Dziś umarł Prokofiew - zdjęcie Dziś umarł Prokofiew - zdjęcie Dziś umarł Prokofiew - zdjęcie Dziś umarł Prokofiew - zdjęcie Dziś umarł Prokofiew - zdjęcie Dziś umarł Prokofiew - zdjęcie

Średnia ocena

25 oddanych głosów

9,1 / 10

Dziś umarł Prokofiew

Spektakl "Dziś umarł Prokofiew" w oparciu o tekst współczesnej polskiej autorki, Moniki Milewskiej jest poświęcony muzyce przywołanego w tytule Sergiusza Prokofiewa i - przede wszystkim - Dymitra Szostakowicza. Akcja utworu rozgrywa się 5 marca 1953 roku (i w kilku dniach następnych), w dniu w którym umarł Prokofiew (a także Józef Stalin) i oparta jest na poszukiwaniu kwiatów na pogrzeb Prokofiewa, których oczywiście nie można dostać, bo wszystkie zostały przeznaczone na pogrzeb Stalina. Kwiatów tych poszukuje właściwy bohater sztuki Milewskiej, Dymitr Szostakowicz - co przeplatane jest retrospekcjami z życia kompozytorów ukazującymi dramat artysty w państwie totalitarnym. Siła wyrazu jest tym większa, że pojawia się również Józef Stalin. Ale najważniejszym bohaterem spektaklu jest muzyka Dymitra Szostakowicza i Sergiusza Prokofiewa: odtwarzana z nagrań, wykonywana na różnych ciekawych instrumentach, wyśpiewana i wytańczona (także na rolkach).

W spektaklu wykorzystano fragmenty następujących utworów muzycznych:

- Dymitr Szostakowicz:, III, IV, V, VII( "leningradzka" ), IX i XII Symfonia, I Koncert fortepianowy, opera "Lady Makbet mceńskiego powiatu", piosenka z filmu "Kontrplan", "Tahiti trot", oratorium "Pieśń o lasach", walc nr 2 z "Suity jazzowej:";

- Sergiusz Prokofiew: balety "Romeo i Julia" i "Miłość do trzech pomarańczy":

- Fryderyk Chopin: Etiuda c-moll ("rewolucyjna")

oraz gruzińska pieśń ludowa "Suliko".

Na scenie występują między innymi Jan Mancewicz, Jacek Milczanowski, Robert Żurek, Ewa Breguła, Monika Gigier, Mateusz Dewera.

Źródło zdjęcia: Fot. Katarzyna Kierys

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria i przestrzeń: Wiesław Hołdys

Opracowanie muzyczne: Michał Braszak

Kostiumy: Dorota Morawetz

Współpraca: Agnieszka Dziedzic, Beata Morsztyn i Maria Śmiłek

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Partnerzy: Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN w Krakowie

Sponsor - Restauracja Chimera

Opinie naszych widzów (12)

  • 10,0/ 10

    Absolutna rewelacja. Współgra ze sobą wszystko: stroje, sceneria, gra aktorska na bardzo wysokim poziomie oraz sam rewelacyjny tekst. Reżyser czuwa nad wszystkim i obserwuje reakcje widzów zapewne dla feedbacku co jeszcze podnosi rangę profesjonalizmu. Szczerze polecam.

    da.....@....pl / 07 września 2021

  • 10,0/ 10

    Wspaniała gra aktorów. Ogladajac spektakl przypominiałem sobie nowelkę Barnsa o życiu Szostakowicza. Sztuka rzetelnie oddała klimat tamtych czasów. Dobry reżyser!

    Tw.....@ya...oo.com / 07 września 2021

  • 10,0/ 10

    Na szczęście znalazłam się w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu. Spektakl Teatru Mumerus - opowieść o życiu człowieka udręczonego stalinowską łapą, o artystach, których wizje szalone i kolorowe, jak kostiumy aktorów mumerycznych wpychano latami w szare waciaki. O slalomie pomiędzy upodleniem i zniewoleniem, a pragnieniem przeżycia. Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem...

    re.....@gm...il.com / 31 lipca 2021

  • 10,0/ 10

    Doskonały spektakl..Muzyka w okowach ideologii radzieckiej , stalinizmu przedstawiona przez zespół aktorski koncertowo.

    ma.....@gm...il.com / 30 lipca 2021

  • 10,0/ 10

    Ambitne widowisko w ciekawej scenerii podziemnej piwnicy. Naprawdę dobrze udało się wykorzystać dość wymagającej przestrzeni. Ciekawe kostiumy, zrobione z przypadkowych materiałów chóru i kontrastowo główna postać w garniturze. Intensywny ruch sceniczny co się mi osobiście podoba. Dobry Szostakowicz w instrospekcji. Osobno trzeba wspomnieć efekty dźwiękowe i tło robione przez żywe instrumenty. Naprawdę zaskakująca całość zasługująca na polecenie. Ambitniej i ciekawie.

    si.....@go...il.com / 04 marca 2021

  • 10,0/ 10

    widziałam obie wersje :plenerową i sceniczną; bardzo dobry spektakl

    ma.....@gm...il.com / 24 stycznia 2020

  • 9,0/ 10

    Rewelacyjnie odmalowany klimat czasów o jakich opowiadał. Świetny Szostakowicz.

    ka.....@....pl / 28 stycznia 2020

  • 9,0/ 10

    Śliczne kostiumy i genialna gra aktorska bardzo przyjemne przedstawienie

    al.....@gm...il.com / 09 grudnia 2019

  • 8,0/ 10

    Bardzo fajnie opowiedziana historia wybitnego kompozytora. Wspaniale zagrane postacie Stalina i Szostakowicza. Natomiast nie do końca przekonywały mnie czasami naprawdę głośne dźwięki w takiej dobrej pod względem akustycznym sali. Tak czy inaczej dobrze się bawiłem i polecam!

    wc.....@on...et.eu / 29 września 2021

  • 8,0/ 10

    Spektakl dobrze zrealizowany. Brak większych uwag.

    r......@gm...il.com / 04 lutego 2020

  • 7,0/ 10

    Spektakl był zrozumiały. Skutecznie przekazał tragedię bycia utalentowanym w radzieckiej Rosji, absurdy takiego życia. Bardzo przypadły mi do gustu momenty kakofonii. Uważam, że muzyka puszczana z nagrań była za cicha w porównaniu do tej granej na żywo, ale rozumiem że było to konieczne. Kompletnie nie zrozumiałam kostiumów, szczególnie Pana na rolkach. Absolutnym highlightem spektaklu była dla mnie konferencja na temat muzyki i śpiewane wypowiedzi urzędników. Bardzo inteligentne i dowcipne.

    ma.....@gm...il.com / 01 czerwca 2021

  • 5,0/ 10

    Spektakl odpowiedni nawet dla młodzieży, bez zbędnych wulgaryzmów. Gra aktorów bez zarzutu. Miejsce wykonywania beznadziejne. W bramie muzeum, w przeciągu, przez środek sceny przepływał strumyk po deszczu, dwa rzędy twardych krzeseł. Poza sztuczną palmą zero i kontrabasu zero scenografii. Ciekawe efekty dźwiękowe.

    te.....@....pl / 11 września 2019

Teatr Mumerus - Adres i dojazd

http://www.mumerus.net/index.php?action=glowna

Kup bilet