Piplaja

Opowieść o wybitnej satyryczce Stefanii Grodzieńskiej, współzałożycielce Syreny, która rozbawiała kolejne pokolenia w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej oraz w felietonach w „Szpilkach” i „Przekroju”. Słowem „piplaja” w przedwojennym żargonie nazywano początkujące aktorki, tancerki i autorki. Używała go także Grodzieńska i sama była piplają, kiedy stawiała pierwsze kroki w międzywojennych warszawskich teatrach, kabaretach literackich i rewiach. Wojna zabiła ten świat i to słowo, a my wskrzeszamy je za sprawą musicalu Joanny Drozdy (scenariusz i reżyseria) oraz Tomasza Filipczaka (muzyka). Akcja obejmuje trzy okresy. Opowiadamy o międzywojniu, kiedy Warszawa była stolicą rozrywki, o życiu pod okupacją i w getcie oraz o artystycznych salonach powojnia. Zapraszamy do świata zaludnionego przez tak barwne i ważne dla kultury postaci jak Fryderyk Jarosy, Wiera Gran, Hanka Bielicka, Hanka Ordonówna, Loda Halama i Karol Hanusz. „Piplaja” nie jest klasyczną biografią – bardziej niż kolejne wydarzenia z życia Grodzieńskiej interesuje nas sama bohaterka: kobieta nowoczesna, która kroczyła po wielu ścieżkach kariery i nie dawała się zaszufladkować. Była odważna i niezależna. Łamała stereotypy. Przecierała szlaki kolejnym pokoleniom kobiet. - Inspirując się życiorysem Grodzieńskiej, napisałam opowieść o kobiecie w ciężkich czasach, próbującej swoich sił w zawodach niepisanych kobietom, walczącej z uprzedzaniami i cenzurą. Słowem - opowieść uniwersalną. Z niej wynika hasło spektaklu: „Nie bój się żyć tak, jak chcesz” - mówi reżyserka Joanna Drozda. - Nawiązuję do stylistyki lat 20-tych i 30-tych, do złotej ery swingu, oraz do tego, co działo się w muzyce tuż po wojnie, kiedy mocną pozycję miał jazz – opowiada kompozytor Tomasz Filipczak. - Widzowie usłyszą również charlestona, tango i nawiązania do piosenki teatralnej międzywojnia. Skomponowałem 15 utworów: solówki, duety i zbiorowe numery. Spektakl widzów od 13. roku życia.

Czas trwania: 120 minut

Organizator: Teatr Syrena

Występują

Marek Grabiniok

Jolanta Litwin-Sarzyńska

Natalia Kujawa

Agnieszka Rose

Sylwia Achu

więcej+

Realizacja

Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria: Joanna Drozda Muzyka i kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak Choreografia: Szymon Dobosik Scenografia: Anna Maria Macugowska Kostiumy: Mateusz Karolczuk Reżyseria światła: Karolina Gębska Dramaturgia: Michał Wybieralski Charakteryzacja: Daria Skrzypkowska Dźwięk: Jakub Niedźwiedź Inspicjentka: Marta Skoczek Suflerka: Małgorzata Zaufal Kierownictwo produkcji: Kamil Sadowski Produkcja: Zuzanna Miladinović Asystent reżyserki: Marek Grabiniok Muzycy: Tomasz Filipczak (fortepian) Jan Malecha (gitary i banjo) Paweł Bomert (kontrabas i bas) Grzegorz Poliszak (perkusja) Mariusz "Fazi" Mielczarek (klarnet i saksofon)

Opinie naszych Widzów

(2)

9/10

Spektakl biograficzny, zrealizowany w ciekawy sposób. Wszystkie role świetnie zagrane i zaśpiewane. Niestety widoczność w tylnych rzędach siedzeń jest ograniczona.

ro.....@gm...il.com | 5.11.2023

7/10

Sympatyczny musical raczej dla wielbicieli piosenki przdwojennej

ma.....@gm...il.com | 20.02.2023

Zwiastuny

Adres i dojazd

Teatr Syrena,

Litewska 3, Warszawa

Piplaja

Warszawa, Teatr Syrena

sb., 09.03

19:00

od 130 zł

od 80 zł

ostatnie miejsca

nd., 10.03

18:00

od 130 zł

od 80 zł

ostatnie miejsca

Bilety dostępne do 09.03 godz. 13:00

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 130 zł

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Inne wydarzenia w tym miejscu

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!