Hanna Kinder-Kiss - zdjęcie

Hanna Kinder-Kiss

9,1 / 10

21 oddanych głosów

W latach 1977-1979 była adeptką w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie. W Teatrze Baj pracuje od 1979 roku, początkowo jako adeptka, a po zdaniu egzaminu eksternistycznego 1980 roku jako aktorka.
Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Grzeczna

Dla dzieci

Lusia jest mądrą, ładną, cichą i przede wszystkim bardzo, bardzo grzeczną dziewczynką. Dzieckiem idealnym. Jak wygląda jej dzień? Wstaje rano, myje ząbki, zjada śniadanie, ubiera się i idzie z tatą do szkoły. Tam cichutko i grzecznie słucha i zapisuje, potem w domu odrabia lekcje, składa swoje rzeczy, ćwiczy, myje się i kładzie spać. Nic specjalnego. Tylko czasem musi z kimś porozmawiać… Kim są towarzysze Lusi? O czym z nią rozmawiają? Co się stało, kiedy w szkolnym „talent show” Lusia zaśpiewała piosenkę o wiośnie? I czy coś może grozić tak bardzo grzecznej dziewczynce?

Spektakl powstał na podstawie książki norweskiej pisarki i psycholożki Gro Dahle. Porusza ona kwestię nierealnie wysokich oczekiwań stawianych dzieciom przez dorosłych. Ukazuje mechanizmy, które ograniczają prawdziwy rozwój osoby poprzez narzucenie stereotypowej roli grzecznej, czystej, ładnej dziewczynki, wzorowej córeczki i uczennicy. Gro Dahle, a za nią twórcy spektaklu, w symboliczny sposób pokazują konsekwencje wychowania, które nie uwzględnia emocji i ważnych potrzeb małego człowieka. W tej historii rodzice dowiadują się czegoś nowego o sobie, a Lusia zyskuje siłę i własny głos.


Spektakl przeznaczony dla dzieci od 8. roku życia.

Szczegóły

Kto rozśmieszy pechowego nosorożca?

Dla dzieci

Nosorożec marzy, żeby latać. Niestety nie wie, jak to zrobić, dlatego jest bardzo smutny. Z pomocą przychodzi mu Wróbel, który jako specjalista od akrobacji powietrznych staje się nauczycielem smutnego bohatera. Rady Wróbla, choć poczciwe, nie przynoszą zamierzonego efektu. Po wielu nieudanych próbach Nosorożec dokonuje odkrycia, które sprawia, że w jego sercu pojawia się radość.

Przedstawienie o Nosorożcu powstało na podstawie bajki wielkiego filozofa Leszka Kołakowskiego, którą napisał dla swojej córki. Autor w prostej i sympatycznej opowiastce zawarł nie tylko swoje poglądy filozoficzne i znane z wywiadów poczucie humoru, ale - co najważniejsze - udało mu się w niej oddać wrażliwość dziecka.

Spektakl adresowany jest głównie do widzów najmłodszych. Prosta i mądra historia, sympatyczne i wyraziste postacie, a także duże przedmioty na scenie oraz łagodna muzyka jazzowa tworzą bajkowy świat, w którym dziecko będzie się czuło bezpiecznie.

Przedstawienie opiera się na motywie teatru w teatrze i teatralnej umowności. Aktorzy są ubrani w wielobarwne kostiumy, swoim wyglądem przypominają mimów albo clownów. Wcielają się w różne postaci. Stają się zwariowaną rodziną, rybakami, tłumem na wiecu wyborczym czy manekinami, jednocześnie pozwalając widzom na twórczą swobodę interpretacyjną w odkrywaniu, kto jest kim.

Scenografię stanowią przedmioty codziennego użytku, należące do świata dorosłych. Powiększone do gigantycznych rozmiarów przywołują skojarzenia ze światem baśni czy zabawek dziecięcych i pobudzają wyobraźnię głównego bohatera. Postacie spektaklu starają się dostrzec w tych przedmiotach postać Nosorożca. I tak wielki imbryk staje się Nosorożcem, łyżeczka od herbaty wiosłem, a pudełko od zapałek łóżkiem. Inspiracją dla twórców spektaklu był manifest artystyczny belgijskiego malarza surrealisty Rene Magritte’a, zakładający, że rzeczy widziane na obrazie czy na scenie nie są tym, czym wydaje nam się, że są.


Spektakl przeznaczony dla dzieci od 3. roku życia.

Szczegóły

Na jagody

Dla dzieci

Należąca do kanonu polskiej literatury dla dzieci opowieść o leśnej przygodzie Janka – jego spotkaniu z Jagodowym Królem i jagodowymi chłopcami, do dziś zdobywa dziecięce serca. Las znany z baśni jako miejsce niebezpieczne i mroczne w utworze Marii Konopnickiej pokazuje swoje pogodne oblicze, jego mieszkańcy okazują się bardzo mili i pomocni.

Przedstawienie znakomicie oddaje klimat utworu Konopnickiej. Magia parawanowego teatru: zmiany scenografii niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, lalki leśnych zwierzątek i mieszkańców jagodowego królestwa zachwycają małych widzów. Ponadto spektakl daje maluchom wyjątkową dzisiaj okazję do kontaktu
z wierszem, kształtując ich wrażliwość na słowo.

Spektakl dla dzieci od 3 roku życia.

Szczegóły

Maleńkie królestwo

Dla dzieci

Dawno, dawno temu za górami, za lasami było maleńkie królestwo. Mieszkał tam Król, Królowa i ich córka – królewna Kruszynka. I wielu, wielu innych, których nie sposób tu wymienić.

Król i Królowa starali się dać Kruszynce wszystko, o czym tylko zamarzyła. Ona jednak czuła się bardzo samotna. Pewnego dnia, a był to dzień jej siódmych urodzin, spotkała… Jak wygląda życie w maleńkim królestwie? Czy uda się królewnie Kruszynce znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Spektakl przeznaczony dla dzieci od 3. roku życia.

Szczegóły

Królowa Śniegu

Dla dzieci

Jedna z najpiękniejszych baśni Andersena stawia pytanie o istotę zła, które każe patrzeć na opak, paraliżuje i zniewala. Lodowa Pani buduje swoje królestwo na prawie diabelskiego lustra – na kłamstwie i zaprzeczaniu. Jednak władza Królowej Śniegu nie sięga tam, gdzie zaczyna się miłość.

To jest klucz do zwycięstwa nad złem. Dzięki miłości i wytrwałości mała Gerda pokonuje niebezpieczeństwa i dociera do lodowego zamku, a jej czyste i gorące uczucie roztapia zamienione w bryłkę lodu serce Kaja i uwalnia go spod władzy złej Pani.

Dzięki niezwykłej plastyce i pięknym lalkom w spektaklu panuje atmosfera baśniowości, której czarowi nie sposób się oprzeć.

Szczegóły

Tymoteusz wśród ptaków

Dla dzieci

Spektakl opowiada o sympatycznym Misiu Tymoteuszu i przygodzie, która przydarza mu się wiosną, kiedy postanawia zaopiekować się … jajkiem. To naprawdę trudne zadanie dla misia – uczy się podpatrując ptaki, angażuje też w sprawę swojego Tatę. Starają się jak najlepiej wywiązać z przyjętego obowiązku. Co się z tego wykluło? Można się przekonać przychodząc do teatru.

Żywe muzyczne widowisko z ciekawą oprawą plastyczną, pełne humoru i interakcji z dziecięcą widownią.


Spektakl przeznaczony dla dzieci od 4. roku życia.

Szczegóły

Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?

Dla dzieci

Twórcy spektaklu dzięki różnym środkom teatralnym: grze aktorów, multimediom, lalkom, przedmiotom, muzyce, zabierają widzów w podróż w czasie i przestrzeni. Przenoszą ich w lata czterdzieste ubiegłego wieku, do mrocznego okresu II wojny światowej. Droga prowadzi z Polski do Meksyku przez Rosję, Persję i Indie. Niektóre z odwiedzanych miejsc są przerażające, inne niezwykłe. Bohaterami spektaklu jest rodzeństwo – Irena i Jurek, którzy mają zaledwie 10 i 13 lat. Wojna sprawia, że tracą kraj i rodzinę. Udaje im się przetrwać i zachować mimo trudnych doświadczeń siłę ducha i chęć życia.

Spektakl powstał jako koprodukcja polsko-meksykańska w ramach projektu „Dzieci z Santa Rosa” (prapremiera światowa – 3 maja 2014 w Meksyku, prapremiera polska – 28 czerwca 2014). Pomysłodawcy projektu chcą przypomnieć mało znane wydarzenia z czasu drugiej wojny światowej łączące oba kraje – Polskę i Meksyk. Przedstawiają odyseję Polaków deportowanych z kraju po sowieckiej inwazji na Polskę. Ich droga kończy się w Meksyku, w willi Santa Rosa, w której mogli doczekać końca wojny. Sztuka powstała na podstawie wspomnień uczestników tych wydarzeń.


Spektakl przeznaczony dla widzów od 12. roku życia.

Szczegóły

Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Dla dzieci

Myszy w fortepianie, wiewiórki w surducie, trzy chomiki w dzbanie, a pytony w bucie… Kto mógłby w takim domu wytrzymać?! Tylko Doktor Dolittle, który bardzo kochał zwierzęta i jako jedyny człowiek rozumiał ich mowę. Na wiadomość o epidemii wśród afrykańskich małp wyruszył na Czarny Ląd, aby je ratować. Wraz z nim popłynęli nieodłączni: papuga Polinezja, piesek Jip, kaczka Dab-Dab i prosiątko Geb-Geb. Była to misja pełna przygód i niebezpieczeństw – spotkali groźnych wojowników, trafili do więzienia i walczyli z piratami. Zyskali też nowych przyjaciół.

Spektakl jest kolorową, rozśpiewaną i roztańczoną opowieścią o afrykańskich przygodach Doktora Dolittle i jego przyjaciół. W przedstawieniu wykorzystano różnorodne techniki teatralne: lalki, maski, teatr przedmiotu, czarny teatr i teatr cieni.

Spektakl przeznaczony dla dzieci od 5. roku życia.

Szczegóły