Posiew boga wojny - zdjęcie Posiew boga wojny - zdjęcie Posiew boga wojny - zdjęcie Posiew boga wojny - zdjęcie Posiew boga wojny - zdjęcie Posiew boga wojny - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów

8,4 / 10

Posiew boga wojny

„Posiew boga wojny” to spektakl rozgrywający się w poczekalni, gdzie ludzie czekają: na nowe, lepsze czasy. Na powodzenie w miłości, na ukojenie zszarganych nerwów. Akcja rozgrywa się przed, w trakcie i po jednej ze światowych wojen - każda z postaci na swój sposób szuka własnego języka i własnych gestów, aby nową rzeczywistość oswoić lub chociaż znieść. W tle od czasu do czasu pobrzmiewają dźwięki muzyki Mahlera, która jednak wykrzywia się i deformuje, bo wraz ze starym światem skończyła się też i jego muzyka.

To spektakl o odejściu od wspólnego odczuwania otaczającego świata. W zamian dostajemy obraz wielu, często nieprzystających rzeczywistości, utkany z maniakalnych obsesji, zwidów wywołanych przez alkoholizm, schizofrenicznych lęków czy histerycznej euforii. Wraz z obrazami różnych rzeczywistości zmienia się również przestrzeń spektaklu, ale ciągle kontekstem jest tu najcięższe doświadczenie społeczne, które obala dotychczasowy porządek, stawiając ostrą cezurę między starym a nowym - wojna i to, co ją poprzedziło i to, co po niej nastąpiło.

W spektaklu wykorzystano fragmenty trzeciej części (,,Feierlich und gemessen, ohne zu schleppen") I Symfonii D-Dur ,,Tytan" Gustawa Mahlera.

W spektaklu wykorzystano fragmenty i cytaty z następujących utworów: Emil Wyrobek ,,Z otchłani chorób nędzy i upadku', Józef Czechowicz ,,Żal", Bruno Jasieński ,,Pieśń maszynistów", ,,Pieśń o głodzie", Władysław Sebyła ,,Pogrzebny", Tytus Czyżewski ,,W szpitalu obłąkanych", ,,Szumiłebski, Moczygębski głowy szuka" (anonim XVII w.), Tadeusz Miciński ,,Inferno", Maria Komornicka ,,Na rozdrożu" oraz fragmenty artykułów prasowych z lat 1914-1924.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Premiera 11 grudnia 2021

Na scenie występuje Jacek Milczanowski, Mateusz Dewera, Ewa Breguła, Jan Mancewicz, Robert Żurek.

Czas trwania: 70 minut

Realizacja

Scenariusz, reżyseria, przestrzeń: Wiesław Hołdys

Współpraca: Agnieszka Dziedzic, Agnieszka Dębowska

Kostiumy: Monika Gigier, Alicja Margolin

Opracowanie muzyczne: Michał Braszak

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Spektakl Posiew Boga Wojny dostraczyl mi wiele niezapomniany wrażeń, dał wiele do myślenia, a gra aktorska była na bardzo wysokim poziomie. Wiecej nie powiem,to trzeba zobaczyć.

  md.....@gm...il.com / 22 lutego 2022

 • 10,0/ 10

  Brawurowa gra p.Breguły. Poruszające !

  ka.....@gm...il.com / 23 grudnia 2021

 • 9,0/ 10

  Chociaż dość ostry i przytłaczający to ciekawy. Można jednak odnieść wrażenie, że trzeba być bardziej przygotowanym do przedstawienia, żeby zrozumieć niektore gesty, bo bez tego ciężko złapać czasem o co chodzi, no chyba, że się pójdzie dwa razy.

  pi.....@tl...en.pl / 10 stycznia 2022

 • 7,0/ 10

  Dla osoby nie będącej krytykiem teatralny może być trudne do zinterpretowania dlaczego akurat te fragmenty tekstów zostały ze sobą połączone. Ogólne wrażenie artystyczne bardzo dobre ale nie pozostawiło we mnie dłuższej refleksji. Dwa dni po spektaklu pamiętam 2 sceny,.które wywarły na mnie znaczenie i nad którymi zastanawiałam się dłużej w drodze do domu. Ale jak mówię. Sztuka warta obejrzenia i polecenia dla bardziej świadomych i dojrzałych widzów.

  ne.....@ho...il.com / 15 marca 2022

Teatr Mumerus - Adres i dojazd

http://www.mumerus.net/index.php?action=glowna

Kup bilet