Księżyc i magnolie - zdjęcie

Księżyc i magnolie

„Księżyc i magnolie” to sztuka, która w dynamiczny i okraszony komizmem sposób przedstawia nie tylko proces twórczy, ale także naturę człowieka.

Pięć dni i nocy to czas, który dla producenta filmowego Davida O. Selznicka wiąże się z walką – walką o spełnienie swych niemałych ambicji, z walką o prestiż w wielkim świecie Hollywoodu, a wreszcie z walką o film, którego powstanie uzależnione jest nade wszystko od pogłębionej znajomości powieści Margaret Mitchell.

Za prawa do ekranizacji „Przeminęło z wiatrem” wytwórnia Selznick International Pictures zapłaciła rekordową wówczas sumę 50 tysięcy dolarów. Jak się okazało, pełna nieporozumień praca nad scenariuszem wymagała dużej samokontroli i umiejętności przekraczania granic możliwości. Kilku potencjalnych autorów adaptacji, kilku reżyserów i stojący na czele, silnie narzucający swe artystyczne wizje Selznick to tylko część z elementów układanki, mającej finalnie ułożyć się w całość nazwaną największym sukcesem finansowym w dziejach kina.

„Księżyc i magnolie” to sztuka pozwalająca na wejście do pełnego gwaru gabinetu, w którym powstaje finalny zarys filmowego scenariusza. Za jej sprawą widz dowie się jak w rzeczywistości wyglądają realia funkcjonowania przemysłu kinowego oraz jak nadzór wybuchowego pracoholika może wpłynąć na zrodzenie się magii Kina przez duże „K”. W całej zawiłości nie można zapomnieć o kontekście historycznym, a dokładniej o realiach wojny secesyjnej oraz związanej z nią integracji amerykańskiej tożsamości.

Jose Iglesias Vigil – reżyser spektaklu – zapytany o swoją interpretację mówi:To dla mnie przede wszystkim refleksja o naturze procesu twórczego, co określone jest w konkretnym kontekście historycznym i co ma związek z autentycznymi wydarzeniami. […] Jest to mądra komedia, która skłania do refleksji. To sztuka, w którą wpisana jest nostalgia za światem, którego nie ma, za którym wciąż tęsknimy.

Premiera: 24.09.2022r.

Liczba przerw: 1

Na scenie występuje Wojciech Dobrowolski jako Victor Lonzo Fleming, Anna Nowak jako Miss Poppenghul, Włodzimierz Dyła jako David O. Selznick, Jerzy Kurczuk jako Ben Hecht, Paweł Ferens jako Ben Hecht.

Czas trwania: 150 minut

Występują

Wojciech Dobrowolski - zdjęcie

Wojciech Dobrowolski
Victor Lonzo Fleming

Anna Nowak - zdjęcie

Anna Nowak
Miss Poppenghul

Włodzimierz Dyła - zdjęcie

Włodzimierz Dyła
David O. Selznick

Jerzy Kurczuk - zdjęcie

Jerzy Kurczuk
Ben Hecht

Paweł Ferens - zdjęcie

Paweł Ferens
Ben Hecht

Realizacja

Reżyseria: Jose Iglesias Vigil

Kostiumografia: Emil Wysocki

Scenografia: Marek Braun

Reżyseria światła: Jędrzej Skajster

Teatr im. Juliusza Osterwy - Adres i dojazd

http://www.teatrosterwy.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.