32. Festiwal Mozartowski w Warszawie
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 3
"Requiem" Wolfgang Amadeus Mozart
SOLIŚCI:
Natalia Rubiś – sopran
Roksana Wardenga – mezzosopran
Jacek Szponarski – tenor
Paweł Horodyski – bas
Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej
Kierownik – Krzysztof Kusiel-Moroz
Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
Dyrygent
Mariusz Smolij
Koncert, na który zawsze czeka publiczność Festiwalu Mozartowskiego. Od trzech dekad we wnętrzach warszawskich kościołów wracają te wspaniałe frazy…
Mozartowskie Requiem, to jedna z najbardziej owianych tajemnicą kompozycji w historii muzyki. Kompozytor nie znał nazwiska osoby zamawiającej dzieło, a był nią – jak już wiemy dzisiaj – muzyczny amator, hrabia Franz Walsegg, który zwykł zamawiać i przywłaszczać sobie cudze kompozycje. Z tego powodu przez wiele lat snuto rozliczne domysły na temat okoliczności tego zamówienia – jedną z najsłynniejszych interpretacji tego epizodu można odnaleźć w filmie Amadeusz Miloša Formana. Mozart, mimo zapłaty „z góry”, nie od razu przystąpił do pracy. Nie miał zresztą na to zbyt wiele czasu, bowiem równolegle tworzył opery: Czarodziejski flet i Łaskawość Tytusa. Gdy wreszcie zabrał się do komponowania mszy, podupadł na zdrowiu. Złożony chorobą, w ostatnich dniach swojego życia podyktował swojemu przyjacielowi, Franzowi Xaverowi Süssmayrowi kolejne frazy Requiem. Między jawą a gorączkową maligną komponował w przekonaniu, że będzie to msza żałobna za jego duszę. Umarł 4 grudnia 1791 roku, mając 35 lat, w trakcie dyktowania ósmego taktu przepięknej Lacrimosy. Süssmayr musiał sam dokończyć szkice przyjaciela. Oryginalne Mozartowskie frazy: Dies Irae, Confutatis czy Tuba mirum, podobnie jak Lacrimosa, dowodzą dzisiaj geniuszu kompozytora. Natomiast demoniczne Sanctus, melancholijne Benedictus i dotykające romantycznej nuty Agnus Dei to już dzieło Süssmayra. Tutaj kontynuator osiągnął poziom godny swego mistrza.
Opinie naszych Widzów
(14)Uczta dla duszy. Cudowny koncert.
so.....@....pl | 26.06.2021
Nie podobała mi się organizacja, Dzielenie uczestników przy wejściach było niedopuszczalne, można było pomyśleć o oznaczeniu stref wewnątrz i kierować do odpowiednich sektorów. Dobrze, że na zwróconą uwagę organizatorzy zareagowali i zaczęto wpuszczać wskazując odpowiedni sektor do zajęcia miejsca>
ha.....@gm...il.com | 7.06.2021
Ciekawe i odważne tempa w tak trudnej akustyce. Soliści znakomici, Orkiestrą bardzo dobra, Zespół Wokalny doskonały. Brawo, brawissimo. 🌹
ma.....@au...af.pl | 6.06.2021
Świetni soliści, orkiestra i zespół wokalny.
kr.....@op...na.pl | 5.06.2021
Koncert piękny. Jedyne co, to na płatnym koncercie nie powinno być przyjmowane zapraszanie osób "ile się zmieści", tylko tak, aby każdy gość miał miejsce siedzące i (względną) widoczność. Warunki były bardzo trudne... Ja przez godzinę stałam w kącie. Były też dzieci i osoby starsze. A dziewczyny chodzące między ławkami jak klawisze w więzeniu ciągle ochrzaniające turystów za robienie zdjęć i filmików oraz wgapiające się w ludzi, czy przypadkiem ktoś nie wyciąga telefonu niczym bomby z kieszeni, okropnie mnie rozpraszały. (rozumiem, że to ich praca i takie dostały zadanie, ale doświadczanie muzy było chwilami wręcz niemożliwe przez to ich nadmierne zaangażowanie).
NA.....@GM...IL.COM | 7.07.2019
Koncert bardzo dobry. Kosciół z dobra akustyką. Minus- panowie kamerzysci stojacy na srodku i zasłaniajacy solistów.
da.....@tl...en.pl | 6.07.2019
Bardzo dobre wykonanie w pięknym wnętrzu
na.....@ic...ud.com | 4.07.2019
Cudne brzmienie instrumentów i wspaniałe poprowadzenie przez panią dyrygentkę.
ma.....@....pl | 1.07.2018
Niesamowite przeżycie i Dyryget
iw.....@gm...il.com | 30.06.2018
Znakomite wykonanie. Kościół św. Józefa - miejsce spektaklu - piękny, z klimatem epoki (barok). Na mały minus - tłok, kiepska widoczność.
md.....@gm...il.com | 29.06.2019
Piękne dzieło i piękne wykonanie, ale muszę odjąć 2 punkty za jakość dźwięku - wszystko (oprócz solistów) było całkiem dobrze słychać, ale przez cały czas dawał o sobie znać dziwny szum, może to kwestia kompresji dźwięku?
kr.....@gm...il.com | 5.06.2021
Queuing was too long. Venue was airless. Stewards obscured our view.
ba.....@bt...ld.com | 16.07.2019
Piękny spektakl, ale ja bym popracował nad muzyką chóru. Trochę za dużo mocy, a za mało krystalicznej barwy dźwięków.
ma.....@gm...il.com | 6.07.2019
Okropny chaos, pośpiech, "wypłaszczona" linia muzyczna, brak głębi przezycia, Wszystko jakies slizgajace sie po powierzchni dopiero w drugiej częsci trochę powagi i czegoś w rodzaju "monumentalizmu". W latach poprzednich Requiem bylo zawsze głębokim przezyciem, pełnym wznioslosci, powagi i głębokiego wzruszenia. Tu tego zabrakło... (moze rowniez dlatego, ze słuchałam online choc napewno nie było to decydujące!)
Te 4 punkty tylko dzięki drugiej czesci!
Dodatkowo ten alt p. Dominiki strzelala oczami co chwilę na boki i kamerę, bardzo ją coś śmieszyło... kompletny brak klasy i kultury i sama sztuczność.. szczegolnie w porównaniu ze świetnym sopranem, skromnym i stosownie do chwili i utworu, zachowującym się! Brawo sopran. Klasa pod kazdym względem. I zbliżenia na twarz tenora bulwersujące, ze wzgledu na brylant w uchu i dyndający na jego końcu KRZYŻ!
SZOK. Nie to miejsce i nie ta pora. To kompromitujące dla mnie. To był czynny kościół, gdzie odbywał się koncert, a tu taki brak szacunku.., delikatnie mówiąc..
iw.....@ya...oo.pl | 5.06.2021
Multimedia
Adres i dojazd
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 3
"Requiem" - 32. Festiwal Mozartowski w Warszawie
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia