wróć do bloga

TOP 9 kultowych filmów i seriali, które obejrzysz w teatrze

Pełna sala, owacje na stojąco i czas, który zlatuje w mgnieniu oka. To naszym zdaniem najlepsza recenzja spektaklu.

Najciekawsze scenariusze wychodzą też poza ramy teatru, a na ich podstawie powstają filmy, które stają się ikonami popkultury. I odwrotnie – hity kinowe, do których wracamy wielokrotnie i których teksty znamy na pamięć, nierzadko przenoszą się na deski teatrów.

Takich kultowych dzieł jest cała masa, a w tym artykule przeczytasz o tytułach, które zdecydowanie pozamiatały. Dlatego powiemy tak: łapcie bilety, póki są, bo te rozchodzą się jak świeże bułeczki.

„Bliżej” – Teatr 6. piętro w Warszawie

Fot. ze spektaklu „Bliżej” Paulina Pander

Więc jest i on. Spektakl, który w Warszawie wywołał niemałe zamieszanie. Ale od początku. Najpierw premiera sztuki Patricka Marbera odbyła się w Londynie w 1997 roku, szybko zyskując uznanie wśród widzów i krytyków. Od tego czasu „Bliżej” zostało wystawione w ponad 200 miastach na całym świecie.

Sztuka znalazła się na afiszach największych teatrów, m.in. na Broadwayu i West Endzie. Przetłumaczono ją na kilkadziesiąt języków, w tym na język polski. Kilka lat później Marber zaadaptował sztukę do filmu o tym samym tytule, zarabiając ponad 115 milionów dolarów. W obsadzie znaleźli się Natalie Portman, Julia Roberts, Jude Law i Clive Owen (film można obejrzeć na Netflixie!).

W 2022 roku „Bliżej” pojawiło się w Teatrze 6. piętro. Bilety wyprzedały się w mgnieniu oka, a zainteresowanie spektaklem było (i zresztą nadal jest) tak ogromne, że w pewnym momencie na chwilę padły wszystkie serwery teatru!

Obstawiamy, że szturm wywołała nie tylko fantastyczna fabuła, ale też topowa obsada. Brutalny obraz współczesnej miłości malują na scenie Aleksandra Popławska, Pola Gonciarz, Mateusz Damięcki i Michał Żebrowski.

Bilety i opis spektaklu Bliżej Teatru 6. piętro znajdziecie na naszym portalu.

Sprawdź bilety

„Stowarzyszenie umarłych poetów” – Och-Teatr w Warszawie

Kto by nie chciał spotkać na swojej drodze takiego niekonwencjonalnego profesora jak John Keating? Domyślamy się odpowiedzi, tym bardziej, że scena, w której uczniowie stojąc na ławkach, wołają „O kapitanie, mój kapitanie”, przewija się w popkulturze już od ponad 30 lat i nadal z taką samą mocą chwyta za serce.

Jednak mało brakowało, aby producent filmu o chłopcach uczęszczających do rygorystycznej szkoły i ich relacji z wyjątkowym nauczycielem nie zmienił koncepcji, przez co jego realizacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Wytwórnia Disney rozważała przekształcenie filmu w musical – pierwsze notatki twórców sugerowały, aby bohaterowie pasjonowali się tańcem. Mimo tego ostatecznie (i prawdopodobnie na całe szczęście!) zdecydowano się na dramat i motyw poezji.

Pewnie nie musimy Wam udowadniać, jak bardzo dobra jest to produkcja, ale dodamy, że (chociaż zdecydowanie częściej bywa odwrotnie) na podstawie kultowego filmu została napisana powieść o tym samym tytule, a co więcej, powstało też mnóstwo wersji teatralnych.

Jeśli chcielibyście, aby „Stowarzyszenia umarłych poetów” wbiło Was tym razem w teatralny fotel, koniecznie zobaczcie adaptację w Och-Teatrze. Nie zamierzamy wzbudzać kontrowersji, ale musimy to powiedzieć – niektórzy widzowie twierdzą, że spektakl jest lepszy niż film.

Bilety i opis spektaklu Stowarzyszenie umarłych poetów Och-Teatru znajdziecie na naszym portalu.

Sprawdź bilety

„Dzień świra” – Teatr Ateneum w Warszawie

Pamiętacie taką scenę z „Dnia Świra” Marka Koterskiego, kiedy Adaś Miauczyński traci cierpliwość, powtarzając z synem Sylwusiem angielski? Albo kiedy odwiedza matkę, która w ogóle go nie słucha i tylko męczy, żeby zjadł zupę? Albo kiedy… Musimy na tym poprzestać, bo moglibyśmy wymieniać znakomite fragmenty bez końca.

W każdym razie ten film to prawdziwy fenomen. Bo czy znacie inne takie dzieło, w którym pokazanie procesu siadania na kanapie i szeregu rytuałów z tym związanych budzi tyle emocji? Te zabawne i jednocześnie tragiczne sekwencje po prostu grają z trafnymi spostrzeżeniami odnośnie otaczającej nas rzeczywistości, inteligentnym humorem i wyrazistymi postaciami.

Film z 2002 roku okazał się hitem, cytaty z ekranizacji zna praktycznie każdy i prawdopodobnie większość z Was „Dzień Świra” widziała co najmniej raz w życiu. Jednak mało kto wie, że wersja kinowa powstała na podstawie scenariusza sztuki teatralnej. Prześmiewczą, choć gorzką komedię, która powinna być pozycją obowiązkową dla każdego Polaka, obejrzycie na deskach Teatru Ateneum z Adamem Cywką w roli głównej.

Bilety i opis spektaklu Dzień świra Teatru Ateneum znajdziecie na naszym portalu.

Sprawdź bilety

„Skrzypek na dachu” – Teatr Żydowski w Warszawie

„Skrzypek na dachu” pasuje do tego zestawienia jak masło do chałki. To prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych musicali na świecie. Kto miał okazję obejrzeć go m.in. w Teatrze Żydowskim w Warszawie, Teatrze Muzycznym w Lublinie lub w wersji filmowej z 1971 roku, która zdobyła 3 Oscary i 2 Złote Globy, ten potwierdzi, że jest to dzieło wszech czasów.

Musical okazał się wielkim hitem na całym świecie, także w Japonii. Do Josepha Steina, autora libretta, zwrócił się kiedyś japoński producent z pytaniem, czy Amerykanie w ogóle rozumieją tę historię, bo według niego jest na to „za bardzo japońska”.

Słynny musical został oparty na cyklu powieści i opowiadań Szolema Alejchema. A ten zwany był „żydowskim Markiem Twainem” (chociaż kiedy doszło do spotkania pisarzy, Mark Twain podobno powiedział, że uważa się za amerykańskiego Szolema Alejchema).

Zanim powstała filmowa wersja powieści, wcześniej pojawiła się słynna produkcja teatralna na Broadwayu. Premiera odbyła się w 1964 roku i przyniosła ogromne zyski. Spektakl stał się też pierwszym musicalem, który został wystawiony ponad 3000 razy bez przerw (a dokładniej 3242 razy w ciągu prawie 10 lat).

Ten ogromny sukces sztuki musiał niektórych zaskoczyć. Dlaczego? Wcześniej wielu producentów uznało projekt za zbyt ryzykowny oraz mało dochodowy i odrzuciło scenariusz o żydowskiej rodzinie żyjącej w carskiej Rosji.

Bilety i opis spektaklu Skrzypek na dachu Teatru Żydowskiego w Warszawie znajdziecie na naszym portalu.

Sprawdź bilety

„Wstyd” – Teatr Współczesny w Warszawie

Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Iza Kuna i Adam Woronowicz. Co może pójść źle z taką obsadą? Mimo wszystko sporo. Ale spokojnie – w tym przypadku tak nie jest.

Film “Teściowie” powstał na podstawie znakomitej sztuki “Wstyd” Marka Modzelewskiego i pokochała go nie tylko polska publiczność, która z pewnością wiele już na weselach widziała. Ekranizację docenili również zagraniczni widzowie, przyznając jej Nagrodę Publiczności na 40. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Vancouver

Przewrotny scenariusz, trafne dialogi oraz charakterne postacie, które drażnią i śmieszą jednocześnie, robią swoje zarówno w filmie, jak i w spektaklu. Bo i na teatralnej scenie możemy podziwiać wybitne nazwiska.

Podczas inscenizacji w Teatrze Współczesnym w rodziców państwa młodych wcielają się Agnieszka Suchora, Iza Kuna, Mariusz Jakus oraz Jacek Braciak. I grają tak, że aż wstyd nie zobaczyć tego spektaklu.

Bilety i opis spektaklu Wstyd Teatru Współczesnego w Warszawie znajdziecie na naszym portalu.

Sprawdź bilety

„Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” – Teatr BARAKAH w Krakowie

24 lutego 1989 roku ciało zamordowanej królowej balu, Laury Palmer, zostało znalezione na brzegu jeziora Black Lake. Tego samego dnia, bo 24 lutego, fani serialu świętują #TwinPeaksDay. Być może brzmi to trochę creepy, ale taki właśnie jest serial Davida Lyncha. Jednak zanim nas zlinczujecie za te słowa, szybko dodamy, że surrealizm, mrok i ekscentryczność to największa moc tej produkcji.

Zakrawające o manię były też reakcje na serial. Obsesja szybko rozprzestrzeniała się po całej Ameryce i, w końcu, Polsce. Wreszcie sięgnąła też teatru, a dokładniej Teatru BARAKAH w Krakowie, w którym powstał inspirowany serialem spektakl „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam”. I musimy przyznać, że wyszło świetnie. Okazało się, że dna nie ma nie tylko lynchowska zagadka, ale też forma przedstawienia tajemniczej historii.

Bilety i opis spektaklu Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam Teatru BARAKAH znajdziecie na naszym portalu.

Sprawdź bilety

„Misery” – Teatr BARAKAH w Krakowie

A co dla fanów horrorów? Zimowa scenografia i mrożąca krew w żyłach historia o rannym pisarzu uratowanym przez byłą pielęgniarkę przeszywa do szpiku kości. Chociaż na początku wydaje się, że Annie troszczy się o Paula, to prawdziwą twarz pokazuje później. Jak się okazuje, kobieta jest nie tylko jego fanką, ale też bezwzględnym oprawcą.

Autora „Misery”, Stephena Kinga, chyba nie musimy nikomu przedstawiać. Ale czy słyszeliście o tym, że Annie była metaforą jego uzależnienia od narkotyków? W prawdziwym życiu to kokaina była wierną fanką pisarza i nie chciała go opuścić.

Książka doczekała się nie tylko ekranizacji. Powstały też liczne adaptacje teatralne, które wystawiano na całym świecie – w Londynie, Finlandii, na Broadwayu, a także w Polsce. Bo „Misery” obejrzycie też w krakowskim Teatrze BARAKAH. Ale pamiętajcie – to nie jest spektakl dla słabych. To historia, która poraża makabryczną fabułą, a dodatkowo urzeka przerażająco dobrą grą aktorską.

Bilety i opis spektaklu Misery Teatru BARAKAH znajdziecie na naszym portalu.

Sprawdź bilety

„Friends – the unauthorized musical parody” – Teatr Muzyczny w Toruniu

Czy Wy też mieliście w sobie takie nieprzyjemne uczucie samotności, kiedy obejrzeliście ostatni odcinek „Friendsów”? Nie wiadomo do czego teraz jeść kolację i co właściwie zrobić z życiem. Mimo że wszystkie sezony obejrzeliście od deski do deski już co najmniej kilka razy, koniec serialu za każdym razem boli tak samo.

Jednak jest coś, co pocieszy Was jak pizza Joeyego. „Friends – the unauthorized musical parody” w Teatrze Muzycznym w Toruniu pozwoli Wam znowu spotkać się z całą paczką. Będzie też Gunther, Janice, Central Perk i kultowe mieszkanie Moniki. Wpadnijcie tam koniecznie!

Bilety i opis spektaklu Friends – the unauthorized musical parody Teatru Muzycznyego w Toruniu znajdziecie na naszym portalu.

Sprawdź bilety

„Lot nad kukułczym gniazdem” – Teatr Polski we Wrocławiu

Tylko dobra narracja potrafi sprawić, że widzowie kibicują bohaterowi, który jest przestępcą udającym niepoczytalnego, aby uniknąć kary więzienia. No i Jack Nicholson ze swoim diabelskim uśmiechem w roli głównej. To musiało się udać.

Zarówno film, jak i sztuka teatralna „Lot nad kukułczym gniazdem”, powstały na podstawie książki o tym samym tytule. Jednak zanim ta kultowa ekranizacja wpisała się na stałe do historii kina, najpierw opowieść zaistniała na deskach teatru.

Adaptacja teatralna została zrealizowana w 1963 roku na Broadwayu w formie musicalu i stała się sukcesem sprzedażowym. Jednak zdecydowanie większą popularność zyskał film. Była to pierwsza od 41 lat realizacja, która została nagrodzona „Wielką Piątką”, czyli Oscarami w pięciu najważniejszych kategoriach.

Historia poświęcona koncepcji wolności nie traci na popularności, wciąż oburza i fascynuje. Dzięki temu „Lot nad kukułczym gniazdem” można zobaczyć na m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu. I naprawdę warto, bo naszym zdaniem Siostra Ratched, Wódz Bromden i McMurphy robią na żywo jeszcze mocniejsze wrażenie.

Bilety i opis spektaklu Lot nad kukułczym gniazdem Teatru Polskiego we Wrocławiu znajdziecie na naszym portalu.

Sprawdź bilety