Łukasz Matecki
886 oddanych głosów
Wiek: 51 lat
Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny. W 1998 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę
Teatralną we Wrocławiu na wydziale aktorskim (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych w
Krakowie, filia Wrocław). Zadebiutował w 1997 roku w sztuce ,,Romeo i Julia” w reżyserii
Tadeusza Bradeckiego, w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Współpracuje z warszawskimi
teatrami, np. z Teatrem Kamienica. Można go zobaczyć także w wielu produkcjach
serialowych i filmowych (ostatnio w filmie “Adwokat” czy “Władcy Przygód. Stąd do
Oblivio”).
W Teatrze Scena Współczesna możemy zobaczyć go w spektaklach:
- Dzieła wszystkie Szekspira (obsada 1)
- Historia świata w skróconej wersji
- I Ty zostaniesz Chińczykiem
więcej
więcej
Spektakle z udziałem tego aktora:
Dzieła wszystkie Szekspira
Więcej informacji o 25-leciu spektaklu: http://scenawspolczesna.pl/25-lat-szekspir/
To żartobliwa prezentacja wszystkich 37 dramatów największego dramaturga wszech czasów. Trójka aktorów występujących pod własnymi imionami, bawi publiczność, żonglując cytatami, streszczeniami fabuł i odwołaniem do stereotypowej znajomości dzieł Szekspira.
W ramach spektaklu: hip-hopowy:” Otello”, „Makbet”, po góralsku, „Hamlet” w trzyminutowej wersji oraz „Romeo i Julia” grana przez samych mężczyzn. Widzowie są wciągani do akcji, nieustannie prowokowani przez aktorów do wspólnej zabawy. Spektakl od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród publiczności w każdym wieku. Bawi ucząc i uczy bawiąc. Kpi właściwie nie z Szekspira, ale ze schematów kultury masowej, które korzystają z jego twórczości. A to wszystko w oszałamiającym tempie, które nie pozwala się nudzić ani przez chwilę.
OBSADA I: Jarosław Domin, Bartosz Głogowski, Łukasz Matecki
OBSADA II: Michał Barczak, Michał Węgrzyński, Kamil Wodka
W samej Warszawie został wystawiony już ponad 2000 razy!
więcej
SzczegółyObserwuję Cię (dawniej: I Ty zostaniesz Chińczykiem)
“I Ty zostaniesz Chińczykiem” w reżyserii Włodzimierza Kaczkowskiego to długo wyczekiwany nowy spektakl Teatru Scena Współczesna. Działający od ponad 20 lat warszawski teatr tworzy tytuły, które stają się ponadczasowym hitem, niektóre mają tysiące wystawień (“Dzieła wszystkie Szekspira” - ponad 2000, “Historia świata w skróconej wersji” - ponad 1100). W premierowym spektaklu scenę opanowuje mistrzowskie aktorskie trio: Jarosław Domin, Łukasz Matecki i Maciej Makowski (zobaczymy go pierwszy raz na deskach tego teatru) i w swoistej dla Teatru Scena Współczesna formie przygotowuje nas do stania się Chińczykami. Nie brakuje świetnie przygotowanych piosenek, sprytnego humoru oraz odrobiny refleksji. Jedno jest pewne - jak przygotowywać się do opanowania świata przez Chiny, to tylko z Teatrem Scena Współczesna.
"Czy wiedzą państwo, że co piąty człowiek żyjący na Ziemi jest Chińczykiem?
Niby nic nowego, ale po raz pierwszy to proste stwierdzenie faktu brzmi groźnie dla nas, mieszkańców Europy. Bo tam gdzieś daleko za chińskim murem powstaje nowa potęga: ekonomiczna, militarna i technologiczna, która zdaje się zaprzeczać tezie, że nic lepszego niż demokracja nie da się wymyślić. Kontrola społeczna prowadzona za pomocą środków cyfrowych i sterowany przez partię kapitalizm wyprzedza zdecydowanie inne państwa tempem rozwoju.
Chiny wracają do swoich wieloletnich tradycji i zaczynają narzucać światu swój sposób myśleniai projektowania przyszłości. Bo w świecie rządzonym przez pieniądz nie przewidziano, że nagle cywilizacja o zupełnie innej tradycji i innej kulturze może uzyskać tak znaczną przewagę. I rośnie ona z roku na rok, a pandemia tylko nasiliła zachodzące tendencje. I już niedługo Stanom Zjednoczonym i Europie pozostanie albo poddać się chińskiej dominacji albo zaprzeczyć wyznawanym do tej pory zasadom liberalizmu w stosunkach międzynarodowych. To dzieje się na naszych oczach.
Kosztem i warunkiem chińskiego rozwoju jest kreowanie nowego człowieka, pracowitego, posłusznego władzy, wyzbytego wątpliwości i wierzącego w przyszłość. O to, żeby taki był taki troszczy się rząd wykorzystując w tym celu nowoczesne technologie, ale również stare chińskie tradycje. Czy rywalizacja z Chinami nie przeniesie tych metod sterowania społeczeństwem również do nas? Pierwsze oznaki tego myślenia naszych władz już widać gołym okiem. Czy w wiecznym wyborze, pomiędzy wolnością i bezpieczeństwem, nie wybierzemy jednak tej drugiej wartości, dochodząc do wniosku, że wolność obfitująca w zagrożenia, kryzysy i niepewność jutra jest stanowczo przereklamowana.
I w związku z tym może dla nas lepiej już teraz, nie czekając na odgórne decyzje, stać się, przynajmniej w myśleniu, Chińczykiem, niezależnie od rasy, wiary i poglądów. Jesteśmy tutaj, żeby w tym państwu dopomóc.
A wybór należy do państwa. Na razie."
Włodzimierz Kaczkowski
więcej
SzczegółyHistoria świata w skróconej wersji
„Historia świata w skróconej wersji” to typowy dla Teatru Scena Współczesna kabaretowy teatr symboli – tym razem zbudowany na bazie najbardziej istotnych wydarzeń ostatniego tysiąclecia.
W ramach jednego spektaklu pojawi się m.in.: Napoleon, Hippisi, Kolumb, Kosmici. Zobaczymy skrót „Trylogii” w wersji wielojęzykowej, pojedynek Marii Curie-Skłodowskiej z Einsteinem w konwencji talk-show pt. „Dance or Die”, a renesansowe osobowości staną się materią hip-hopowego majstersztyku.
Aktorzy mistrzowsko operują komediowo-musicalową strukturą spektaklu, subtelnie przekraczając granicę między sceną a widownią, sprawiając, że pod koniec przedstawienia widzowie sami chcą wyjść na scenę.
Inteligentne show. Ponad 3 tysiące lat historii pokazane przez 3 aktorów w niespełna dwie godziny. I to w zaskakująco dobrym tempie, które nie tylko nie pozwala się nudzić, ale również daje możliwość zastanowienia się nad kwestią upływu czasu i przypuszczalnego końca świata, który miałby nastąpić 31 grudnia tego roku.
O sukcesie „Historii świata w skróconej wersji” świadczy popularność spektaklu na warszawskiej scenie – grany jest nieprzerwanie od premiery, a bilety często trzeba kupować z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Warto, bo przecież koniec świata może nastąpić już niebawem, a skrót dziejów ludzkości przyda się każdemu.
więcej
SzczegółyTeatrzyk Gędźba – „Konie i Cebula czyli the best of”
Teatrzyk Gędźba to aktorski kabaret literacki. Jest to nowy projekt współtwórców Kabaretu Na Koniec Świata i serialu La La Poland.
Artyści wracają w nowej odsłonie i zapraszają na kabaretowy spektakl pt.: „Konie i Cebula czyli the best of”. Będzie to wybór ich najlepszych skeczy powstałych w przeciągu ostatnich dziesięciu lat działalności. Ulubieńcy warszawskiej widowni zaprezentują kolorowe, pełne abstrakcyjnego humoru show, w którym abstrakcja łączy się z groteską, sacrum przeplata się z profanum, uwypuklając absurdy naszej rzeczywistości i komiczne aspekty natury ludzkiej. Wszystko jak zawsze w bezpośrednim kontakcie z widownią i z zachowaniem dobrego smaku.
W Teatrzyku Gędźba wystąpią wybitni aktorzy komediowi: Wojciech Solarz, Paweł Domagała, Sebastian Stankiewicz, Paweł Koślik, Zuza Grabowska, Michalina Sosna, Monika Mariotti, Robert Majewski, Maciej Makowski, Łukasz Matecki, Arkadiusz Wrzesień oraz zespół muzyczny pod kierunkiem Mateusza Wachowiaka.
więcej
SzczegółyTytus, Romek i A’tomek, czyli jak zostać artystą
Przygodę czas zacząć! W pracowni wielkiego wynalazcy – profesora T’alenta – pojawia się niespodziewany gość – szympans Tytus. Genialny naukowiec wpada na pomysł aby uczłowieczyć Tytusa. Jednak co zrobić, jeśli nieznośny szympans wcale nie chce być uczłowieczony, a wszystkie próby profesora okazują się zawodne? Pora sięgnąć po nietypowe środki i wezwać na pomoc harcerzy. Romek i A’Tomek natychmiast przybywają na wezwanie, dla nich żadne zadanie nie jest straszne. Harcerze początkowo również nie radzą sobie ze swoim nowym przyjacielem, jednak nie poddają się. Tytusa razem z nimi wyrusza w podróż wannolotem do Paryża i Londynu, a tam A’Tom wpada na genialny pomysł! Jaki? Dowiecie się podczas przedstawienia!
Spektakl „Tytus Romek i A’Tomek czyli Jak zostać Artystą”, powstał w oparciu o komiksy Henryka Jerzego Chmielewskiego, aby przybliżyć najmłodszym widzom postać legendarnego szympansa.
więcej
Szczegóły