Elżbieta Kępińska - zdjęcie

Elżbieta Kępińska

8,6 / 10

353 oddanych głosów

Data urodzenia:
05-04-1937 (85 lat)

Ukończyła warszawską PWST w roku 1959. Dziś jest jedną z najbardziej cenionych i najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych. Po dyplomie zaangażował ją Zygmunt Hübner do prowadzonego przez siebie Teatru Wybrzeże i tam zadebiutowała w roli Jo w legendarnym dziś przedstawieniu Konrada Swinarskiego Smak miodu. Po tym olśniewającym debiucie w pierwszym sezonie zagrała jeszcze m.in. Ofelię w Hamlecie w reż. Andrzeja Wajdy i w Nosorożcu w reż. Zygmunta Hübnera. Po sezonie na Wybrzeżu trafiła do warszawskiego Ateneum i jej stołeczny debiut był równie spektakularny: zagrała Gizelę w Dwojgu na huśtawce w reż. Andrzeja Wajdy, u boku Zbigniewa Cybulskiego na otwarcie Sceny 61. Przez kolejnych czternaście lat na obu scenach Ateneum stworzyła bogatą galerię znakomitych ról i to zarówno w repertuarze klasycznym (Sonia w Wujaszku Wani, Maria Lebiadkin w Biesach, Frieda w Zamku), jak i najnowszym (Uczennica w Lekcji, Claire w Pokojówkach). Pracowała tam pod kierunkiem m.in. Janusza Warmińskiego, Wandy Laskowskiej, Kazimierza Dejmka, Konrada Swinarskiego (Marat/Sade), Jerzego Kreczmara, Macieja Prusa (budząca powszechny zachwyt Irina w Szewcach) i Jerzego Grzegorzewskiego (Bloomusalem). Od roku 1974 jest aktorką Teatru Powszechnego.

U progu kariery zagrała kilka interesujących ról filmowych (m.in. w Samsonie Andrzeja Wajdy, Późnym popołudniu, Zobaczymy się w niedzielę, Rozwodów nie będzie, Dotknięciu nocy), ale później właściwie tylko główna rola w Grzechu Antoniego Grudy Jerzego Sztwiertni była rolą na miarę jej talentu. Znacznie ciekawsze propozycje miał dla niej Teatr TV, pracowała tu m.in. pod kierunkiem Jerzego Kreczmara, Ludwika Renè, Tomasza Zygadły, Michała Kwiecińskiego, Agnieszki Glińskiej, Janusza Zaorskiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Jana Englerta, Władysława Kowalskiego, największą popularność przyniosła jej rola Franki w Dziewczętach z Nowolipek, teatralnym serialu TV Stanisława Wohla.

W 2009 roku obchodziła pięćdziesięciolecie pracy artystycznej. Ostatnio zagrała postać Volumni w Koriolanie (reżyseria Gabriel Gietzky) i Wiktorii Dworniczek w Nieskończonej historii (reżyseria Piotr Cieplak).

Spektakle z udziałem tego aktora:

Przedstawienie świąteczne w szpitalu św. Andrzeja

Komedia

To utwór sceniczny uznany za najzabawniejszy wśród dorobku mistrza farsy Raya Cooneya. Dwa inne jego teksty, MAYDAY i MAYDAY 2 gramy też na scenie Och-Teatru. Tu akcja toczy się w sposób zaskakujący i skomplikowany, podczas dni poprzedzających święta, w szpitalu św. Andrzeja w Londynie, w którym właśnie przygotowuje się dla pacjentów przedstawienie okolicznościowe i odbywa zjazd neurologów. Jednocześnie, wszyscy lekarze, pielęgniarki i ich rodziny, także pacjenci, zostają wplątani w problemy osobiste jednego z lekarzy, który tego dnia dowiaduje się, że ma dorosłego, nieślubnego syna. Syn przybywa do szpitala razem z matką, byłą pielęgniarką, tego właśnie sądnego dnia…
Jak zwykle u Cooneya – szalone tempo, niespodziewane rozwiązania, wyraziste charaktery. Plejada znakomitych aktorów, wspaniałe role, kolejna reżyseria Krystyny Jandy i śmiech do łez.

Szczegóły

Kasta la vista

Komedia

Jacek Kraft to agent nieruchomości, który z powodzeniem prowadzi zawodową działalność. Pewnego dnia przychodzi do banku, aby wypłacić pieniądze. Nieoczekiwanie pojawiają się kłopoty z realizacją transakcji, a z pozoru błaha sprawa urasta do poważnego problemu. Jacek przestaje być panem własnych pieniędzy… i życia. Zaczyna się ryzykowna gra.

„Kasta la vista” to komedia absurdu, przewrotny i pełen czarnego humoru traktat o współczesnym świecie: pozornej sprawiedliwości, równości i wolności w dobie powszechnej globalizacji.

Spektakl nagrodzony na FESTIWALU KOMEDII „TALIA” w Tarnowie (2011) oraz na KATOWICKIM KARNAWALE KOMEDII (2012).

Spektakl dla widzów od 16 roku życia

Szczegóły

Cwaniary

Tragikomedia

Cwaniary to opowieść o kobiecym gangu i losach tworzących go czterech kobiet z różnych środowisk. Brawurowa historia o sprawiedliwości i zemście, karze i winie.

Adaptacja Marty Konarzewskiej i Agnieszki Glińskiej korzysta z postaci i elementów fabuły głośnej łotrzykowskiej powieści Sylwii Chutnik, ale jednocześnie wpisuje tę historię w pejzaż dzisiejszej Warszawy. Zapraszamy na wciągającą, chuligańską, kobiecą opowiastkę o życiu i śmierci, dopełnioną balladami podwórkowymi w aranżacjach Jana Młynarskiego.

Szczegóły

Moje Ateneum o Januszu Warmińskim

Spotkanie

MOJE ATENEUM to otwarty dla publiczności cykl spotkań-rozmów z aktorami Teatru Ateneum.
Przy tej okazji rozmawiać będziemy o historii naszej sceny, przypomnimy największe kreacje aktorskie, spróbujemy uchwycić specyfikę Ateneum we wspomnieniach i anegdocie.

Szczegóły

Klara

Komedia

Śmieszny i dotkliwy spektakl oparty na popularnej powieści Izy Kuny. Klara - singielka tuż przed czterdziestką - wciąż nie może złożyć w całość swojego życia. Miota się w długoletnim związku z żonatym Aleksem, w pogmatwanych stosunkach z matką i z przyjaciółmi. Garściami łyka tabletki nasenne, antydepresanty popija alkoholem, walczy ze swoimi demonami i coraz bardziej ma wszystkiego dość.

Klara w reżyserii Aleksandry Popławskiej to śmieszno–gorzka opowieść o pokoleniu dzisiejszych czterdziestolatków. O ich samotności, braku poczucia bezpieczeństwa, potrzebie miłości i strachu przed nią. Patrząc na bohaterów Klary śmiejemy się z ich neuroz, zabawnych dialogów, desperackich prób ułożenia sobie życia; śmiejemy się, ale tak jakoś przez łzy.

Szczegóły