Radio Mariia

8.55
(20 ocen)
Wyobraźmy sobie przyszłość. Wyobraźmy sobie, że możliwe są najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Wyobraźmy sobie niewyobrażalne. Na przykład: Kościół katolicki w Polsce zniknął. Nie ma już lekcji religii w szkołach, ani pomników polskiego papieża w przestrzeni publicznej. Na plebaniach mieszkają uchodźcy, a kościoły zmieniły się w sale koncertowe (albo supermarkety?). Prawa człowieka stoją ponad interesami wyznawców jednej religii. Polak już nie musi być katolikiem, żeby prawdziwie być Polakiem. Z polskiego języka znika słowo „konkordat”. I tak dalej, i tak dalej. Jak do tego doszło i jakie są konsekwencje tego przełomu? Czy Kościół zniknął również z naszych głów? Wyobraźmy sobie, że już tam jesteśmy. W przyszłości. Że robimy ją właśnie teraz, tutaj. Wspólnie projektujemy alternatywne modele społeczeństwa, kultury i polityki. Gdzie są granice naszej wyobraźni? Co ją powstrzymuje? Co nie pozwala jej być radykalną? Co nie pozwala ziścić się utopii? Political fiction „Radio Mariia” jest realizowane przy współudziale osób aktywistycznych. Roza Sarkisian to ceniona ukraińska reżyserka teatralna, uznawana za najoryginalniejszą i najbardziej przewrotną twórczynię teatralną Ukrainy. Spektakl jest częścią europejskiego projektu „Face to Faith” organizowanego dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa”.

Czas trwania: 72 minuty

Występują

Oskar Stoczyński

Oksana Czerkaszyna

Realizacja

reżyseria – Roza Sarkisian teksty – Oksana Czerkaszyna, Oskar Stoczyński, Joanna Wichowska, Krysia Bednarek dramaturgia – Joanna Wichowska, Krysia Bednarek scenografia i kostiumy – Kornelia Dzikowska inspicjentka – Barbara Sadowska światło i wideo – Adam Zduńczyk muzyka – Dariusz Cichosz asystentka reżyserki – Krysia Bednarek konsultantki – Zuzanna Hertzberg, Małgorzata Szutowicz ekspertki w wywiadach radiowych – Elżbieta Korolczuk, Magdalena Staroszczyk

Opinie naszych Widzów

(7)

10/10

Najlepszy spektakl, na jakim byłam! Żal było z niego wychodzić, na scenie stworzono wizję Polski, jaka chciałabym za 15 lat zobaczyć.

jo.....@gm...il.com | 23.10.2022

10/10

Wspaniała gra aktorów, która pozwala uwierzyć w świat kreowany na scenie. Podziwiam bezwzględność i odwagę reżysera, a poruszane tematy niesamowicie ważne.

ma.....@on...et.pl | 4.07.2022

10/10

Bardzo realistycznie zrobione - widz ma wrażenie, że jest 2037 rok, Bardzo przekonująca gra "ekspertki", jakby faktycznie w 2022 roku "to" się zdarzyło. Mocny początek, na pewno dla widza z dystansem do KK.

ka.....@....pl | 3.07.2022

10/10

Przyszłość dzieje się dziś!!!

Dr.....@gm...il.com | 28.02.2022

10/10

Niesamowite doświadczenie - okazja do przeniesienia się do rzeczywistości gdzie Kościół Katolicki jest zmarginalizowany do roli dawnej, nieistniejącej instytucji. Bardzo wymowna i na pewno budzącą jakiś dyskomfort w prawie każdym Polaku wychowanym w kraju oddanym religijności, gdzie figura matki boskiej, Jezusa, krzyże, czy też złote kielichy są zgarnianie do kubłów na śmieci, co tylko zaczyna naszą wycieczkę do zupełnie innej Polski - Polski z 2037. Patrząc z tej perspektywy można się uśmiechnąć na wiele aspektów dzisiejszej rzeczywistości, która z perspektywy rzeczywiście wydaje się dziwna i niemożliwa do istnienia w normalnym kraju. Jednak sztuka pokazuje też wg mnie, że nawet przy kompletnym zniesieniu religii katolickiej, człowiek nadal szuka czegoś do wierzenia - czy to bożki pogańskie, czy to wiara w waginalizm, czy to wiara w miłość do runa leśnego - człowiek zawsze szuka jakiejś wyższej prawdy. Fantastyczne, polecam.

kr.....@gm...il.com | 26.02.2022

9/10

Temat przedstawiony w bardzo oryginalny, ciekawy sposób. Bezwzględnie obnażony bezsens obecnego zapatrzenia w kościół. Z uwagi na "szybką" formułę radiową, tekst nie zawsze jest zrozumiały, slowa się zlewają, niejednokrotnie akcent zaburza zrozumienie. Wpływ na rozumienie słów ma również nagłośnienie. To uwagi bardziej moich znajomych. Byłam dwukrotnie, wszystko zrozumiałam i nie wykluczone, że raz jeszcze obejrzę ten wyróżniający się spektakl z grupą kolejnych znajomych.

ew.....@on...et.pl | 17.04.2023

8/10

lekko obrazoburcze (ale dla mojego pokolenia) ale potrezbne i budzące nadzieję na normalnośc

ce.....@gm...il.com | 17.04.2023

Radio Mariia

Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie, ale gdy pojawi się nowy termin, damy Ci znać!

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!