Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł - zdjęcie Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów
69 zainteresowanych osób

9,3 / 10

Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł

Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł Pawła Demirskiego to rzecz o polskim czyśćcu, który jednak częściej przypomina piekło niż przedsionek raju. W zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią oglądamy bohaterów szamoczących się z polskimi kompleksami i traumami, trywialna codzienność miesza się z najważniejszymi wydarzeniami z polskiej historii XX wieku, a potoczny język z fragmentami nieoczywistej poezji.

W tej okrutnie śmiesznej sztuce stale całkiem serio powracają pytania – co się stało z nami jako wspólnotą, jaka jest współczesna Polska i Polacy, skąd się w nas wzięło paraliżujące wiele działań przekonanie, że jesteśmy peryferiami Europy i wreszcie – jak mówi podtytuł – dlaczego „w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte”.

Paweł Demirski – jeden z najważniejszych polskich dramaturgów współczesnych – znany jest przede wszystkim ze spektakli reżyserowanych przez Monikę Strzępkę, które przyniosły temu duetowi rozgłos i wiele nagród. W Lublinie po raz pierwszy od lat jego tekst został zrealizowany przez kogoś innego niż Strzępka. Po tę, jak sam autor określa swój tekst, „bulwarówkę polityczną”, sięgnął

Remigiusz Brzyk – laureat wielu nagród, reżyser m. in. głośnego sosnowieckiego Korzeńca. Lubelski Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł to zatem okazja do odkrycia innego niż to najbardziej znane oblicza dramaturgii Demirskiego i zobaczenia na scenie Teatru im. J. Osterwy zamkniętych przez Brzyka w klatce ośmiorga potworów – jednego niemieckiego i siedmiorga polskich (w tym dwu znanych z prasowych czołówek) – które na przemian śmieszą, tumanią i straszą.

Na scenie występują między innymi Wojciech Rusin jako Dresiarz, Halszka Lehman jako Staruszka, Krzysztof Olchawa jako Generał, Marta Sroka jako Wanda, Marta Ledwoń jako Gwiazdka, Paweł Kos jako Biskup.

Czas trwania: 110 minut

Realizacja

Reżyseria i Scenografia: Remigiusz Brzyk

Kostiumy i Współpraca Scenograficzna: Iga Słupska, Szymon Szewczyk

Muzyka: Jacek Grudzień

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  wspaniała gra aktorska, reżyseria, scenariusz:) żałuję , że obejrzałam tylko raz

  bo.....@....pl / 24 kwietnia 2016

 • 10,0/ 10

  Rewelacja!!! Jedna z najlepszych sztuk jakie widziałam w tym teatrze.

  an.....@....pl / 16 kwietnia 2016

 • 10,0/ 10

  Spektakl świetny, polecam.

  mo.....@....pl / 31 maja 2015

 • 7,0/ 10

  Serdecznie polecem spektakl, na prawdę wysoki poziom gry aktorskiej, daje do myślenia. Jedyne zastrzeżenia- nie jest to przedstawienie dla osób bardzo młodych, a znajomość historii Polski (szczególnie tej XX-wieczej) zdecydowanie przydatna.

  ol.....@gm...il.com / 18 stycznia 2015

Teatr im. Juliusza Osterwy - Adres i dojazd

http://www.teatrosterwy.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.