E-wykład: Wystawy światowe – od Londynu do Warszawy. Wielkie Wystawy i problem kolonializmu: Human Zoo (prof. Marta Leśniakowska) - zdjęcie

Średnia ocena

13 oddanych głosów

8,5 / 10

E-wykład: Wystawy światowe – od Londynu do Warszawy. Wielkie Wystawy i problem kolonializmu: Human Zoo (prof. Marta Leśniakowska)

Wielkie Wystawy Światowe jako tekst kulturowy: cykl 7 autorskich wykładów prof. Marty Leśniakowskiej, dotyczy jednego z ważnych zjawisk w nowoczesnej kulturze o konsekwencjach obserwowanych do dzisiaj. Czym były Wielkie Wystawy Światowe, zwane z czasem EXPO? Jaka była ich geneza? Jaki miały wpływ na wykształcenie się i rozsiewanie kultury popularnej? Jakie były ich konsekwencje w obszarze sztuki i jej odbioru, kultury wizualnej, architektury, urbanistyki?

Wystawy kolonialne: Human ZOO - Jedno z najbardziej mrocznych zjawisk w kulturze Zachodu, będące konsekwencją kolonializmu i ściśle powiązane z Wielkimi Wystawami. Czym było Human ZOO? Jakie były jego cele? Jakie są jego konsekwencje i reperkusje we współczesnej kulturze i polityce XXI wieku? Wykład ilustrowany m.in. fragmentami archiwalnych filmów.

Prowadząca: prof. IS PAN dr hab. Marta Leśniakowska, historyk i krytyk sztuki, związana z Instytutem Sztuki PAN. Zainteresowania badawcze: historia, teoria i krytyka sztuki, architektury i fotografii XIX-XXI wieku, metodologia historii sztuki. Członek Komisji Ochrony Dziedzictwa Architektonicznego przy Stołecznym Konserwatorze Zabytków, Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, Zarządu Fundacji „Profile”, Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia „Liber Pro Arte”, Rady ds. zabytkowego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy JM Rektorze SGH, profesor wizytujący w IHS UW.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry wykład. Pani Profesor uważa swoich słuchaczy za osoby znające języki obce. I dobrze, że ma o wszystkich takie wysokie mniemanie,ale niektórzy jednak nie znają francuskiego. Nie myślę, żeby do każdego filmiku z You Tube dodawać napisy, ale krótkie wyjaśnienie o czym mówią osoby w filmie przydałoby się .A potem już można śledzić obrazki.

  bo.....@in...ia.pl / 11 stycznia 2022

 • 10,0/ 10

  Kolejny świetny wykład Prof. M. Leśniakowskiej przedstawiający wystawę w Paryżu 1931. Pani Profesor omówiła problem kolonializmu i zjawisko human zoo we współczesnej Europie. (1958 Bruksela). Czekamy na kolejne wykłady. urszula krzysiak

  ul.....@....pl / 11 stycznia 2022

 • 9,0/ 10

  Bardzo ciekawy, interesujący wykład Pani prof. Marta Lęśniakowska pięknie opowiada i dzieli się wiedzą. Jedyny mankament podczas wykładu to brak tłumaczenia do prezentowanych filmów. Dziękuję.

  el.....@....pl / 21 stycznia 2022

 • 8,0/ 10

  za dużo filmików, które dla wielu słuchaczy były nie zrozumiałe, bo teksty były po francusku, angielsku lub niemiecku

  iw.....@ya...oo.com / 11 stycznia 2022

 • 2,0/ 10

  wyklad kiepsko prowadzony, duzo powtorzen oraz przedewszystkim puszczono dwa filmy z youtube'a bez polskich czy angielskich napisow. Brak reakcji organizatora na ta sytuacje w trakcie wykladu (uczestnicy pisali na czacie)

  tr.....@gm...il.com / 15 stycznia 2022

Muzeum Warszawy - VOD - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.