Spis treści
Uwielbiasz wciągające filmy? Jeśli tak, to na pewno pokochasz te hipnotyzujące spektakle. I chociaż oglądanie sztuki samo w sobie jest niesamowitym doświadczeniem, to znajomość filmu o tej samej fabule, dodaje przedstawieniu nowego wymiaru.
Możemy się mylić, ale prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy ile słynnych spektakli powstało na podstawie kinowych hitów lub odwrotnie. Jest ich cała masa, a w tym artykule możesz zobaczyć najbardziej popularne tytuły i ciekawostki o ich realizacjach.
1. „Stowarzyszenie umarłych poetów”
Produkcja filmowa o chłopcach uczęszczających do rygorystycznej szkoły i ich relacji z inspirującym nauczycielem chwyta za serce. Jednak mało brakowało, aby producent filmu nie zmienił koncepcji, przez co jego realizacja wyglądałaby zupełnie inaczej.
Wytwórnia Disney rozważała przekształcenie filmu w musical. Ich pierwsze notatki sugerowały, aby bohaterowie pasjonowali się tańcem, a nie poezją. Mimo tego ostatecznie zdecydowano się na dramat i motyw poezji, a ekranizacja zachwyciła ludzi na całym świecie.
Co ciekawe, chociaż zdecydowanie częściej bywa odwrotnie, na podstawie kultowego filmu została napisana powieść o tym samym tytule. Co więcej, powstało też mnóstwo wersji teatralnych kinowego hitu. Wspaniałą adaptacją „Stowarzyszenie umarłych poetów” jest m.in. spektakl, który można zobaczyć w Och-Teatrze.
Bilety i opis spektaklu Stowarzyszenie umarłych poetów Och-Teatru znajdziecie na naszym portalu.
2. „Dzień świra”
„Dzień Świra” autorstwa Marka Koterskiego prawdopodobnie większość osób widziała co najmniej raz w życiu.
Wyjątkowo trafne spostrzeżenia odnośnie otaczającej nas rzeczywistości, pełne inteligentnego humoru dialogi i wyraziste postaci sprawiły, że kultowy film z 2002 roku okazał się hitem, a cytaty z ekranizacji znane są zarówno wśród młodych, jak i starszych pokoleń.
Według raportu przygotowanego przez uniwersytet SWPS, „Dzień świra” jest najlepszym polskim filmem wszech czasów. Jednak mało kto wie, że wersja kinowa powstała na podstawie scenariusza sztuki teatralnej o tym samym tytule.
Prześmiewczą, choć gorzką komedię można zobaczyć na deskach Teatru Ateneum. Podczas spektaklu w postać Adasia Miauczyńskiego wciela się wybitny aktor filmowy i teatralny, Adam Cywka.
Bilety i opis spektaklu Dzień świra Teatru Ateneum znajdziecie na naszym portalu.
3. „Lot nad kukułczym gniazdem”
Zarówno film, jak i sztuka teatralna „Lot nad kukułczym gniazdem” powstały na podstawie książki o tym samym tytule. Jednak mało kto wie, że zanim ta kultowa ekranizacja wpisała się na stałe do historii kina, najpierw opowieść zaistniała na deskach teatru.
Adaptacja teatralna została zrealizowana w 1963 roku na Broadwayu w formie musicalu i stała się sukcesem sprzedażowym. Jednak zdecydowanie większą popularność zyskał film z Jackiem Nicholsonem w roli głównej.
Była to pierwsza od 41 lat realizacja filmowa, która została nagrodzona „Wielką Piątką”, czyli Oscarami w pięciu najważniejszych kategoriach. W sumie ekranizacja otrzymała 31 nagród i 12 nominacji.
Historia poświęcona koncepcji wolności nie traci na popularności. Fabuła, w której przestępca udaje obłąkanego, aby uciec z więzienia, dalej oburza oraz ekscytuje. Dzięki temu „Lot nad kukułczym gniazdem” można zobaczyć m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Bilety i opis spektaklu Lot nad kukułczym gniazdem Teatru Polskiego we Wrocławiu znajdziecie na naszym portalu.
4. „Misery”
Zimowa scenografia i mrożąca krew w żyłach historia o rannym pisarzu uratowanym przez byłą pielęgniarkę, przeszywa do szpiku kości. Chociaż na początku wydaje się, że Annie troszczy się o Paula, to prawdziwą twarz pokazuje później. Jak się okazuje, kobieta jest nie tylko jego fanką, ale też bezwzględnym oprawcą.
A mroczny thriller możemy zawdzięczać autorowi książkowych bestsellerów, Stephenowi Kingowi. Jak wyznał, Annie była metaforą jego uzależnienia od narkotyków – używka była jego fanką i nie chciała go opuścić.
Podobnie ekranizacja o tym samym tytule zyskała rzeszę entuzjastów. Film został wyreżyserowany przez Roba Reinera, którego inspiracją były produkcje Alfreda Hitchcocka.
Powstały też liczne adaptacje teatralne, które wystawiano na całym świecie – w Londynie, Finlandii, na Broadwayu, a także w Polsce. Bo „Misery” można zobaczyć w krakowskim Teatrze Barakah. Spektakl zachwyca, trzyma w napięciu i poraża makabryczną fabułą, a dodatkowo urzeka przerażająco dobrą grą aktorską.
Bilety i opis spektaklu Misery Teatru Barakah znajdziecie na naszym portalu.
5. „Skrzypek na dachu”
„Skrzypek na dachu” to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych musicali na świecie. Kto miał okazję obejrzeć go m.in. w Teatrze Muzycznym w Lublinie lub w wersji filmowej z 1971, która zdobyła 3 Oscary i 2 Złote globy, ten potwierdzi, że jest to dzieło wszech czasów.
Sporo osób nie wie, że słynny musical został oparty na cyklu powieści i opowiadań Szolema Alejchema, m.in. na książce „Dzieje Tewji Mleczarza”. Autor zaczął pisać nawet sztukę na podstawie powieści, jednak nie ukończył jej przed śmiercią.
Zanim powstała filmowa wersja powieści, wcześniej pojawiła się słynna produkcja teatralna na Broadwayu. Premiera odbyła się w 1964 roku i przyniosła niebotyczne zyski. Była pierwszym musicalem, który został wystawiony ponad 3000 razy bez przerw.
Ten ogromny sukces sztuki musiał niektórych zaskoczyć. Dlaczego? Wcześniej wielu producentów uznało projekt za ryzykowny oraz mało dochodowy i odrzuciło scenariusz o żydowskiej rodzinie żyjącej w carskiej Rosji.
Bilety i opis spektaklu Skrzypek na dachu Teatru Muzycznego w Lublinie znajdziecie na naszym portalu.
6. „Dziewczyna z pociągu”
Międzynarodowy bestseller książkowy „Dziewczyna z pociągu” to porywająca i tajemnicza historia, która trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Autorka thrillera psychologicznego, Paula Hawkins, inspirowała się stylem Alfreda Hitchcocka, chcąc stworzyć atmosferę paranoi i poczucia zagrożenia.
Rachel codziennie przez okno pociągu obserwuje mieszkającą na przedmieściach parę, Scotta i Megan, którzy zdają się wieść idealne życie. Kiedy Megan nagle znika, Rachel zostaje wciągnięta w śledztwo w sprawie zaginięcia.
Istnieją dwie adaptacje filmowe książki. Popularny, amerykański film z 2016 roku oraz mniej znana wersja hinduska z 2021 roku. Dodatkowo na całym świecie powstały teatralne wersje powieści. Znakomitą inscenizację możecie podziwiać m.in. na scenie Och-Teatru.
Bilety i opis spektaklu Dziewczyna z pociągu Och-Teatru znajdziecie na naszym portalu.