Krystyna Tkacz
315 oddanych głosów
Data urodzenia:
19-03-1947 (76 lat)
Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1972).
Jedna z solistek "Mszy Polskiej" Hadriana Filipa Tabęckiego do słów ks. Jana Twardowskiego.
Jest bohaterką książki Odnaleźć dobro, której autorem jest Marzanna Graff-Oszczepalińska. Aktorka ma na swoim muzycznym koncie dwie płyty: W drodze pod wiatr. Złota Kolekcja (2003) oraz Krystyna Tkacz śpiewa Kurta Tucholsky'ego (2010).
W 2013 została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
więcej
Często występuje w:
więcej
Spektakle z udziałem tego aktora:
Ożenek
To klasyczna komedia pełna doskonale sportretowanych typów ludzkich. Oto główna bohaterka, Agafia Tichonowa, pragnie wyjść za mąż i tym samym podnieść swój status społeczny. Kategoria kupieckiej opłacalności bliższa jest jej sercu niż romantyczne uniesienia. Okazuje się, że nie jest odosobniona w swoim myśleniu. Potencjalni kandydaci także patrzą na przyszłe małżeństwo w kategoriach korzyści materialnych. OŻENEK w reżyserii Janusza Gajosa to plejada aktorskich popisów i umiejętności, uwalniająca śmiech publiczności i bawiąca do łez satyra także na współczesne społeczeństwa. Intrygi swatów, rywalizacja między konkurentami, niepokoje głównej bohaterki i finał wcale nie taki nieszczęśliwy pozwalają przejrzeć się w lustrze rzeczywistych pragnień i możliwości każdego z nas.
więcej
SzczegółyRewizor
Komedia, jakiej nie było!
„Rewizor" Gogola z Krystyną Tkacz, Tomaszem Karolakiem i Łukaszem Kosem - w rolach reżysera oraz tytułowej - tworzy wybuchową mieszankę śmiechu i refleksji, która nikogo nie pozostawi obojętnym.
Gogol pisał, że w jego sztuce jest tylko jeden pozytywny bohater: to śmiech, który może odczarować zło świata.
Świetny spektakl gwarantuje znakomita obsada: Krystyna Tkacz, Jowita Budnik, Joanna Niemirska, Tomasz Karolak, Wojciech Błach i Łukasz Kos.
A Tomasz Karolak, który w spektaklu gra Horodniczego, ale i jego żonę oraz służącą Awdotię, chce swoimi kreacjami przypomnieć, że „Rewizor" jest doskonałą komedią.
więcej
SzczegółyMoje Ateneum o Januszu Warmińskim
MOJE ATENEUM to otwarty dla publiczności cykl spotkań-rozmów z aktorami Teatru Ateneum.
Przy tej okazji rozmawiać będziemy o historii naszej sceny, przypomnimy największe kreacje aktorskie, spróbujemy uchwycić specyfikę Ateneum we wspomnieniach i anegdocie.
więcej
SzczegółyKoncert Krystyny Tkacz
„Gdyby Krystyna Tkacz występowała na Broadwayu, zapewne nie tylko byłaby jego gwiazdą, ale już dawno pisano by utwory specjalnie dla niej” – napisał Tomasz Raczek o śpiewającej aktorce, którą większość z nas doskonale kojarzy przede wszystkim z telewizyjnych ekranów. Zapraszamy na wyjątkowy wieczór z artystką!
Na deskach teatrów, przed kinowymi i telewizyjnymi kamerami gra role kobiet charakternych, silnych, dominujących. Drugim powołaniem Krystyny Tkacz jest piosenka i na tym polu ma nie mniejsze doświadczenie. Do zawodu przygotowana jest wyjątkowo starannie: ukończyła Liceum Muzyczne we Wrocławiu (śpiew, klarnet, perkusja) a później Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie. Zadebiutowała w czasach studenckich na festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie zdobywając II nagrodę, dwa lata później na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wyśpiewała III nagrodę. Jej recitale na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu przyjmowane były zawsze owacyjnie, a kreacje w piosenkach Brechta przeszły już do legendy. O sobie mówi: „Jestem aktorką śpiewającą a nie aktorką-piosenkarką” i to w zasadzie tłumaczy wszystko a równocześnie stawia ją w zupełnie innym wymiarze – rzadko osiągalnym dla wykonawców.
Na recital złożą się kompozycje Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Komedy, Jerzego Wasowskiego, Bertolda Brechta, Kurta Tucholskyego, Piotra Bukartyka i innych. Widzowie będą mogli posłuchać piosenek mniej znanych takich jak „Paczka”, „Odrobinka winka”, „Wyszła sobie kurwa pod latarnię”, „Pijacka piosenka”, „Dama z awansu”, „Jeżeli miłość jest”, ale także wspólnie z artystką zaśpiewać piosenki takie jak: „Ja nie chcę spać”, „Uciekaj moje serce”, „Drań”, czy „Ubóstwiam drakę”. Artystce towarzyszyć będzie przy fortepianie Urszula Borkowska/ Tomasz Bajerski.
więcej
SzczegółyLekcje stepowania
Bohaterami spektaklu są uczestnicy kursu stepowania. Każda z postaci uczęszcza na lekcje z innego powodu, przychodzi z własną opowieścią, osobowością i temperamentem. Sztuka Harrisa grana była na wielu europejskich scenach, a w latach 90. powstał film, w którym główną rolę zagrała Liza Minnelli. Przedstawienie łączy komedię z wątkami obyczajowymi i dużą dawką tańca. Krystyna Janda wraca do reżyserii tego spektaklu po 11 latach. W 2005 r. wyreżyserowała „Lekcje stepowania” dla Teatru Powszechnego w Łodzi.
więcej
SzczegółyComing out
Wyprawa w świat brutalnej liryki i przeklętej miłości. Trzy monologi zranionych kobiet – młodej, dojrzałej, przejrzałej – przepełniają uczucia mocne, drapieżne, jednoznaczne. Ich dramaturgia jest prosta: błysk, potem upadek w ciemność, a wreszcie rozpamiętywanie. Ale przeżyć to i wyznać, co się przeżyło – o, to już nie jest proste.
Sztuka dowodzi twierdzenia: „Prawdziwa miłość jest w gruncie rzeczy nieosiągalna”. A może tylko: „prawdziwa wzajemność”? Bo miłość trwa po swym zgonie i zmienia się w coś innego. W co? O tym właśnie mówi "Coming out".
więcej
SzczegółyZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia
Podobno nieszczęścia chodzą parami – z tym stwierdzeniem nie może zgodzić się główny bohater sztuki. Po tym, jak stracił pracę, na jego konto zaczęły spływać różne formy wsparcia: zapomogi dla samotnych matek, renty dla sierot, dodatki do czynszu, odszkodowania dla inwalidów, zasiłki macierzyńskie, kolejne coraz nowsze i bardziej wymyślne. Pieniądze mnożą się jak szalone!
Okazuje się, że błyskotliwość głównego bohatera, spolegliwość i oddanie jego przyjaciół oraz stworzenie kilku fikcyjnych postaci pozwolą uruchomić urzędniczą machinę przyznawania zasiłków. Usilne próby wykręcenia się ze skomplikowanej sytuacji powodują lawinę zabawnych zdarzeń, od których, zdawałoby się, nie ma odwrotu… I pomyśleć, że to wszystko z miłości do żony!
„ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia” to fantastyczna komedia z elementami czarnego humoru i wątkiem miłosnym w tle. Obok reżysera Emiliana Kamińskiego na scenie występuje dziesięciu aktorów, m.in.: Katarzyna Pakosińska, Krystyna Tkacz, Dorota Kamińska, Sambor Czarnota.
Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.
więcej
SzczegółyBoska!
Światowy hit teatralny! Tekst oparty na historii życia FLORENCE FOSTER JENKINS, słynnej postaci ze świata opery, najgorszej śpiewaczki świata.
To spektakl o tym, że warto realizować nawet najbardziej szalone marzenia. Zabawna i momentami zdumiewająca opowieść o Florence Foster Jenkins – bogatej ekscentryczce, która, nie mając ani słuchu, ani głosu występowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, zapełniając Carnegie Hall do ostatniego miejsca. Radośnie fałszując, wierząc jednocześnie w swój talent i słuch muzyczny, Jenkins mowiła: „Ludzie mogą mówić, że nie umiem śpiewać, ale nikt nigdy nie powie, że nie śpiewałam”. Ta prawdziwa opowieść o jednej z najdziwniejszych postaci dwudziestowiecznej kultury pokazuje jednocześnie, że warto realizować nawet najbardziej szalone marzenia. Płyty z wykonaniami Jenkins sprzedawane są do dziś na całym świecie.
więcej
SzczegółyLilka, cud miłości
„Lilka, cud miłości” to obrazki z życia kobiety, którą rządzi pragnienie miłości, wielkiej i namiętnej.
Ślub… A właściwe trzy śluby! Zawsze z mężczyzną, który spełnić ma największe marzenia i pragnienia. Życie… wypełnione zdradami, tęsknotami, stawianiem wróżb z kart, a nawet wywoływaniem duchów. To też, szczypta ironii, głównie na temat mężczyzn, no i ta rodzina…
Scenariusz spektaklu, autorstwa Waldemara Śmigasiewicza, oparty został na wierszach, dzienniku i listach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (nazywana Lilką) , poetki i dramatopisarki dwudziestolecia międzywojennego.
W świat twórczości i życia Lilki wprowadzają cztery wyborne aktorki: Paulina Holtz, Krystyna Tkacz, Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska.
„Lilka, cud miłości” to spektakl gościnnie grany na scenie Teatru Ateneum z okazji 50-lecia pracy artystycznej Magdaleny Zawadzkiej.
więcej
SzczegółyKaszana zdalnie sterowana
Twórczość Piotra Bukartyka niełatwo zdefiniować. Trudno też zamknąć w jednym określeniu jego artystyczną działalność: autor ponad 400 piosenek, kompozytor, konferansjer, radiowiec, aktor (miał i taki epizod), a przede wszystkim – pieśniarz poruszający się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszający rocka, bluesa, reggae i folk z kabaretem oraz piosenką literacką, od lat wymyka się wszelkim schematom.
Daleki od sztampy będzie też spektakl bazujący na jego twórczości i wyreżyserowany przez doskonale znanego poznańskiej publiczności Jerzego Satanowskiego. Kabaretowo-poetycką opowieść o współczesnej Polsce, niepozbawioną przy tym akcentów uniwersalnych, tworzy 25 znakomitych – i wciąż zaskakująco aktualnych – piosenek. Zapraszamy!
więcej
SzczegółyKaszana, zdalnie sterowana
Poetycko-kabaretowa opowieść o współczesnej Polsce nie pozbawiona akcentów uniwersalnych w wykonaniu znanych aktorów i z muzyką na żywo oparty na tekstach i z muzyką Piotra Bukartyka. Twórczość Piotra Bukartyka nie jest łatwa do zdefiniowania. Jest opisywany jako: autor, kompozytor, konferansjer, aktor( miał i taki epizod), ale przede wszystkim pieśniarz poruszający się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszający rocka, bluesa, regge, folk z kabaretem i piosenką literacką.
Napisał przeszło 400 piosenek, niektóre z nich zostały okrzyknięte hitami np. „Kobiety jak te kwiaty”, „Niestety trzeba mieć ambicję”, „Sznurek”, „W życiu liczy się porządek” czy „Małgocha”. Szerokiej publiczności znany od lat m.in. z piątkowych audycji „Urywki z Rozrywki” w radiowej Trójce. Czasami Bukartyk komponuje utwory dla innych artystów ( Varius Manx, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Krzywy), jednak zazwyczaj to on sam jest interpretatorem swoich piosenek. Spektakl „Kaszana, zdalnie sterowana” jest pierwszą próbą przeniesienia tych piosenek na innych wykonawców i to wykonawców pozornie nie z tej samej bajki, czyli aktorów i to aktorów bardzo charakterystycznych. Będzie to przygoda ciekawa i zaskakująca zarówno dla publiczności jak i autora.
więcej
SzczegółyKlan wdów
Widzowie chętnie obejrzeliby coś lekkiego i zabawnego z udziałem znanych aktorów. I taka właśnie jest francuska farsa "Klan wdów" Ginette Beauvais-Garci i Marie Chevalier.
Bohaterkami są trzy samotne panie w średnim wieku, pełne temperamentu i marzeń o bogatym życiu erotycznym. To życie nie układa się im najlepiej - wszystkie dość szybko zostały wdowami i tak naprawdę nie zdążyły zaznać prawdziwej miłości. Może właśnie dlatego ich spojrzenie na świat i ludzi jest dość cyniczne i pełne ironii. Jak przystało na farsę, świat zainteresowań bohaterek nie jest zbyt skomplikowany. Nazywają siebie "syjamskimi trojaczkami". Żyją problemami, które pokazuje telewizja i kolorowe pisma kobiece.
więcej
SzczegółyMakabreski
Przesycony czarnym humorem spektakl muzyczny nawiązujący do tradycji teatru makabreski i groteski. Podstawą scenariusza jest kilkanaście „pedagogicznych” wierszyków napisanych w XIX w. przez niemieckiego lekarza Henryka Hoffmana. Jego teksty stały się tak popularne, że wychowywały się na nich całe pokolenia dzieci, również polskich.
Każdy ze śpiewanych wierszyków zmienia się w pełną horroru teatralną scenkę, w nasyconą wisielczym humorem przewrotną historyjkę skonstruowaną z „okrutnych” obrazów.
Zabawa opiera się tu na kontrastach między grozą obrazowanych zdarzeń, ich moralistycznym przesłaniem i komediowym wydźwiękiem. Klimat przedstawienia współtworzy kolorystyka scenografii i kostiumów, gra elementów plastycznych i muzycznych. Współczesne kompozycje muzyczne zderzone z archaicznym językiem tekstów są źródłem wielu zabawnych rozwiązań. Podobnie jak nowoczesna choreografia zderzona z „archaizującymi” kostiumami i rekwizytami.
więcej
SzczegółyPajęcza Sieć
Niewiele jest w Warszawie scen, na których można zobaczyć klasyczny angielski kryminał królowej tego gatunku, Agathy Christie. Najbardziej znani bohaterowie jej twórczości to detektyw Herkules Poirot i panna Marple, ale na deskach naszego teatru narodził się nowy mistrz dedukcji. Dziwaczny i trochę gapowaty detektyw Lord w wykonaniu Piotra Polka to prawdziwy aktorski majstersztyk.
Zaprojektowana przez laureata Oskara, Allana Starskiego scenografia przenosi widza do wspaniałej angielskiej rezydencji, w której rozegra się intryga misternie spleciona z tajemnic, zbiegów okoliczności i niewyjaśnionych zdarzeń. Jak to u Agathy Christie, każda postać skrywa jakiś sekret - zarówno piękna i uwodzicielska Klarysa, jak i otaczający ją wianuszek adoratorów. Wielbiciele starych, dobrych kryminałów dostaną tego wieczoru wszystko to, co lubią - mroczną zagadkę, trupa w salonie i angielskie poczucie humoru.
więcej
Szczegóły