Jedzonko - zdjęcie Jedzonko - zdjęcie Jedzonko - zdjęcie Jedzonko - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów

7,5 / 10

Jedzonko

„Wybieramy swoje pokarmy nie tylko dlatego, że są dobre do jedzenia, ale przede wszystkim dlatego, że są dobre do myślenia.” To jedno z najsłynniejszych zdań Claude’a Lévi-Straussa – twórcy nowoczesnej antropologii i niestrudzonego badacza kulinarnych mitów, tabu i plemiennych struktur. Jedzenie kształtuje społeczeństwo, ustala kategorie, w których myślimy i mówimy o świecie, wyznacza linie podziałów między zamożnymi a ubogimi, wtajemniczonymi a profanami.

Tematem naszego spektaklu będzie jedzenie, a czasem nawet jedzonko. To, czym się delektujemy, obżeramy, co konsumujemy, pochłaniamy, wcinamy... Skąd się wzięło w naszym koszyku, lodówce i na naszym stole? Jaką drogę przeszło i z jakim kosztem się wiąże?

Naszym zadaniem jest przerzucenie scenicznego mostu między codziennością aktów konsumpcji a globalnymi procesami; ukazanie nieoczywistych linii, które łączą wizytę w supermarkecie i selfie z modnej restauracji; zakupy na ekologicznym bazarku i cyklony pustoszące wybrzeża odległego kraju; twoją niewielką lodówkę i największą hodowlę drobiu w Europie.

Na scenie występują między innymi Agnieszka Kościelniak, Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Karol Kubasiewicz, Sławomir Rokita, Feliks Szajnert.

Czas trwania: 135 minut

Twórcy

Reżyseria: Katarzyna Szyngiera

Scenariusz: Marcin Napiórkowski , Katarzyna Szyngiera , Mirosław Wlekły

Scenografia: Przemek Czepurko , Katarzyna Ożgo

Kostiumy: Sylwia Lasota

Muzyka: Jacek Sotomski

Reżyseria świateł: Paulina Góral

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Rewelacja! Zaskakujące, mądre i zabawne przedstawienie, chętnie poszłabym ponownie!

  Ew.....@gm...il.com / 27 września 2022

 • 10,0/ 10

  Nie wiedząc wcześniej nic o spektaklu przeżyłem przemiłe zaskoczenie. Od zabawnych sytuacji po dające dużo do myślenia... Wręcz w sposób prześmiewczy o dietach, sposobach żywienia. A,,truskawka,, przeszła samą siebie...

  az.....@gm...il.com / 13 września 2020

 • 5,0/ 10

  Bez wątpienia, bardzo dobra gra aktorska. Co do kwestii merytoryki - przekaz uważam za zbyt dosłowny, pozbawiony miejsc nieokreślonych, które pozostawiałyby widzowi szansę interpretacji przedstawionego obrazu. Niestety wydźwięk okazał się zbyt ideologiczny. Sztuka z pewnością nie jest dla tych, którzy poszukują głębszych treści. Tego rodzaju dzieła (poruszające tematykę społeczną) powinny stymulować widza do myślenia, a tymczasem mamy do czynienia z wyszukaną, ale zarazem prymitywną indoktrynacją. Osobiście nie polecam tego spektaklu.

  pr.....@gm...il.com / 14 września 2020

 • 2,0/ 10

  Wyszlismy w trakcie. Zapowiadalo sie bardzo ciekawie. Mocno interesuje sie tematyka zywnosci i widac ze research do spektaklu byl dobry, jednak foema podania bardzo odtworcza.

  jo.....@....pl / 16 września 2020

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Adres i dojazd

pl. Św. Ducha 1, Kraków

https://teatrwkrakowie.pl/

Kup bilet