Maciej Wierzbicki
1 166 oddanych głosów
Data urodzenia:
19-03-1971 (52 lat)
Aktor filmowy i serialowy.
Oprócz 15 lat współtworzenia Teatru Montownia występuje gościnnie w spektaklach Teatru Polonia, Och-teatru i Studio Buffo. Wystąpił m.in. w filmach duetu Konecki - Saramonowicz – „Pół serio” i „Ciało”, zagrał również w filmie Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” oraz „Małej wielkiej miłości” Łukasza Karwowskiego.
więcej
Często występuje w:
więcej
Spektakle z udziałem tego aktora:
Mayday
Jedna z najlepszych na świecie komedii. Historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw, wywołując lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawia, że Mayday od wielu, wielu lat rozśmiesza publiczność na całym świecie. Tytuł jest grany w wielu miastach w Polsce, np. we wrocławskim Teatrze Polskim. W Warszawie nie był grany od lat. Spektakl grany na scenie Och-Teatru w znakomitej obsadzie to nowa – szalenie zabawna – wersja.
SPEKTAKL PRZEZNACZONY DLA WIDZÓW OD 12. ROKU ŻYCIA
więcej
SzczegółyPrapremiera dreszczowca
Prapremiera dreszczowca to adaptacja sztuki, która w Londynie święci tryumfy jako The Play That Goes Wrong.
Zabawna opowieść o amatorskim teatrze, o tym, że wszystko, co złe, może zdarzyć się właśnie w dniu premiery... Komedia o aktorach i ich pracy, o kulisach teatru, o mechanizmach i kłopotach tworzenia iluzji. Wykładowcy i studenci pewnej uczelni prowadzą grupę teatralną i zamierzają wystawić napisaną w latach 20. XX w. sztukę o tajemniczym morderstwie. Zbliżają się do premiery, ale wszystko idzie nie tak, jak powinno. Nieszczęśliwe wypadki, które tylko teoretycznie mogłyby mieć miejsce, zdarzają się wszystkie, jeden po drugim. Pech, brak profesjonalizmu, lekkomyślność obsługi i trema aktorów, doprowadzają do istnego pandemonium, widzowie zaś raz po raz doprowadzani są do płaczu ze śmiechu… Czy aktorzy i widzowie dotrwają do ukłonów?
Prapremiera dreszczowca napisana została przez zawodowych aktorów. Grana jest z powodzeniem na West Endzie, została też znakomicie przyjęty na festiwalu w Edynburgu. W prestiżowym konkursie „What’s On Stage 2014” otrzymała przyznawany przez publiczność tytuł „najlepszej nowej komedii”. Zapraszamy na polską prapremierę!
więcej
SzczegółyDzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)
Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki – aktorzy Teatru Montownia podejmą się zadania z pozoru niemożliwego: przedstawią Widzom wszystkie dzieła Szekspira w ciągu jednego wieczoru! Będą cytaty z najsławniejszych dramatów, żarty ze stereotypowej znajomości dzieł słynnego twórcy, a także m.in. Tytus Andronikus w programie kulinarnym i Hamlet w wersji przyspieszonej. Widzowie mogą spodziewać się nieustającej zabawy, będą zapraszani do udziału w akcji. Spektakl obnaża powierzchowną znajomość Szekspira, do czego przyczyniła się kultura masowa.
Ta żartobliwa sztuka została napisana dwadzieścia lat temu przez trzech amerykańskich studentów i od tego czasu cieszy się niesłabnącym powodzeniem, zarówno w Londynie (przez kilkanaście lat była grana w Teatrze Criterion przy Piccadilly Circus na londyńskim West Endzie), jak i w Polsce. Reżyserem przedstawienia jest specjalista od Szekspira – Kanadyjczyk – John Weisgerber, który na scenie Teatru Polonia wystawił uwielbiany przez publiczność spektakl Klaps! 50 twarzy Greya.
Zapraszamy Państwa do zabawy!
więcej
SzczegółyUpiór w kuchni
Mały angielski pensjonat na peryferiach miasta. Dystyngowana starsza pani i jej przesympatyczna córka, ich tajemniczy goście mający niejedno na sumieniu, niewyjaśnione zaginięcia oraz upiorna zagadka w tle...
Kto nie pamięta słynnego Teatru Sensacji „Kobra”, który gromadził w poniedziałkowe wieczory przed telewizorami miliony widzów? Jedną z jego najpopularniejszych premier był spektakl „Upiór w kuchni” Janusza Majewskiego z 1993 roku z Ireną Kwiatkowską w roli tytułowej. Dziś przenosimy tę niezwykłą komedię z dreszczykiem na deski Teatru Kamienica, tworząc prawdziwie wyjątkowe widowisko łączące w sobie elementy kryminału, thrillera i angielskiej komedii.
Morderstwo doskonałe podobno nie istnieje, podobno... Teatralna iluzja, surrealistyczna przestrzeń i odwieczne pytanie- kto jest winny i co się stało z ofiarą? Zabójcze niespodzianki i zaskakujące zwroty akcji, których nie powstydziliby się mistrzowie filmów grozy. Reżyserii podjął się Tomasz Sapryk.
"Upiór w kuchni" to idealna propozycja dla tych, którzy lubią się śmiać i bać jednocześnie, jak również dla tych, którzy chcą poczuć się częścią kryminalnej intrygi i doświadczyć teatralnej magii.
więcej
SzczegółyStowarzyszenie Umarłych Poetów
Teatralna wersja kultowego filmu Petera Weira. W Akademii Weltona, elitarnej męskiej szkole z internatem, rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Do grona pedagogów dołącza nowy charyzmatyczny wykładowca języka angielskiego – John Keating. Czterem zasadom akademii, którymi są: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania. Ciekawość świata, wrażliwość na literaturę piękną, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie entuzjastów poezji. Co zwycięży: restrykcyjnie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?
więcej
SzczegółyTestosteron
Przedstawienie tylko dla widzów dorosłych!
20 lat od premiery sztuki Andrzeja Saramonowicza i 15 lat po premierze filmu „Testosteron” powraca w nowym wydaniu, by raz jeszcze opowiedzieć historię o kondycji współczesnego mężczyzny.
Grupa mężczyzn zbiera się po niedoszłym ślubie, gdzie jeden z nich usłyszał przed ołtarzem sakramentalne „nie”. Tragikomiczna okoliczność, obsceniczne żarty i opary alkoholu sprowokują bohaterów do tzw. „męskich przemyśleń” o kobietach i własnej naturze. Kultowa satyra o odwiecznym, damsko męskim konflikcie, to pełna humoru konfrontacja z problemami dzisiejszego świata. Jak zapanować nad swoimi hormonami, nie dać się wykorzystać kobietom, a przede wszystkim – jak być mężczyzną we współczesnym świecie?
„Testosteron” to komedia, która sięgając po odwieczne pytania, pozostaje aktualna bez względu na czasy. Po niecichnących głosach, nawoływaniach i naciskach ze strony widzów, twórcy
oryginalnego „Testosteronu” – Adam Krawczuk i Maciej Wierzbicki zdecydowali się na nową odsłonę kultowej komedii. Czego możemy się spodziewać? Na pewno czeka nas porządna, męska historia bez retuszu.
więcej
SzczegółyCoś tu nie gra
W politycznej farsie COŚ TU NIE GRA kandydat na prezydenta przyjeżdża do swojego rodzinnego miasta, aby wygłosić ważne oświadczenie, które ma mu zapewnić zwycięstwo w zbliżających się wyborach. Jednak w tzw. międzyczasie urzędujący prezydent wysyła do miasta kilku swoich popleczników, by za wszelką cenę uniemożliwić konkurentowi wystąpienie. Intryga rozgrywa się w lokalnym domu kultury, w którym amatorska grupa teatralna przygotowuje swoje najnowsze przedstawienie. Co się wydarzy, gdy świat polityki spotka się ze światem farsy? Czy Raymond Bream zdoła wejść na podium i wygłosić swoje przemówienie?
więcej
SzczegółyCalineczka dla dorosłych | ONLINE
Rafał Rutkowski w roli Kreta, Maciej Wierzbicki w roli Myszy, a Adam Krawczuk - Ropuchy... Dobra zabawa gwarantowana! Czego chcieć więcej?! Chyba tylko kojącego brzmienia aksamitnego głosu Marcina Perchucia zapraszającego do świata baśni - wyjątkowej baśni...
Mimo iż interpretatorzy twórczości Andersena często wskazywali na silny związek tematyki jego bajek z poszukiwaniem tożsamości seksualnej, wszystkie one, zgodnie z oficjalnym zamysłem autora, były skierowane do widza dziecięcego. A przecież już pierwsze słowa baśni o Calineczce silnie uruchamiają wyobraźnię współczesnego dorosłego odbiorcy: „Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć.” Medycyna skutecznie służy dziś pomocą w podobnych sytuacjach. I to bynajmniej nie za pośrednictwem zasadzonego w doniczce ziarenka jęczmienia… Podobnie przygody małej, bezbronnej dziewczynki, opis jej kolejnych spotkań z Ropuchem, Motylem, Chrabąszczem, Myszą, Kretem i Jaskółką – ich opis i to, co on pomija, stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa.
Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu m.st. Warszawy. Rejestrację video spektaklu zrealizowano dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
// FRAGMENTY RECENZJI
// I tak oto właśnie mamy okazję spotkać się z teatrem aktora, z teatrem emocji. Calineczka dla dorosłych to spotkanie z prawdziwą sztuką, nie z widowiskiem. To spotkanie z aktorem, z magią, z niedopowiedzeniem i iluzją. To spotkanie ze sztuką lalkarstwa. Calineczka animowana przez zespół Papahemy jest tak realna, tak bliska, tak emocjonalna, że aż trudno uwierzyć w jej nieożywioną naturę. Spotkanie Montowni i PAPAHEMY to niewątpliwie ciekawe poznawczo doświadczenie. / Katarzyna Hanna Binkiewicz, krytykat.com
// Przedstawienie zrobiło na mnie duże wrażenie. Szczególnie ze względu na umiejętność twórców do mieszania komizmu z tragedią. Dosyć swobodnego i zaskakującego mieszania tych dwóch środków należy dodać; najczęściej w obrębie tej samej sceny. / Rafał Siemko, terazteatr.pl
// Są w Calineczce dla dorosłych sceny wielkiej urody i wartości teatralnej: scena narodzin głównej bohaterki zagrana przez Papahemę, czy scena pojawienia się Chrabąszczy (...). Całość jest świetnie zagrana, mistrzowska realizacyjnie i zdecydowanie warta obejrzenia. / Maja Margasińska, dziennikteatralny.pl
// Teatr zdmuchnął kurz z bajki, której klasyczna wersja współcześnie wydaje się infantylna. Twórcy spektaklu bawią się z widzem, doskonale zdając sobie sprawę, że subtelne, erotyczne podteksty będą dobrze odebrane przez publiczność. Ciekawym rozrywki dla dorosłych polecam gorąco ten spektakl. / Paulina Makar, teatralia.com
// Lalka, prowadzona w zaiste genialny sposób (a potem świetne przejście do postaci ludzkiej) jeszcze długo będzie przeze mnie wspominana. Duże brawa za humor, ale przede wszystkim za bardzo ciekawe połączenie konwencji. / notatnikkulturalny.blogspot.com
więcej
SzczegółyUciechy staropolskie
Fundacja Uwaga na Kulturę!, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Teatr Collegium Nobilium zapraszają na spektakl „Uciechy staropolskie” wg scenariusza Kazimierza Dejmka.
Misterium „Uciechy staropolskie” składa się z ośmiu tekstów, lecz w spektaklu Jarosława Kiliana wykorzystano sześć:
· Pater, magister et Filus
· Kupiec z Śmiercią na motywach „Kupca” Mikołaja Reja i anonimowego moralitetu „Starzec ze śmiercią”
· Sejm piekielny – w oparciu o utwór „Sejm piekielny straszliwy i examan książęca piekielnego Januariusa Sowizraliusa”
· Krotofila szewska wg: Adam Władysławiusz, Gretka, Urban, Orczykoś i anonimowego intermedium „O Ojcu i Synie szewcu”
· Nędza z Bidą z Polski idą
· Krotofila piekarska – wg krotofili: „Bigos upity odszedł od siebie”
Ponadto intermedia przeplatane są pieśniami autorstwa: Piotra Baryki, Dzwonkowskiego, Jana Jurkowskiego, Jana Kochanowskiego, Sebastiana Fabiana Klonowica, Petkowskiego, Mikołaja Reja, Szymona Zimorowica, i tekstami anonimowymi z literatury XVI-XVII w.
„Uciechy…” to ostatnia część (po „Żywocie Józefa”, „Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, „Dialogus de Passione” i „Grze o Narodzeniu i Męce”) dejmkowskiego staropolskiego nurtu pasyjnego – tym razem niefrasobliwa, rubaszna, sowizdrzalska, komiczna.
więcej
SzczegółyPolicja. Noc zatracenia
Czy Polska zawsze musi skręcać w stronę absurdu? W Nocy zatracenia Andrzej Saramonowicz (autor Testosteronu i Lejdis – najbardziej popularnych polskich komedii XXI wieku) nawiązuje do sztuki Policja autorstwa Sławomira Mrożka, niekwestionowanego króla gatunku z XX wieku (m.in. Tango, Zabawa, Emigranci, Vatzlav). Świat dwóch dyktatur, z których pierwsza widzi utopijne szczęście w paranoicznym porządku, druga zaś – w upiornej tradycji. Na scenie zobaczymy Katarzynę Kwiatkowską oraz aktorów Teatru Montownia: Adama Krawczuka, Marcina Perchucia, Rafała Rutkowskiego i Macieja Wierzbickiego.
– Nigdy żaden naród nie potrzebował bardziej śmiechu niż my dzisiaj – pisał w 1954 roku Witold Gombrowicz. – I nigdy żaden naród mniej nie rozumiał śmiechu – jego roli wyzwalającej.
więcej
SzczegółyPrzedstawienie świąteczne w szpitalu św. Andrzeja
To utwór sceniczny uznany za najzabawniejszy wśród dorobku mistrza farsy Raya Cooneya. Dwa inne jego teksty, MAYDAY i MAYDAY 2 gramy też na scenie Och-Teatru. Tu akcja toczy się w sposób zaskakujący i skomplikowany, podczas dni poprzedzających święta, w szpitalu św. Andrzeja w Londynie, w którym właśnie przygotowuje się dla pacjentów przedstawienie okolicznościowe i odbywa zjazd neurologów. Jednocześnie, wszyscy lekarze, pielęgniarki i ich rodziny, także pacjenci, zostają wplątani w problemy osobiste jednego z lekarzy, który tego dnia dowiaduje się, że ma dorosłego, nieślubnego syna. Syn przybywa do szpitala razem z matką, byłą pielęgniarką, tego właśnie sądnego dnia…
Jak zwykle u Cooneya – szalone tempo, niespodziewane rozwiązania, wyraziste charaktery. Plejada znakomitych aktorów, wspaniałe role, kolejna reżyseria Krystyny Jandy i śmiech do łez.
więcej
SzczegółyDziady
"WIĘZIEŃ"
Nocy cicha, gdy wschodzisz, kto ciebie zapyta,
Skąd przychodzisz; gdy gwiazdy przed sobą rozsiejesz,
Kto z tych gwiazd tajnie przyszłej drogi twej wyczyta!
«Zaszło słońce», wołają astronomy z wieży,
Ale dlaczego zaszło, nikt nie odpowiada;
Ciemności kryją ziemię i lud we śnie leży,
Lecz dlaczego śpią ludzie, żaden z nich nie bada.
„Dziady” Adama Mickiewicza – najwyższe osiągnięcie polskiej literatury, arcydzieło, które ukształtowało patriotyzm pokoleń Polaków, wielokrotnie inscenizowane: od prapremiery Stanisława Wyspiańskiego, przez najsłynniejsze spektakle: Leona Schillera, Aleksandra Bardiniego, Kazimierza Dejmka i Konrada Swinarskiego z legendarną rolą Jerzego Treli – po 55 latach wracają na afisz Teatru Polskiego w Warszawie.
Janusz Wiśniewski, laureat najważniejszych światowych nagród teatralnych i operowych, autor legendarnych autorskich spektakli: „Koniec Europy”, „Panopticum á la Madame Tussaud”, „Olśnienie”, „Dybuk”, „Faust” i „Arka Noego. Nowy Koniec Europy”, pracuje z Zespołem Teatru Polskiego – po swoim „Quo vadis…” (premiera w 2013 r.) – nad „Dziadami”.
„Dzieje Boga w obrębie duszy ludzkiej”, „mit integracyjny”, „wpisanie sprawy polskiej w uniwersalny układ sił dobra i zła”, „sfinksowa zagadka liczby czterdzieści i cztery – << prawdziwa jak rachunek i dziwna jak mara >>” – te nieśmiertelne motywy tekstu Mickiewicza, o największej w historii polskiej kultury mocy ocalającej, już wkrótce w Teatrze Polskim.
Scenariusz przedstawienia powstał w oparciu o II, IV i III część "Dziadów" Adama Mickiewicza.
więcej
SzczegółyBlef
Kariera, pieniądze, władza to najbardziej liczy się w korporacyjnym życiu. Idealnie skrojone garnitury, finezyjne poszetki, gustowne krawaty i męskie rozprawy o biznesie. Co się zmienia, gdy po przeciwnej stronie stołu, do negocjacji siada kobieta? Pokusa manifestacji wyższości, żądza sukcesu i prawa ekonomii mogą okazać się przyczyną pikantnych, ale pełnych wysublimowanego humoru, korporacyjnych pertraktacji.
Stanisław (Jan Wieczorkowski/Michał Rolnicki) i Krzysztof (Kamil Kula/Adam Serowaniec) czekają na spotkanie z Jackiem, aby mogli przypieczętować strategiczną dla ich pozycji w firmie umowę. Zamiast zaprzyjaźnionego biznesowego partnera, w gabinecie zjawia się jednak Hanna (Katarzyna Ankudowicz/Ilona Wrońska). Zimna taktyka kobiety pozostaje zagadką nawet dla najwyższego rangą korporacjusza, Władysława (Marcin Perchuć/Maciej Wierzbicki).
Gorzko – słodka komedia odsłania kulisy korporacyjnego piekiełka. Przedstawienie jest teatralną, niezwykle wciągającą kalkulacją zawodowych zysków i nierzadko moralnych strat.
więcej
SzczegółyScena mistrzów: „Szelmostwa Skapena”
Grany nieprzerwanie od 22 lat kultowy spektakl Teatru Montownia. Jego forma, oparta na włoskiej komedii dell’arte, to znakomity pretekst do zabawy konwencją. Czterech aktorów gra kilkanaście postaci, zachowując przy tym rytm i czytelność fabuły. Usunęli z tekstu role kobiece, a tylko opowiadają o kobietach i oczywiście są w nich zakochani…
więcej
SzczegółySzelmostwa Skapena
Spektakl Teatru Montownia.
Czterech aktorów gra kilkanaście postaci, zachowując przy tym rytm i czytelność fabuły. Usunęli z tekstu role kobiece, ale o kobietach opowiadają i oczywiście są w nich zakochani.
Grany nieprzerwanie od 20 lat kultowy spektakl Teatru Montownia. Jego forma, oparta na włoskiej komedii dell’arte, to znakomity pretekst do zabawy konwencją. Czterech aktorów gra kilkanaście postaci, zachowując przy tym rytm i czytelność fabuły. Usunęli z tekstu role kobiece, ale o kobietach opowiadają i oczywiście są w nich zakochani…
więcej
SzczegółyTrzej muszkieterowie
„Trzej muszkieterowie” to klasyk, opowieść o przyjaźni czterech mistrzów szpady łączy w sobie wszystko, co kochają widzowie: szalone przygody, pojedynki, namiętności, nieoczekiwane zwroty akcji i zabarwione erotyzmem sceny zalotów i zdrad.
Zespół Montowni proponuje widzowi nowe odczytanie bestselleru Aleksandra Dumasa. Skomplikowana, ale naszkicowana niezwykle precyzyjnie i odgrywana w szaleńczym tempie intryga oraz koloryt XVII-wiecznej Francji, nieustannie zmieniający role aktorzy i tylko jeden element scenografii – wielofunkcyjna szafa. Wszystko to jest pretekstem do zabawy w teatr, gry ze stereotypami i popkulturowymi wyobrażeniami na temat doskonale wszystkim znanej powieści. Montownia przefiltrowuje je przez swój charakterystyczny styl, wrażliwość i poczucie humoru.
„Trzej muszkieterowie“ to także wyborny popis aktorskiego rzemiosła, oparty na grze gestów, wyobraźni i eksponowaniu przerysowanej fizyczności kolejnych bohaterów. Choć piątka aktorów odtwarza aż kilkanaście postaci, nie może tu być mowy o pomyłce. Nie sposób pominąć też brawurowych ról psa de Gaulle'a i kota Richelieu... to po prostu trzeba zobaczyć!
więcej
SzczegółyKamienie w kieszeniach
Pewnego dnia do małej irlandzkiej wioski przybywa ekipa filmowa z Hollywood. W tym wydarzeniu widzą dla siebie niepowtarzalną szansę dwaj statyści z okolicy – Charlie i Jake. Jednak „Kamienie w kieszeniach” to nie tylko spektakl o kulisach kręcenia filmu, ale również opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności, wolności i marzeniach.
Wykonawcy całkowicie zrezygnowali ze scenografii i rekwizytów. Choć sztuka roi się od najróżniejszych indywiduów – poczynając od miejscowego narkomana na zblazowanym reżyserze kończąc – na pustej scenie widzimy tylko dwóch aktorów. Mając do dyspozycji jedynie swoje ciało, tekst i wyobraźnię, muszą stworzyć świat pieniędzy i blichtru z jednej oraz zakompleksionej prowincji z drugiej strony.
więcej
SzczegółyCeremonie zimowe
”Ceremonie zimowe” to tragikomiczna opowieść o współczesnej rodzinie, klasy średniej, której codzienną monotonią wstrząsa wiadomość o śmierci blisko spokrewnionej ciotki Alte Bobiczkowej. Na domiar złego informacja ta ”przychodzi” pod drzwi ich domu (w osobie syna zmarłej, Laczka Bobiczka) w przeddzień ślubu i wesela ich jedynej córki Welwecji. Członkowie rodziny chcąc ratować ceremonię zaślubin i kosztowne wesele, postanawiają udawać, że nie ma ich w domu i tym samym nie przyjmować do wiadomości tragicznej nowiny o śmierci krewnej...
Jej syn Laczek nie poddaje się jednak i rozpoczyna istną okupację pod wejściowymi drzwiami ich domu. Ta swoista wojna postu z karnawałem osiągając szczyty absurdu doprowadza bohaterów nad skraj przepaści ich mentalnych Himalajów. Hanoch Levin w swoim niepowtarzalnym stylu „punktuje” bohaterów wydobywając na światło dzienne szereg ich kompleksów uprzedzeń i lęków. Bezlitośnie obnaża ich drobnomieszczańską naturę, małostkowość, skrajną nietolerancję oraz pełną egoizmu i nacechowaną całkowitym brakiem empatii egzystencję.
„Ceremonie zimowe” to opowieść o wiecznym konflikcie między postem i karnawałem, śmiercią i życiem. Co jest ważniejsze: wesele, czy pogrzeb; eros, czy tanatos? Hanoch Levin zjadliwym, prześmiewczym, a monetami wręcz brutalnym językiem opisuje świat małomiasteczkowych rytuałów, kompleksów i ambicji. Zarówno reżyser, jak i Teatr Montownia doskonale odnajdują się w tego typu stylistyce.
więcej
SzczegółyTrzej muszkieterowie
Opowieść o przyjaźni czterech mistrzów szpady, łącząca w sobie wszystko, co kochają zarówno czytelnicy, jak i widzowie: piękne kostiumy, wspaniałe przygody, klasyczne motywy męskiej przyjaźni, honoru, poświęcenia i zemsty, a także piękne kobiety i przystojnych panów.
Spektakl "Trzej Muszkieterowie" to rodzaj groteskowego cyrku, w którym wszyscy coś grają, kreują, śmieszą, a jednocześnie żenują. W którym artyści – jak chomik w kółku – biegną już nie dlatego, że chcą biec, ale dlatego, że nie potrafią się zatrzymać. Więc z jednej strony szalone przygody, pojedynki, namiętności, a z drugiej – zgorzknienie, zmęczenie i zepsucie. To wewnętrzne pęknięcie stało się motorem dramaturgicznym spektaklu. Zatem, panowie i panie, skrzyżujmy szpady!
więcej
SzczegółyTrzej Muszkieterowie
"Trzej Muszkieterowie" są wyśmienitą komedią, w której żart goni żart, a aktorzy nie szczędzą sił, nierzadko ryzykując własnym zdrowiem, by co chwilę wzbudzać salwy śmiechu wśród nowohuckiej widowni. I choć – nad czym boleją twórcy - skromny budżet przedstawienia wystarczył zaledwie na kostium D'Artagnana, nakrycia głowy i składaną szafę, a oryginalna oprawa muzyczna nieodparcie kojarzy nam się znajomo, aktorski rozmach tej adaptacji jest iście hollywoodzki.
więcej
SzczegółyWąsy
Sztuka „Wąsy” jest dwudziestą drugą sztuką w dorobku dramatopisarskim Macieja Kowalewskiego. Napisał ją na zamówienie Teatru Montownia, w hołdzie wszystkim wąsatym na ciele i umyśle. Jest to antykorporacyjna, ekologiczna tragikomedia omyłek, katastrof mniejszych i tych apokaliptycznych. Dzieje się w równoległej rzeczywistości nad morzem, gdzie grillują cztery małżeństwa, spędzając tam kolejne wakacje. Sztukę „Wąsy” może zagrać od czterech sztuk aktorów, obojętnie jakiej płci, byle tylko wąsy mieli. W przypadku tej realizacji, której reżyserem będzie sam autor sztuki, wszystkie dwanaście postaci grają czterej aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki.
UWAGA! SPEKTAKL TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH
więcej
SzczegółyUpadłe anioły
Historia dwóch kobiet, Julii i Jane, które niegdyś zakochały się w czasie wakacji w jednym i tym samym mężczyźnie. Dawne emocje i uczucia odżywają w nich, kiedy po wielu latach dowiadują się, że ich ukochany pojawił się w Londynie. Mimo wielu wahań, obie postanawiają spotkać się z nim, ale wspomnienia sprawiają, że dochodzi między do konfliktu i scen zazdrości. Pojawienie się ich wymarzonego mężczyzny prowadzi do wielu zaskakujących sytuacji, tym bardziej, że obie damy są statecznymi żonami, których mężowie przyjaźnią się ze sobą...
Klasyczna, znakomicie napisana komedia, ciesząca się od chwili napisania (1925 r.) niezwykłą popularnością nie tylko na scenach Londynu i Nowego Jorku oraz w świecie anglosaskim, ale też bardzo ceniona i wielokrotnie inscenizowana w teatrach całej Europy. Wystawiana jest regularnie do dziś, poniewa nie traci nic ze swojej aktualności.
więcej
SzczegółyHenryk Sienkiewicz. Greatest Hits
Na podstawie twórczości Henryka Sienkiewicza.
Każdy, kto chciałby wybrać się na spektakl HENRYK SIENKIEWICZ. GREATEST HITS, musi zadać sobie następujące pytania: czy to możliwie, żeby Kmicic pokochał Nel? Czy prawdą jest, że Staś spotkał Latarnika? Czy Oleńka zabawi się z Kmicicową kompanią? Kto wygra pod Grunwaldem? Jaką metodą oślepiony został Jurand?
Na te pytania nie ma prostych odpowiedzi. Wyjaśnić to może tylko Henryk Sienkiewicz, który zstąpi z nieba, aby pokrzepić serca Polaków. Bądźcie tego świadkami...
HENRYK SIENKIEWICZ. GREATEST HITS to zabawa z przesłaniem, w formie kabaretu literackiego, inspirowana gagami Mela Brooksa i Monty Pythona.
więcej
SzczegółyCalineczka dla dorosłych
Calineczka to jedna z najbardziej znanych baśni Andersena. Przez 180 lat od momentu jej powstania ukazała się niezliczona ilość adaptacji tego utworu: spektakli teatralnych, musicali i filmów. Mimo iż interpretatorzy twórczości Andersena często wskazywali na silny związek tematyki jego bajek z poszukiwaniem tożsamości seksualnej, wszystkie one, zgodnie z oficjalnym zamysłem autora, były skierowane do widza dziecięcego.
A przecież już pierwsze słowa baśni o Calineczce silnie uruchamiają wyobraźnię współczesnego dorosłego odbiorcy: „Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć.” Medycyna skutecznie służy dziś pomocą w podobnych sytuacjach. I to bynajmniej nie za pośrednictwem zasadzonego w doniczce ziarenka jęczmienia… Podobnie przygody małej, bezbronnej dziewczynki, opis jej kolejnych spotkań z Ropuchem, Motylem, Chrabąszczem, Myszą, Szczurem i Jaskółką – ich opis i to, co on pomija stanowią inspirujący punkt wyjścia do opowiedzenia alternatywnej wersji historii Calineczki, czyli spektaklu o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa.
Ośmioro aktorów, korzystając z różnych konwencji teatralnych, w zabawny, bezpretensjonalny sposób ujawnia to, co mimo, że oczywiste, przez wiele pokoleń było, jest i zapewne będzie upraszczane i infantylizowane. Środkami pozwalającymi na opowiedzenie Calineczki dla dorosłych są świeże spojrzenie na baśń Andersena, humor i lalki pozwalające w nieobsceniczny sposób ukazać dwuznaczność przygód małej bohaterki. Spektakl jest owocem spotkania dwóch teatrów niezależnych, dwóch pokoleń i dwóch teatralnych języków – dramatycznego i lalkarskiego.
więcej
SzczegółyQuo Vadis
Teatr Montownia kolejny raz mierzy się z klasyką literatury. Po Trzech muszkieterach artyści sięgają po Quo vadis pokazując dowcipną i ironiczną interpretację dzieła Sienkiewicza.
Czterej aktorzy wcielą się w kolejne postacie znane wszystkim z książki i jej filmowych adaptacji. Spektakl uwodzi szybkim tempem akcji, ciętym dowcipem, zawrotną prędkością kolejnych aktorskich metamorfoz i muzyką graną na żywo – również w wykonaniu wszechstronnych aktorów Montowni.
więcej
SzczegółyBoeing, Boeing
Sztuka opowiada historię Maksa, którego życie uczuciowe i erotyczne regulowane jest przez międzynarodowy rozkład lotów… Maks ma aż trzy narzeczone, wszystkie są stewardesami, a każda z nich sądzi oczywiście, że to ona jest tą jedyną. Dzięki precyzyjnej organizacji i pomocy niezawodnej choć nie stroniącej od sarkastycznych uwag służącej, Maksowi zawsze udaje się skoordynować wizyty kolejnych narzeczonych, które zresztą, jak twierdzi, kocha jednakowo… Co stanie się jednak, gdy z powodu niewielkich zmian w ruchu lotniczym, wszystkie one zjawią się u Maksa niemal w tej samej chwili?
" Boeing Boeing” to komedia sytuacyjna autorstwa francuskiego dramaturga Marca Camolettiego. W 1991 roku została wpisana do księgi Guinessa za rekordową ilość wystawień – 17 500 w 55 krajach świata. W 2008 roku zaś nagrodzona została prestiżową Tony Awards – odpowiednikiem Oscara w świecie teatru.
więcej
Szczegóły