Koncert OLA BILIŃSKA „NACHUM” – promocja najnowszej płyty | FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA 2025
FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA 2025
Wystąpią:
Miłosz Pękala (Mitch and Mitch, Kwadrofonik) – wibrafon, syntezator, instrumenty perkusyjne, Ola Bilińska (Berjozkele, Babadag) – głos, efekty, Ola Rzepka (Alte Zachen, Drekoty) – zestaw perkusyjny, Noam Zylberberg (Mała Orkiestra Dancingowa) – fortepian, organy Vermona, toy piano, Piotr Łyszkiewicz – saksofon tenorowy, klarnet kontraltowy
Nachum to zespół, który jako punkt wyjścia do swojej muzyki obrał twórczość żydowskiego kompozytora pochodzącego z Rzeszowa – Nachuma Sternheima. Jego utwory, choć nauczane są i śpiewane w USA, Izraelu i odnaleźć je może w wielu antologiach pieśni jidysz wydanych za oceanem, w Polsce pozostają praktycznie nieznane. Na swój muzyczny warsztat wziął je perkusista Miłosz Pękala (m.in. Kwadrofonik, Mitch & Mitch), nadając im awangardowy charakter oscylujący na pograniczu jazzu, muzyki rozrywkowej i eksperymentu. Całości dopełniają aranżacje Noama Zylberberga, pianisty od wielu lat mieszkającego i tworzącego w Warszawie, zafascynowanego polską muzyką popularną międzywojnia, którą aranżuje i wykonuje wraz ze swoją Małą Orkiestrą Dancingową. Żeńską część składu tworzą Ola Bilińska (m.in. Babadag, Berjozkele, Bye Bye Butterfly), wokalistka znana ze swoich współczesnych interpretacji muzyki tradycyjnej, w tym pieśni w języku jidysz, oraz Ola Rzepka (Drekoty, Pogodno, Alte Zachen) – perkusistka i kompozytorka tworząca w domenie alternatywy i współczesnej muzyki improwizowanej. Skład koncertowy dopełnia saksofonista, kompozytor i producent Piotr Łyszkiewicz.
Nachum Sternheim (07.12.1879 Rzeszów – 1942?, Rzeszów) – muzyk, śpiewak, kompozytor i poeta, wychowany w tradycji chasydzkiej, związany z ruchem syjonistycznym. Na początku XX w. wyemigrował do USA, gdzie pracował jako muzyk i kompozytor w Hollywood. W 1912 r. powrócił do Rzeszowa, gdzie tworzył popularne piosenki inspirowane muzyką żydowską i ludową Rzeszowszczyzny. Publikował w prasie żydowskiej oraz w tomikach poetyckich. Zginął najprawdopodobniej w getcie rzeszowskim w 1942 lub 1943 r. Choć w Polsce jego twórczość jest niemal nieznana, pozostaje popularna w Izraelu i USA, gdzie trafia nawet do programów szkolnych.
Organizator: Teatr Żydowski (więcej wydarzeń organizatora)
Adres i dojazd
Teatr Żydowski, Scena Letnia
ul. Senatorska 35
Koncert OLA BILIŃSKA „NACHUM” – promocja najnowszej płyty | FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA 2025
Warszawa, Teatr Żydowski
Bilety dostępne do 27.08 godz. 18:30
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia