Jakub Sasak - zdjęcie

Jakub Sasak

8,9 / 10

1 712 oddanych głosów

Spektakle z udziałem tego aktora:

Źli Żydzi

Tragikomedia

Hipnotyzująca, czarna komedia pełna Allenowskiego humoru. Tekst Joshuy Harmona jest od lat przebojem na teatralnych scenach od Los Angeles po Sydney.

Źli Żydzi to współczesna historia z życia nowojorskich Żydów. Czarna komedia pełna Allenowskiego humoru, mająca w tle pytania o tożsamość kulturową i wierność tradycji. Mocny, hipnotyzujący i momentami przezabawny tekst o rodzinie, która spotyka się po pogrzebie dziadka i toczy spór o pozostałą po nim pamiątkę. Wbrew tytułowi – nie tylko o Żydach.

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.

Szczegóły

Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Dramat

Teatralna wersja kultowego filmu Petera Weira. W Akademii Weltona, elitarnej męskiej szkole z internatem, rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Do grona pedagogów dołącza nowy charyzmatyczny wykładowca języka angielskiego – John Keating. Czterem zasadom akademii, którymi są: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania. Ciekawość świata, wrażliwość na literaturę piękną, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie entuzjastów poezji. Co zwycięży: restrykcyjnie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

Szczegóły

Nic się nie stało

Komedia

NIC SIĘ NIE STAŁO to pełen euforii spektakl, z piłkarską historią w tle, z udziałem wspaniałych aktorów. Na scenie zobaczymy: Michała Żurawskiego/Michała Czerneckiego, Piotra Głowackiego, Macieja Zakościelnego, Marcina Korcza, Jakuba Sasaka, Jędrzeja Hycnara / Jędrzeja Wieleckiego i jedyną kobietę w tym męskim składzie Zofię Zborowską – Wronę.



Nasza piłkarska opowieść jest pretekstem do przypomnienia uniwersalnych wartości, tak ważnych dla każdego z nas, jak wspólnota, przyjaźń, honor, fair play, pasja, patriotyzm. NIC SIĘ NIE STAŁO to niezwykle zabawna, ale i głęboko poruszająca podróż, autorstwa Piotra Rowickiego, w reżyserii Piotra Ratajczaka.



Piłka nożna jest niewątpliwie fenomenem, jest naszym najważniejszym sportem narodowym! Każdy kto choć raz miał okazję znaleźć się na trybunach stadionu piłkarskiego wie, że emocje zawsze sięgają zenitu. Kibicują wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Mężczyźni, kobiety, dzieci - wszyscy zjednoczeni! Moment głębokiego wzruszenia, gdy na stadionie rozbrzmiewają pierwsze słowa hymnu. Ekstatyczne uczucia radości, niesamowite i nieporównywalne z niczym skrajne emocje. To poczucie wspólnoty, honoru, patriotyzmu!



NIC SIĘ NIE STAŁO




Spektakl NIC SIĘ NIE STAŁO powstał z pasji i miłości do futbolu, jest hołdem złożonym kultowym postaciom polskiej piłki – opowieścią o zawodowej i życiowej drodze piłkarzy, zawsze niełatwej, często też obfitującej w dramatyczne wydarzenia.


Ernest Wilimowski rozdarty między polską i śląską tożsamością, szantażowany przez niemiecką III Rzeszę, Kazimierz Deyna – geniusz środka pola, piłkarz wyklęty, uwielbiany i znienawidzony, Zbigniew Boniek ze swoim “niepoprawnym” temperamentem,

Emmanuel Olisadebe, nasz „biało – czerwono – czarny”, pierwszy czarnoskóry zawodnik w historii kadry narodowej, Robert Lewandowski, tytan pracy w drodze do międzynarodowego sukcesu, czy Ewa Pajor, prawdziwa gwiazda światowej kobiecej piłki nożnej.

No i legendarni trenerzy, ekscentrycy i motywatorzy: Kazimierz Górski, Jacek Gmoch czy Janusz Wójcik.

Wreszcie kibice są także bohaterami naszego show, pełni miłości, entuzjazmu, poświęcenia. Zawsze wierni, nawet po przegranych meczach śpiewający: Polacy, nic się nie stało! No i oczywiście znający się na piłce i strategii lepiej niż wszyscy trenerzy i działacze razem wzięci!



Chcemy tą opowieścią zintegrować wszystkich wokół pasji jaką jest piłka nożna, dotrzeć do jej miłośników, ale też zarazić tą historią tych nieprzekonanych, szczególnie kobiety, które nie wykazują zrozumienia dla piłkarskich pasji swoich mężczyzn. Chcemy pokazać im jak ważne jest dla jakości związku wspólne celebrowanie sportowych emocji.



Premiera spektaklu odbyła się 11 listopada tego roku.



Rekomendowany wiek przy spektaklach dla dorosłych to powyżej 16 rż, Obsługa Widowni ma prawo odmówić wejścia na widownię młodszemu Widzowi.

Szczegóły

Trans-Atlantyk

Dramat

Polska, Polsce, Polską, w Polsce, o Polsko… Polska wymieniana na dziesiątki sposobów jest obsesją bohaterów Trans-Atlantyku i jej autora a zarazem narratora, WITOLDA GOMBROWICZA.

Powieść, jedna z najsłynniejszych w naszej literaturze XX wieku, nie powstałaby, gdyby Gombrowicz (w lipcu 1939 roku) nie wsiadł na statek Chrobry do Argentyny, a wysiadłszy w Buenos Aires odmówił powrotu do ojczyzny objętej wojną. Swoje przygody świeżo upieczonego emigranta opisał w książce, która do dziś jest kością niezgody między „prawdziwymi Polakami” a tymi, którzy nie widzą powodu, żeby przed Polską leżeć wyłącznie plackiem.

Czy Ojczyzna – ziemia ojców – musi być dla Polaka rzeczywiście tym, co najważniejsze? A może powinno się stworzyć jakąś Synczyznę – Polskę młodej przyszłości, wyzbytą starych grzechów Polaków Sarmatów? Statek „Polska” w spektaklu Artura Tyszkiewicza od wieków zarazem płynie i stoi w miejscu. Nasza pycha i nasza małość, tromtadracja i szlachetność kręcą nim w kółko, a my na nim, aż do zawrotu głowy.

Szczegóły

Dzień Świra

Tragikomedia

Wiosną 2021 roku warszawski Uniwersytet SWPS ogłosił raport, którego celem było wybranie „najlepszego polskiego filmu wszechczasów”. Wynik badania opinii publicznej być może wielu zaskoczył, ale z pewnością ucieszył nawet tych, którzy akurat na ten film nie głosowali. Bo wygrał „Dzień świra” Marka Koterskiego z 2002 roku, film praktycznie bez wrogów, co już niezwykłe wśród polskiego ludu, za to z całą polską inteligencją po swojej stronie. A nawet jeśli ktoś się nie uważał za inteligenta, i tak mógł się bez trudu utożsamić z postacią głównego bohatera, niejakiego Adasia Miauczyńskiego, poniewieranego przez tak zwaną otaczającą rzeczywistość.

„Dzień świra” powstał według słynnej maksymy, że nic tak nie cieszy, jak cudze nieszczęście. Jest więc prześmieszną komedią, w której nie do śmiechu tylko samemu Miauczyńskiemu.

„Dzień świra”, niegdyś napisany jako dramat dla teatru, miał już kilka premier scenicznych, raz nawet wystawiono go w formie musicalu. W naszym teatrze kolejnej realizacji podjął się znany reżyser młodośredniego pokolenia, Piotr Ratajczak. W tekstowym oryginale – oprócz głównego bohatera – występuje mnóstwo postaci towarzyszących; w reżyserskiej koncepcji Ratajczaka „wszyscy jesteśmy Adasiami M.” Jak to będzie wyglądało na scenie – do sprawdzenia w Ateneum od czerwca 2020.

Kultową postać Adasia Miauczyńskiego zagra Adam Cywka.

Szczegóły

Mała Syrenka

Dla młodzieży

Główna bohaterka „Małej syrenki” Hansa Christiana Andersena w adaptacji Pawła Sablika jest nastolatką pod opieką Babci Syreny. Spotykamy ją w dniu piętnastych urodzin, kiedy po raz pierwszy ma wypłynąć z głębin w celu spojrzenia na świat zewnętrzny. Tymczasem wyczekiwany ląd i rzeczywistość z babcinych opowieści może okazać się wyzwaniem trudnym i pełnym obaw dla Małej Syrenki.

Spektakl jest próbą opowieści o samotności młodego człowieka na etapie wchodzenia w dorosłość, w procesie zdobywania samoświadomości. Konfrontacja z rzeczywistością, dorosłością jest momentem trudnym i często traumatycznym. Tematem, który choć wydawałoby się został przemielony przez tysiące filmów i seriali należy wciąż do sfery tabu.

Odnalezienie się w labiryncie własnego ja i w konfrontacja wobec świata jest podróżą, do której chcemy zaprosić młodego widza wraz z jego rodzicami, opiekunami. Nie jest to opowieść prosta, usłana różami, łatwymi puentami, dająca jednoznaczne odpowiedzi. Podążając za Andersenem chcemy dać przestrzeń do rozmowy o rzeczach najtrudniejszych. Uruchomić pytania, które w życiu każdego człowieka się pojawiają. Rozmawiać o miłości, śmierci, rozczarowaniu, emocjach, które w tkwią w każdym, a nierzadko żąda się od nas żebyśmy je w sobie zabili, zagłuszyli.

Mała Syrenka to alarm. Alarm którego nikt już nie odwoła.

Spektakl dla dzieci od 8 roku życia.

Szczegóły

Świętoszek

Komedia

Współczesność przegląda się w klasyce. Mistrz obserwacji obyczajowej – Molier demaskuje hipokryzję religijną i naiwność mieszczaństwa, przestrzega przed manipulantami. Uczy – bawiąc, także dzisiejszego widza. Po tekst sięga aktorka i reżyserka Ewa Rucińska – absolwentka Wydziału Aktorstwa Dramatycznego w Cours Florent i INALCO w Paryżu, aktualnie studentka Wydziału Reżyserii Teatralnej krakowskiej PWST. Ma na koncie współpracę z francuskimi teatrami Ménilmontant, Folie, Aktéon, Manufacture des Abbesses, Funambule, Essaion, Instytutem Polskim w Paryżu czy Festiwalem OFF w Awinionie. Za swój debiutancki spektakl ”Bacasable” („Piaskownica” Michała Walczaka) otrzymała w 2013 roku nagrodę Jacques za najlepszy debiut reżyserski oraz pięć nominacji, w tym za najlepszą rolę żeńską. „Świętoszek” w Teatrze Żeromskiego jest jej polskim debiutem reżyserskim.

Szczegóły