E-wykład: Warszawa - nowe spojrzenia; Warszawska nowoczesność, XX wiek i dawniej (prof. Błażej Brzostek) - zdjęcie

Średnia ocena

10 oddanych głosów

8,1 / 10

E-wykład: Warszawa - nowe spojrzenia; Warszawska nowoczesność, XX wiek i dawniej (prof. Błażej Brzostek)

Cykl Warszawa – nowe spojrzenia

podczas którego prof. Błażej Brzostek, historyk, badacz historii społecznej i dziejów miast, opowie o różnych punktach widzenia na miasto stołeczne Warszawę.

Zapraszamy na wykład wszystkich, którzy chcieliby poznać wybrane aspekty historii Warszawy od zupełnie nowej, nieoczywistej strony. Jesteśmy przekonani, że i varsavianiści, i osoby, których zainteresowanie historią stolicy dopiero się zaczyna, znajdą tu coś dla siebie!

Słowo „nowoczesność” jest dzisiaj z pewnością mniej nośne niż pół wieku temu. Nowoczesność stanowiła wyzwanie. Zrodzone w wieku XIX, pojęcie zdominowało myślenie następnego stulecia.

Jaka miała być, a jaka była warszawska nowoczesność w minionym stuleciu i dawniej? Z czym Warszawa miała się porównywać i mierzyć, jakie wzory wybierać, ku czemu zmierzać?

Na wykładzie poznamy zaproponowany przez prof. Błażeja Brzostka przegląd wizji nowoczesności, wysiłków i krytyk związanych z wyzwaniem „doganiania świata”.

Prof. Błażej Brzostek – historyk, badacz historii społecznej i dziejów miast, wydał między innymi książki o życiu robotników warszawskich w latach stalinizmu (“Robotnicy Warszawy. Konflikty codzienne”, 2002), o przestrzeni publicznej stolicy w epoce Gomułki (“Za progiem”, 2008), o paralelnej historii Bukaresztu i Warszawy (“Paryże Innej Europy”, 2015). Mieszka na Żoliborzu, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim i w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki."

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Jeden z bardziej błyskotliwych wykładów wśród tych, których słuchałam.

  re.....@gm...il.com / 29 października 2021

 • 10,0/ 10

  Bardzo dziękuję. Świetny wyklad.

  le.....@gm...il.com / 21 października 2021

 • 10,0/ 10

  Bardzo ciekawy wykład, chętnie obejrzałabym slajdy ilustrujące ten temat. Ciekawą opcją byłby spis autorów, publikacji i miejsc, o których mówił prof. Brzostek.

  mb.....@gm...il.com / 19 października 2021

 • 7,0/ 10

  wykład w formie opowieści, bez prezentacji. A przecież można było pokazać zdjęcia dawnej i obecnej Warszawy. Nie wszyscy słuchacze muszą znać stolicę. A jeśli już bez prezentacji, to mówiący powinien zapanować nad gestykulacją i patrzeć w kamerkę, tak by słuchający wierzyli, że mówi do nich, a nie kogoś innego w pokoju.

  iw.....@ya...oo.com / 21 października 2021

Muzeum Warszawy - VOD - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
00-272 Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.