Godzinki, czyli od świtu do zmierzchu - zdjęcie Godzinki, czyli od świtu do zmierzchu - zdjęcie Godzinki, czyli od świtu do zmierzchu - zdjęcie Godzinki, czyli od świtu do zmierzchu - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów

8,4 / 10

Godzinki, czyli od świtu do zmierzchu

"Godzinki czyli od świtu do nocy" to spektakl muzyczno - taneczny, poświęcony pieśniom śpiewanym codziennie o określonych porach dnia. Akcja, zgodnie z tradycyjną koncepcją jedności czasu, zawiera się w ciągu jednej doby - czyli, jak w podtytule: "od świtu do nocy". Najistotniejszym założeniem przedstawienia jest to, aby struktura muzyczna (rozumiana jako synteza śpiewu, mowy, ciszy i dźwięków związanych z materialnością tak ludzi, jak i rzeczy) pełniła rolę nadrzędną i określała kształt oraz charakter całości. Spektakl koncentruje się na tzw. "białym śpiewie" oraz na tańcach. Chodzi tu o tańce służące bądź odpędzaniu złego - czyli będące w istocie rodzajem egzorcyzmów - tak jak tarantella bądź też tych, które umożliwiały kontakt z rzeczywistością pozazmysłową - jak tańce chasydzkie, podczas których dusza ma się podnieść o dwie stopy nad ziemię - jak głosi chasydzkie powiedzenie. Zaś Jerzy Trzanowski, XVII-wieczny poeta trzech narodów: polskiego, czeskiego i słowackiego (którego teksty wykorzystane zostaną w spektaklu) napisał: "Usta jak dzwoneczek brzmią/ lecz wtedy najmocniej grzmią,/gdy serce sznureczek ciągnie, /taki głos Niebo osiągnie".

Na scenie występuje Monika Gigier, Ewa Breguła, Agnieszka Nastalska, Jan Mancewicz, Katarzyna Chodoń.

Zwiastuny

Realizacja

Scenariusz, reżyseria, przestrzeń: Wiesław Hołdys

Współpraca: Agnieszka Dziedzic

Kostiumy: Monika Gigier, Alicja Margolin

Opracowanie dźwiękowe: Michał

Opinie naszych widzów (3)

  • 10,0/ 10

    Jestem pod wrażeniem podejścia do tematu tradycji i wierzeń ludowych. Znakomite!

    ka.....@gm...il.com / 17 marca 2023

  • 9,0/ 10

    Interesujący spektakl, bogaty intertekstualne. Warto zagłębić się w "Godzinki". Świetna obsada.

    da.....@st...nt.uj.edu.pl / 07 grudnia 2021

  • 7,0/ 10

    Typowy spektakl teatru "Mumerus" pod względem estetyki, warstwy tekstowej i choreograficznej - fani nie będą zawiedzeni. Dość krótki (40min) i minimalistyczny (brak scenografii, rysunek sceniczny stały przez cały spektakl: na lewej połowię sceny występuje para aktorów, a na prawej trio taneczne) - być może ze względu na ciężkie warunki powstawania w roku pandemii. Chętnie zobaczyłbym ten spektakl w rozszerzonej wersji, szczególnie że inwencji twórczej na pewno by nie zabrakło, a tymczasem czekam na wznowienie Manelli, które poniekąd kontynuują wątek eksploracji tematyki życia duchowego i tradycji chrześcijańskiej w twórczości Teatru Mumerus :)

    jm.....@or...ge.pl / 19 marca 2023

Teatr Mumerus - Adres i dojazd

http://www.mumerus.net/index.php?action=glowna

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.