Mój dziad kopał. Mój ojciec kopał. A ja nie będę - zdjęcie Mój dziad kopał. Mój ojciec kopał. A ja nie będę - zdjęcie Mój dziad kopał. Mój ojciec kopał. A ja nie będę - zdjęcie Mój dziad kopał. Mój ojciec kopał. A ja nie będę - zdjęcie Mój dziad kopał. Mój ojciec kopał. A ja nie będę - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

7,3 / 10

Mój dziad kopał. Mój ojciec kopał. A ja nie będę

Did Company (Charków, Lwów, Kijów, Odessa, Warszawa), „Mój dziad kopał. Mój ojciec kopał. A ja nie będę” /„Мій дід копав. Мій батько копав. А я не буду”

W jaki sposób przenikają się pamięć zbiorowa i pamięć indywidualna? Czy zbiorowość może narzucić jednostce, co i w jaki sposób pamiętać? Kto decyduje o tym, co pamiętamy i o czym zapominamy? Z czyich pamięci powstaje historia?

Did Company to efemeryczna grupa zawiązana podczas polsko-ukraińskiego projektu performatywnego „Mapy strachu / Mapy tożsamości”, a jego członkowie i członkinie pochodzą z różnych regionów Ukrainy (Charków, Lwów, Kijów, Odessa,) oraz z Polski (Warszawa).

Punktem wyjścia przedstawienia jest osobiste doświadczenie realizatorów jako twórców oraz obywateli, a punktem dojścia – pytania o historię i pamięć, o teatr i odpowiedzialność artystów. Na ile naszą tożsamość – indywidualną, zbiorową, zawodową - wyznaczają traumy i jak nie pozwolić im nami zawładnąć? Jak miejsce, gdzie żyjemy determinuje nasz stosunek do historii? Jak w opresyjnych systemach społecznych, edukacyjnych, teatralnych zachować swoją podmiotowość? Czy w czasach narzuconego heroizmu możliwy jest indywidualny bunt i skuteczna emancypacja? Czy scena – przestrzeń wymyślonych wydarzeń i fikcyjnych postaci - może stać się miejscem badania mechanizmów historii i naszych skomplikowanych relacji z przeszłością?

Spektakl, po premierze i tournee w najważniejszych ośrodkach teatralnych Ukrainy, został okrzyknięty przełomowym wydarzeniem w ukraińskim niezależnym teatrze.

Czas trwania: 80 minut

Występują

Oksana Cherkashyna - Charków

Nina Khyzhna - Charków

Anna Yepatko - Lwów

Iwan Makarenko - Odessa

Łukasz Wójcicki - Warszawa

Twórcy

Reżyseria: Agnieszka Błońska (Warszawa/Pensance, UK) i Roza Sarkisian (Charków)

Dramaturgia: Dmytro Levytskyi (Kijów), Joanna Wichowska (Warszawa)

Scenografia: Alevtina Kakhidze (Kijów)

Reżyseria światła (pokaz w Warszawie): Artur Sienicki

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1, Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.