajobraz? Pejzaże Karpat Agaty Jóźwiak - wystawa czasowa

Zapraszamy na wędrówkę w góry, wędrówkę w ciszy i w ciszę, na spotkanie z tajemnicą gór, tuszu, pędzla i papieru. W podróż zaprasza nas artystka Agata Jóźwiak i jej cykl górskich pejzaży.

Na wystawie w MAW prezentujemy ok. 30 obrazów malowanych z natury, techniką znaną od stuleci w Chinach i Japonii, lecz rzadką dzisiaj w Polsce, jaką jest malarstwo tuszowe.

Gdy odpoczywasz

czy dostrzegasz coś więcej

niż krajobraz

o. Hieronim z Tyńca

To skromne haiku mnicha wydało mi się wymowne i trafnie opisujące ideę malarstwa pejzażowego, które uprawiam. Choć wiersz ofiarowuje nam jedynie pytanie, nie narzucając się, kieruje w stronę Tajemnicy. Tytuł wystawy jest parafrazą tego wiersza. W swoich zapiskach znalazłam fragment wypowiedzi św. Karola de Foucauld: „Słowo jest owocem milczenia”. Pomiędzy słowem a milczeniem istnieje bliska relacja. Słowo bez milczenia jest tylko gadaniną, traci siłę i sens. Podobnie dzieje się z ożywczym kontaktem obrazu z milczeniem.

Trzeba zamilknąć, by przemówiło coś lub raczej Ktoś, większy, lepszy i ciekawszy od autora obrazu. Trzeba, by przemówiły obrazy, a w nich to, co istotne. Czy malarzy stać na trud rezygnacji? Chodzi przecież o czystość widzenia, czystość przekazu, by zostawić ślad prawdy, a po wykonanym zadaniu móc odejść po cichu, w radości i spełnieniu.

Milczenie wymaga, ma swoją niewygodę i cenę, boleśnie kształtuje charakter. Ale daje wgląd w ważne sprawy. Gdy poddajemy się procesowi wejścia w głąb rzeczywistości wtedy staje się obojętne czy oglądamy na obrazie filiżankę na stole, chmurę, wedutę czy twarz kobiety. Jesteśmy dzięki obrazowi przeniesieni w piękno życia. Dotykamy sedna.

Przeminie szum świata i sam twórca, ale obraz prawdy i piękna zostanie.

Czy wystawa jest o górach? Tak, o górach również.

Agata Jóźwiak

Agata Jóźwiak, artystka młodego pokolenia, w 2006 roku zakończyła dyplomem studia malarskie na

Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej prace były prezentowane na

licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Marynarki

Wojennej w Gdyni, w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy. Jest też autorką wielu artykułów poświęconych

sztuce dawnej i współczesnej.

Od kilkunastu lat tworzy pejzaże a jej wielką miłością są polskie góry. Prace będące owocem tej fascynacji powstawały podczas wędrówek ścieżkami Karpat, Beskidu, Bieszczadów. W swoich kompozycjach artystka połączyła szkicową, monochromatyczną technikę tuszową, typową dla malarstwa dalekowschodniego, z chrześcijańską duchowością, franciszkańską wrażliwością na Boski dar jaki został nam dany i umiłowaniem rodzinnej ziemi.

Obrazy Agaty Jóźwiak zdają się wołać: dbajmy o nasz świat, pamiętajmy, że dana nam wolność łączy się z odpowiedzialnością. Jeśli sprzeniewierzymy się temu posłannictwu, prędzej czy później boleśnie odczujemy konsekwencje naszych błędów.

Anna Katarzyna Maleszko

_________________________________________________________________________________________

Godziny: wt-pt: 12 -17 | sob-nd: 12:00-16:00

Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

Rodzaje biletów i ceny: 15 zł/normalny; 10 zł/ulgowy; 35 zł/rodzinny -> 2 (max) osoby dorosłe i 3 (max) dzieci do 18 r.ż.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
Warszawa

http://maw.art.pl/

Kup bilet