Wojciech Brzeziński - zdjęcie

Wojciech Brzeziński

8,8 / 10

1 674 oddanych głosów

Data urodzenia:
08-10-1975 (47 lat)

polski aktor teatralny, dubbingowy, filmowy i telewizyjny, grający głównie w serialach sensacyjnych i obyczajowych, piosenkarz.

Wojciech Brzeziński jest absolwentem Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Debiut teatralny miał miejsce 29 października 1994 roku w sztuce Jacka Kaczmarskiego i Jerzego Satanowskiego pt. Kuglarze i wisielcy w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu, z którym był związany do 1997.

Następnie w latach 1997-1998 grał na deskach Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Potem grał w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, w latach 1999-2008 był aktorem Teatru Współczesnego w Szczecinie, a od 2008 roku w Teatrze Ateneum w Warszawie. W 2013 roku został nagrodzony „Złotą Maską" za tytułową rolę w sztuce „Kaligula" Alberta Camusa w reżyserii Anny Augustynowicz.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Misja: Młynarski

Muzyczny

Najnowszy spektakl muzyczny Teatru Ateneum, którego scenariusz oparty jest na twórczości Wojciecha Młynarskiego. Tym razem wyruszamy w muzyczną ekspedycję pod kryptonimem „Misja: Młynarski”. Z perspektywy utworów Wojciecha Młynarskiego – tych doskonale znanych, ale również mało popularnych przyjrzymy się „naszej planecie”, ale też planecie „Młynarski”, o której– chociaż mogłoby się nam tak wydawać – może nie wszystko jeszcze wiemy. Misja: Młynarski startuje, by odetchnąć, odpocząć w miłym towarzystwie, ale też – słowami Młynarskiego – podrzucić parę tematów na serio i zupełnie poważnie.

Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia jest Jacek Bończyk, a kierownikiem muzycznym tej ekspedycji – Wojciech Borkowski. W obsadzie aktorki i aktorzy Teatru Ateneum: Przemysław Bluszcz, Jacek Bończyk, Grzegorz Damięcki, Wojciech Brzeziński, Julia Konarska, Bartłomiej Nowosielski, Olga Sarzyńska, Katarzyna Ucherska. Towarzyszy im zespół muzyczny grający na żywo.

Szczegóły

Alicja w Krainie Snów

Dla młodzieży

Zapraszamy, choć nie wiemy, kim jesteś. Półdorosłym, półdzieckiem, półuczniem, półnauczycielką, półwoźnym, półmotylem, półkrólem?
Nie wiesz, kim jesteś?
Nie martw się, zejdź pod ziemię. Spotkasz tam wszystkich, których znasz. Będzie zabawa, będzie Bal.
Będzie z tobą Alicja. Alicja jest mądra i głupia jednocześnie, jakie to pokrzepiające, prawda?
Zapraszamy do klubu Królikarnia - pod ziemię. Trzeba iść za Białym Królikiem, za dziwnym facetem, zwierzęciem, czy człowiekiem, nie wiadomo?!
Poszła za nim Alicja, wy też pójdziecie. Pora przestać być dzieckiem. Pora zobaczyć, kto tańczy w Królikarni, jak wybija rytm Gąsienica, Suseł, Marcowy Zając. Poznać ich plany.
Pora się pośmiać z Alicji, gdy będzie podejmować decyzje. Pora się dowiedzieć, jaka jest cena za błędy. Zabawić się w Królikarni. Będzie zabawa, będzie Bal.

Szczegóły

Źli Żydzi

Tragikomedia

Hipnotyzująca, czarna komedia pełna Allenowskiego humoru. Tekst Joshuy Harmona jest od lat przebojem na teatralnych scenach od Los Angeles po Sydney.

Źli Żydzi to współczesna historia z życia nowojorskich Żydów. Czarna komedia pełna Allenowskiego humoru, mająca w tle pytania o tożsamość kulturową i wierność tradycji. Mocny, hipnotyzujący i momentami przezabawny tekst o rodzinie, która spotyka się po pogrzebie dziadka i toczy spór o pozostałą po nim pamiątkę. Wbrew tytułowi – nie tylko o Żydach.

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.

Szczegóły

THE STRINGS czyli SEX, DRUGS & DISCO

Komedia

THE STRINGS czyli SEX, DRUGS & DISCO to przezabawny spektakl komediowy o przyjaźni, życiowych zakrętach i miłości do muzyki. Musisz to zobaczyć! Niebanalne żarty, moc przyjaźni, grupa 5 mężczyzn, którzy spotkali się będąc na życiowym zakręcie. W tle muzyka, która osładza ich perypetie.



The Strings - pełna humoru i zwrotów akcji sztuka, która po prostu przywraca wiarę w marzenia oraz siłę przyjaźni. Kim są nasi bohaterowie? To Ernest, Kotlet i Manuel. Ernest rozpacza, ponieważ żona wyrzuciła go z mieszkania i z życia. Kotlet za dużo pije, a na dodatek został zwolniony z zespołu chippendales, który sam założył. Manuel właśnie wyleciał z hukiem z legendarnego zespołu Figi, który dziś koncertuje w muszli. Załamani panowie na zakręcie życiowym postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i zakładają zespół The Strings. Kto do nich dołączy? Jak potoczą się ich losy? O tym przekonacie się będąc na widowni. Od pierwszych minut spektaklu, będą płynąć łzy ze śmiechu, by następnie przeszły w łzy wzruszenia. Nasi bohaterowie przez całą sztukę na oczach widza, będą zmieniać swoje podejście do życia, priorytety, a przyjaźń stanie się dla nich czymś najważniejszym. Gwarantujemy świetną, dwugodzinną zabawę!



Uwaga! Spektakl i utwory w nim zawarte uzależniają

Szczegóły

Sex, drugs & disco polo - spektakl przedpremierowy

Komedia

Najnowsza sztuka Macieja Kowalewskiego „Sex, drugs & disco polo” w reżyserii autora w doborowej obsadzie.
Wystąpią Łukasz Simlat, Michał Koterski, Bartosz Żukowski, Krzysztof Wieszczek i Piotr Borowski. Sztuka jest śmieszną, słodko – gorzką, nieco prowokacyjną opowieścią o naszej rzeczywistości i perypetiach pięciu nieudaczników w wieku średnim, którzy odnoszą sukces na swoją miarę szyty. Sztuka ma szlachetne przesłanie o tym, że każdy człowiek, gdy pokona własne demony, może znaleźć swoje szczęście. Będzie dużo piosenek i tańca.

Szczegóły

The Strings czyli sex, drugs i disco!

Komedia

W miejskim parku niedaleko muszli koncertowej spotykają się Ernest, Kotlet i Manuel. Ernest rozpacza, ponieważ żona wyrzuciła go z mieszkania i z życia. Kotlet za dużo pije, a na dodatek został zwolniony z zespołu chippendales, który sam założył. Manuel właśnie wyleciał z hukiem z legendarnego zespołu disco polo, Figi, który dziś koncertuje w muszli. Załamani panowie na zakręcie życiowym postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i zakładają zespół The Strings. Choć początkowo postanowienie wygląda jak żart, dzięki determinacji i zbiegom okoliczności Ernest, Kotlet, Manuel i nowy tancerz Lerua odnajdują przyjaźń, pokonują życiowe słabości i osiągają muzyczny sukces.  

„The Strings czyli sex, drugs i disco!”, komedia, która wzrusza do łez.

Jest pozytywną opowieścią o miłości nie tylko do muzyki.

Szczegóły

Cesarz

Dramat

Teatralna adaptacja słynnej książki Ryszarda Kapuścińskiego. Cesarz to wielogłosowa opowieść o władcy Etiopii Hajle Sellasje I i jego dworskiej świcie. Pod koniec lat 70-tych Cesarz był w Polsce lekturą obowiązkową. Czytelnicy bez trudu odnaleźli na dworze etiopskiego monarchy totalitarny „czerwony dwór” KC PZPR. Ale Cesarz, poddając analizie mechanizmy dworskie, bo to one z etiopskiego dyktatora czynią wszechmocnego władcę, zawiera przesłanie uniwersalne.

Kapuściński mistrzowsko żongluje w Cesarzu różnymi stylistykami literackimi, od reportażu po barokową ornamentykę, czym jeszcze bardziej przybliża temat współczesności. Tak jak ponadczasowe są, sportretowane w Cesarzu, ludzkie ambicje, niemoc, strach, ale też niegodziwość, dwulicowość i podłość.

Szczegóły

Antygona

Dramat

„Antygona” – wiadomo – superklasyk, arcydzieło dramaturgii światowej. Sofokles opisał tam historię młodej dziewczyny, która wbrew zakazowi króla, skądinąd swojego wuja, postanawia pochować ciało swojego zmarłego brata uchodzącego za zdrajcę ojczyzny. Kto ma rację? – Antygona słuchająca głosu serca i nakazu bogów – czy król Kreon, dla którego zdrada jest zdradą i niczym więcej? Prawda ludzka przeciw zimnemu prawu, obywatelskie nieposłuszeństwo wobec racji stanu. Antygona zginie, ale Kreon nie wygra. Więc może nie warto za wszelką cenę walczyć prawem siły z odruchami serca?

Współczesną inscenizację „Antygony” przygotowuje dla naszego teatru Agnieszka Korytkowska. Obsada przedstawienia łączy cztery pokolenia aktorskie Ateneum. Antygonę gra Paulina Gałązka, Kreona Przemysław Bluszcz.

Szczegóły

Nad Czarnym Jeziorem

Dramat

Nad Czarnym Jeziorem wydarzyła się tragedia. Dwoje zakochanych nastolatków, podobnie jak w Szekspirowskim Romeo i Julii, popełniło samobójstwo. Po czterech latach od tamtej tragedii obie pary rodziców spotykają się, żeby pomówić o okolicznościach i przyczynach tego nieszczęścia.

Ta niezwykła i przejmująca sztuka, napisana przez wybitną niemiecką dramatopisarkę, jest współczesną tragedią obyczajową. Mówi o problemach międzyludzkich i międzypokoleniowych, ale bodaj najbardziej o pustej przestrzeni między pokoleniami, zapełnionej pieniędzmi, karierą i obojętnością zamiast prawdziwej miłości.

Spektakl przygotowany w roku jubileuszowym, z okazji 90 – lecia Teatru Ateneum.

Spóźnieni widzowie, ze względu na specyfikę użytej w spektaklu scenografii, nie będą wpuszczani na widownię.

Szczegóły

Dziecię Starego Miasta

Dramat

Spektakl na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Lokalne sprawy urastają do ogólnospołecznych problemów, dylematy bohaterów stają się polityczną walką, a emocje zapisane w kwiecistych zdaniach wytwarzają hiperromantyczny niepokój. Nawet zwykła egzaltacja może niekontrolowanie przerodzić się w narodową manifestację. Tak gwałtowny jest materiał politycznej powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pełen niepokoju, nadmiaru, przesady świat warszawskiego Starego Miasta, czytany dzisiaj, z pełną wiarą w to, że - jak pisał sam autor - społeczeństwo domaga się walki o swoją godność, powraca w psychodelicznej narracji lęków i prognoz.

Czy Kraszewski nie jest aby wieszczem naszej codzienności, tej porażająco jaskrawej, niekiedy śmiesznej i proszącej o odrobinę dystansu?

Szczegóły

Hollywood

Dramat

Spektakl „Hollywood“ jest opowieścią o narodzinach potwora. Fabryka snów, jak określa się Hollywood, to niemal mityczna przestrzeń, która opowiadając historie, produkuje sny i marzenia. Uwiedziony marzyciel, który pragnie stać się częścią maszyny snującej opowieści o miłości, przemocy i śmierci, z widza staje się aktorem, który chce stwarzać świat w opowieści filmowej. Jaką płaci za to cenę?

„Hollywood“ to także historia o mocy kreacji, władzy tego, kto ma głos, iluzji kontroli nad światem rozpisanym w scenariuszu, o fragmencie, wycinku świata na taśmie filmowej, przeplataniu się prawdy opowieści i rzeczywistości, multiplikowaniu znaczeń.

Władzę ma ten, kto ma kontrolę nad opowieścią. Tak w polityce, narracji historycznej, jak i bardziej osobistym, interpersonalnym wymiarze.

Szczegóły

Efekt

Dramat psychologiczny

Gościnnie w Teatrze WARSawy spektakl Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Przemysł farmaceutyczny i środowisko lekarskie pozwalają sobie na kreowanie nowej rzeczywistości. Egzystencji pełnej kontroli oraz manipulacji. Młodzi ludzie zrzekają się praw do decydowania o sobie, swoich uczuciach i emocjach. Nie wiedzą, którędy dotrzeć do prawdy. Powoli zatraca się granica między prawdą a fikcją. Czynniki zewnętrzne przejmują totalną władzę nad człowiekiem. Świat zwariował? A może to odpowiedni moment, aby po raz kolejny pochylić się nad odwiecznym dylematem: serce czy rozum?

Szczegóły

Mary Stuart

Dramat

Maria Stuart była najsłynniejszą Szkotką i najsłynniejszą królową tego dzielnego narodu. Był wiek XVI, trwały wojny między protestancką Anglią i katolicką Szkocją, raz jedni byli górą, raz drudzy. Spisek gonił spisek, zdrada goniła zdradę, królowanie to nie był łatwy zawód. Anglicy w końcu okazali się silniejsi i Maria Stuart poszła pod sąd, a potem pod katowski topór. Stała się jedną z wielkich legend nie tylko swojego kraju, pisano o niej uczone książki i teatralne dramaty.

Sztuka współczesnego niemieckiego dramatopisarza Wolfganga Hildesheimera nie zajmuje się jednak historią; opowiada o jednym epizodzie: ostatnich chwilach Marii S. Nie spodziewajcie się jednak żadnych sentymentalnych lamentów nad nieszczęsną władczynią niesłusznie skazaną na skrócenie o głowę. „Mary Stuart” to poetycka fantazja o strojeniu się na śmierć i wykorzystywaniu tej śmierci przez najbliższe otoczenie królowej. Dramatyczny, ale i groteskowy hymn o odchodzeniu pośród oficjalnych fanfar i małych, prywatnych interesów. Spektakl prowadzą dwie znakomite Agaty: jako reżyserka Agata Duda-Gracz i jako Mary – Agata Kulesza.

Szczegóły

Jacek Kaczmarski - lekcja historii

Muzyczny

Spektakl poświęcony Jackowi Kaczmarskiemu, jednemu z największych bardów współczesnej polskiej piosenki poetyckiej. Jego niezwykły, mocny głos, przejmujące teksty i porywająca energia, z jaką grał i śpiewał, były niezapomnianym przeżyciem dla tych, którzy mieli szczęście słuchać go na żywo. Był o wiele za młody na śmierć – miał zaledwie 47 lat, kiedy zabrała go śmiertelna choroba. Jego wspaniałe pieśni budziły wiarę w wolność, odzyskaną także dzięki koncertom Kaczmarskiego gromadzącym tłumy entuzjastów.

Wielki admirator Jacka K., świetny śpiewający aktor Jacek Bończyk, proponuje dziś wraz z kilkoma kolegami wieczór pieśni Kaczmarskiego poświęconych kilkunastu słynnym obrazom. Kaczmarski fascynował się nie tylko polityką, ale i sztuką. A siła jego tekstów i muzyki wcale nie zmalała od tamtego czasu, kiedy był jeszcze wśród nas.

„Jacek Kaczmarski – lekcja historii” to zatem spektakl nie tylko dla miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego, ale też tych interesujących się historią i malarstwem. A wszystko w formie „teatru przy muzyce”.

Szczegóły

Biała Lokomotywa

Musical

Koncert-spektakl „Biała Lokomotywa” jest próbą opisania losu, jednego z najciekawszych polskich poetów Edwarda Stachury, poprzez jego piosenki, prozę, poezję, wspomnienia, fragmenty listów.

Przedstawienie pokazuje, ewolucję jego myślenia o świecie od młodzieńczej euforii poprzez dojrzałą refleksję aż do całkowitego zwątpienia zakończonego samobójczą śmiercią.
"Jestem autorem muzyki, reżyserem i twórcą scenariusza. Mam poczucie pewnego uprawnienia do tej roli, bo byłem wieloletnim artystycznym partnerem i przyjacielem poety. Większość piosenek wykonanych w tym spektaklu powstało w czasie naszej wspólnej pracy, jeszcze za życia poety ( „Życie to nie teatr”, „Nie Brookliński most” „Już jest za późno nie jest za późno”). Choć biografia Stachury ma wymiar tragiczny, przedstawienie pokazuje niezwykłą barwność tej postaci, jej witalność, dynamikę i zaangażowanie w świat wartości" powiedział Jerzy Satanowski.

Szczegóły

Merylin Mongoł

Dramat psychologiczny

Jedna ze starych prawd głosi, że prawdziwa i odpowiedzialna sztuka powinna być z tymi, którzy cierpią, których boli życie, którzy nie mieli tyle szczęścia co inni. Nikołaj Kolada, uważany za najwybitniejszego współczesnego dramatopisarza rosyjskiego, podziela ten pogląd. Jego głośna, grana na całym świecie sztuka „Merylin Mongoł” niczego nie ubarwia i nie upiększa. Świat w niej przedstawiony jest ciemny i dotkliwie bolesny, choć nie brak w nim wielkich i pięknych marzeń.

Oto urodziwa, ale za to łatwowierna, niezbyt rezolutna Olga – zaniedbywana przez matkę, poniżana przez siostrę alkoholiczkę i wykorzystywana przez draba z sąsiedztwa – marzy o szczęśliwym życiu w wielkim mieście. Chce wyjechać ze swojej prowincjonalnej dziury, zerwać beznadziejny romans, spróbować żyć inaczej. Nadzieja pojawia się wraz z przyjazdem Aleksego – oczytanego, nieśmiałego i delikatnego. Tyle tylko, że marzenia Olgi nikogo nie obchodzą i nie wzruszają. Całe miasteczko żyje oczekiwaniem na ogłoszony przez lokalną wróżkę koniec świata.

Spektakl dla widzów pełnoletnich.

Szczegóły

Niech no tylko zakwitną jabłonie

Musical

Warszawa widziała już różne musicale, ale takiego nigdy. Reżyseruje Wojciech Kościelniak! Na teatralnej scenie młodość, żywiołowość, energia i zawrotne tempo!
"Niech no tylko zakwitną jabłonie" w Ateneum to musical na wskroś współczesny zachwycający formą, brawurową interpretacją piosenek i zawrotnym tempem akcji. To przedstawienie o pewnym znanym nam kraju, w którym radość z „nowego” miesza się z sentymentem do „starego”, polskie z zachodnim, sentymentalne z refleksyjnym, śmieszne z poważnym. To najnowsza historia Polski opowiedziana znanymi piosenkami w nowych często zaskakujących interpretacjach i aranżacjach.


Szczegóły