E-wykład: Warszawa z mapą wygląda inaczej. Wyimki z topografii (dr Paweł Weszpiński) - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów

8,6 / 10

E-wykład: Warszawa z mapą wygląda inaczej. Wyimki z topografii (dr Paweł Weszpiński)

Cykl wykładów poświęcony po trosze dziejom planów Warszawy, po trosze Warszawie widzianej na planach miasta, po trosze interpretacjom tego co w mieście znamy z perspektywy innej niż codzienna. Spróbujemy myśleć o Warszawie mapą. Na wszystkich spotkaniach towarzyszyć będą nam plany miasta, zazwyczaj te dawne, czasem przycięte, przekręcone, poskręcane, nieraz powiększone ponad miarę. Ale niezależnie od sposobu ich użycia będą w centrum uwagi – one i ich miasto.

Wyimki z topografii

Mapa, a zatem i plan miasta to nagromadzenie sygnatur – znaków kartograficznych symbolizujących obiekty i zjawiska wypełniające przestrzeń geograficzną. Czy znali takie mogą zacząć żyć własnym życiem i samodzielnie opowiadać swoje historie? Spróbujmy przekonać się o tym na wykładzie, na którym sygnatury zostaną wyjęte arkusza papieru. Jednak nawet bez tego arkusza będą cząstkami Warszawy.

Cykl poprowadzi dr Paweł Weszpiński, geograf i kartograf, opiekun zbioru kartograficznego i kurator Gabinetu planów i map Warszawy w Muzeum Warszawy, współpracownik Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (5)

  • 10,0/ 10

    Bardzo ciekawy wykład! Polecam.

    be.....@gm...il.com / 28 stycznia 2022

  • 10,0/ 10

    Rzeczywiście, Warszawa z mapą wygląda inaczej. Bardzo ciekawa prezentacja z historią w tle!

    el.....@gm...il.com / 28 stycznia 2022

  • 10,0/ 10

    REWELACYJNE SPOTKANIE :)

    ma.....@on...et.eu / 18 stycznia 2022

  • 10,0/ 10

    Z niecierpliwością czekam na następny wykład

    kb.....@....pl / 18 stycznia 2022

  • 9,0/ 10

    Wykład ciekawy, choć może troszkę zbyt szczegółowy. Wszystkie wyimki pokazywane były w skali mikro (tj. więcej skupiono się na formach sygnatur), a brakowało trochę skali makro (tj. pokazania, gdzie te wiatraki, szubienice, kalwarie były zlokalizowane na dawnej i gdzie na dzisiejszej mapie Warszawy.). Bardzo ciekawe było porównanie planu Dahlberga z panoramą miasta! Temu tematowi można by poświęcić oddzielny wykład.

    Wl.....@ip...ri.pl / 18 stycznia 2022

Muzeum Warszawy - VOD - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet