Opublikowany w 1932 roku „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya zaliczany jest do najbardziej cenionych i przenikliwych dzieł literatury XX wieku. Powieść, utrzymana w konwencji science fiction, została okrzyknięta bestsellerem wszechczasów, jako jedna z dwóch najsłynniejszych literackich antyutopii obok „Roku 1984” Georga Orwella. Z jednej strony głęboko poruszająca, z drugiej kontrowersyjna tematyka – wszechobecnej kontroli, oddziaływania technologii na człowieka, konsumpcjonizmu, kryzysu wartości, wolności i indywidualizmu jednostki – sprawia, że powieść niezmiennie stanowi lustrzane odbicie rzeczywistości pozostając wciąż przerażająco aktualna.
W „Nowym wspaniałym świecie” Huxley opisuje futurystyczny Londyn i cywilizację przyjemności, którą sterują technologie. Dzięki postępowi naukowemu społeczeństwo konsekwentnie realizuje marzenie ludzkości o powszechnym błogostanie, wolności od trosk i obfitości dóbr materialnych. Egzystencja obywateli ogranicza się do teraźniejszości. Wiedza o przeszłości, podobnie jak refleksja nad przyszłością, jest zakazana. Jak więc wygląda życie? W 2541 roku obywatele Republiki Świata powstają na drodze sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęctwa poddawani są wszechstronnemu warunkowaniu po to, by w dojrzałym wieku stać się częścią kastowej społeczności złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. We „wspaniałym świecie” dominuje seks, prymitywne rozrywki i narkotyk „soma” będący jedyną receptą na szczęście. Ludzie pozornie wydają się być szczęśliwi i nie buntują się przeciwko władzy. A przynajmniej nie dają po sobie poznać, że targają nimi jakiekolwiek emocje. Dzieje się tak dlatego, że wszelkie namiętności i uczucia – takie jak miłość, nienawiść, bohaterstwo, czy poświęcenie – są wyszydzane, potępiane i uznane za wstydliwe, bo stanowią potencjalne zagrożenie społecznej stabilności. Ten iluzoryczny raj na ziemi, zadrży jednak w posadach, gdy do Londynu przybędzie buntowniczy nieznajomy. Czy mieszkańcy Republiki zaczną kwestionować zasady leżące u podstaw na pozór utopijnego społeczeństwa?
Informujemy, że w spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.
Czas trwania: 155 minut
Występują
Realizacja
Tancerze: Anastasiya Yembulaeva, Beata Mysiak, Maria Micek, Dmytro Vyskorka.
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Przekład: Krzysztof Hejwowski
Scenografia i Reżyseria światła: Marcin Chlanda
Choreografia: Tobiasz Berg
Muzyka: Piotr Ratajczak, Kamil Tuszyński
Asystent Reżysera: Daniel Salman
Dramaturgia: Magdalena Drab
Inspicjent: Monika Jabłońska-Sowa
Kierownik produkcji: Anna Karolina Pioś
Kostiumy: Dorota Gaj-Woźniak Grupa Mixer
Opinie naszych Widzów
(11)Wspaniałe widowisko
iw.....@gm...il.com | 7.11.2024
Bardzo ciekawa adaptacja powieści Huxleya, oddająca ducha książki.
p......@gm...il.com | 6.11.2024
"Nowy wspaniały świat" to bardzo trudna do realizacji teatralnej adaptacja, ale cały zespół udźwignął to zaskakująco dobrze. Spektakl bardzo ważny w obecnym czasie.
Teatr im. Osterwy to obecnie, moim zdaniem, jeden z najlepszych teatrów w Polsce, bawi i uczy zarówno na dużej jak i małej scenie!
sy.....@gm...il.com | 5.11.2024
Wspaniała adaptacja! Scenografia, światła, muzyka, a przede wszystkim gra aktorska na najwyższym poziomie ♥ Przedstawienie zrozumiałe zarówno dla osób które znają książkę, ale i dla tych którzy jej nie czytali. Polecam!
al.....@gm...il.com | 30.10.2024
Jestem pod ogromnym wrażeniem, świetna gra aktorów. Każdy bez wyjątku powinien obejrzeć spektakl.
ka.....@gm...il.com | 28.10.2024
Bardzo dobra sztuka, która pozostawia ślad w pamięci na długo po zakończeniu spektaklu. Uczta dla duszy. Dziękuję.
ka.....@gm...il.com | 26.10.2024
Wspaniały spektakl!
in.....@gm...il.com | 25.10.2024
Bardzo dobrze. Kamila Janik jako Lenina wypadła zjawiskowo, Ciężko mi było oderwać wzrok.
ja.....@gm...il.com | 4.11.2024
Cudowna gra aktorska, natomiast spodziewałam się troszkę innego przedstawienia po przeczytaniu opisu. Współczesny spektakl przedstawiający współczesne problemy
le.....@gm...il.com | 27.10.2024
Nie do końca zrozumiałem zakończenie. Anyway, jedyne miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć Nowy Wspaniały Świat.
j......@st...nt.uw.edu.pl | 25.10.2024
Podobała mi się scenografia, stroje, reżyseria, gra aktorska. Bez sensu jest dym- że się go może wytwarzać, nie oznacza, że musi. Nie jest uzasadniony, a w scenie wśród „dzikich” gdzie uzasadniałby mgłę albo chmury nawet go nie ma. Sceny z defilowaniem na pokazie mody są powtórzone i dlatego spektakl się lekko przeciąga. Nagłośnienie: muzyka jest dobrana dobrze, na końcu ponosi pana za konsolą i wali bez litości po uszach. Albo mam myśleć, a wizja Orwella jest przerażająca- albo mam się wczuć w nastrój dyskoteki.
Ogólnie- bardzo na plus. Mniej znaczy w teatrze więcej. Więcej wyobraźni, myślenia, nastroju. Może nawet wstrząsu i przerażenia. Teatr w Lublinie latami brnął w stronę teatru z „Komediantki” i widać, że z tego szaleństwa wychodzi. Bo w teatrze najważniejszy jest aktor i tekst.
ka.....@gm...il.com | 5.11.2024
Nowy wspaniały świat
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia