2049: Witaj, Abdo
Tekst Mikity Iłinczyka, wyróżniony prestiżową nagrodą dramaturgiczną Aurora 2024 jest dokumentalną dystopią, w której zawierają się najistotniejsze i najbardziej dotkliwe reakcje obecnej rzeczywistości polityczno – społecznej. W zaangażowany sposób autor opisuje i przetwarza na język teatru dylematy związane z poczuciem zagrożenia obywateli, wojną hybrydową, kulturową walką o prymat ideologii. Piotr Pacześniak reżyserując ten tekst w Teatrze Studio kontynuuje swoją docenianą drogą artystyczną, skupioną na tworzeniu sztuki, dającej widzowi, szczególnie młodemu – dorosłemu, oparcie i przestrzeń do refleksji nad znaczeniem wolności w realiach nowoczesnej cywilizacji, spoglądania na kategorię wolności i pokoju jako na dorobek wcześniejszych pokoleń, a nie trwały i wieczny stan. Produkcja spektaklu w nowoczesny sposób buduje i wzmacnia postawy współczesnego patriotyzmu, humanitaryzmu i obywatelskiej odpowiedzialności jednostki w obliczu globalnych niepokojów historii.
Akcja utworu rozgrywa się w roku 2050. Unia Europejska została przekształcona w kalifat, którym od niedawna rządzi partia Fem-Dżihad, wyznająca prawo szariatu, ale walcząca o prawa kobiet w krajach muzułmańskich. W 2049 roku do politycznej wspólnoty dołączyły Algieria, Maroko i Tunezja, trwają przygotowania do kolejnych akcesji, a powołany w ramach organizacji Euro-Islamski Instytut Ludobójstwa zajmuje się doprowadzaniem przed sąd i wydawaniem wyroków na osobach odpowiedzialnych za śmierć migrantów na polsko-białoruskiej granicy w latach 2021-2026. Tekst skupia się na autentycznych historiach trzech osób: aktywistki, pracownicy białoruskiego biura podróży i polskiego strażnika granicznego, którzy w trakcie przesłuchań wspominają zdarzenia z przeszłości. Nad bohaterami unosi się widmo zmarłego na granicy Kurda, Abdalrahmana Harema, którego dokumenty i dobytek autor tekstu odnalazł w trakcie zbierania dokumentacji do tekstu na polsko-białoruskiej granicy. Ironiczna gra znaczeń w „2049: Witaj, Abdo” (Say Hi to Abdo) zostawia nas z pytaniem, czy czeka nas utopia czy dystopia i w jaki sposób opowiadać odpowiedzialnie o wolności, w sytuacji, gdy traktowana jest ona nie jako cywilizacyjne osiągnięcie, ale polityczny i doraźny konstrukt. A temu właśnie dzięki dramatowi Mikity Iłinczyka należy się przeciwstawiać. Tekst dramatu otrzymał Międzynarodową Nagrodę Dramaturgiczną Aurora 2024, a jak wspominał przewodniczący jury Mark Ravenhill, Say Hi to Abdo to tekst, który poza jakością literacką niezwykle silnie rezonuje z widzem, skłaniając go do rozpatrywania historii i debaty wokół niej w kontekście szerszym niż jedynie bieżący.
Produkcja i realizacja prapremiery dramatu Mikity Iłinczyka „2049: Witaj, Abdo” (Say Hi to Abdo) w reżyserii Piotra Pacześniaka prezentowana w ramach obchodów 80-lecia zakończenia II wojny światowej.
Organizer: STUDIO teatrgaleria (more events from the organizer)
Cast
Realization
Autor tekstu
Mikita Iłinczyk
Reżyser
Piotr Pacześniak
Dramaturg
Tadeusz Pyrczak
Scenograf, kostiumograf
Łukasz Mleczak
kierowniczka produkcji
Ewa Grzebyk
Address and directions
STUDIO teatrgaleria, Malarnia
pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
2049: Witaj, Abdo
Warszawa, STUDIO teatrgaleria
Tickets available until 05/09 at 11:00 AM
Our benefits
Change a reservation up to 3 days before the event (with purchase of flex ticket option)
Notifications about changes in the schedule
Get a refund within 24 hours or choose an alternative date in case of event cancellation