Olsztyn Green Festival 2024

Olsztyn
CRS Ukiel

Kalyani

Poznań
Aula ARTIS

„Piosenka Ci nie da zapomnieć” czyli Jan Emil Młynarski gra, śpiewa i opowiada. Recital osobisty

Warszawa
Teatr Ateneum

Mów mi Italiano!

Toruń
Teatr Muzyczny w Toruniu

Matka

Warszawa
Teatr Ateneum

Prezent urodzinowy

Warszawa
Teatr Capitol

To Wiem Na Pewno

Warszawa
Teatr Ateneum

GREASE

Warszawa
Scena Relax

Łóżko pełne cudzoziemców

Warszawa
Teatr Capitol

Hip Hop Festival Poznań 2024

Poznań
Malta

Excentrycy

Toruń
Teatr Muzyczny w Toruniu

Legendy warszawskie

Warszawa
Teatr Capitol

NIENASYCENI

Warszawa
Garnizon Sztuki

Niepamięć

Warszawa
Garnizon Sztuki

Pokaz iluzji dla całej rodziny

Ostrzeszów
Ostrzeszowskie Centrum Kultury

Kuguar. Musical

Toruń
Teatr Muzyczny w Toruniu

Bixiga 70 (Brazylia) - Jedyny Koncert w Polsce

Warszawa
Pardon, To Tu

Vivacity - a Parade of Jazz Dance

Warszawa
Scena Relax

Mayday Bigamistka

Wrocław
Wrocławski Teatr Komedia

Iluzjonista Y "To jest ustawione" / Sopot

Sopot
Sheraton Sopot Hotel

Nic się nie stało

Warszawa
Garnizon Sztuki

Szalone nożyczki

Wrocław
Wrocławski Teatr Komedia

SOYKA SOLO!

Piechowice
Scena w Górach

DIVA 2. Lament królowej

Łódź
Teatr Kamila Maćkowiaka

48 URODZINY TEDE - JASTARNIA - WEJŚCIE 49 || 48 H NA 48 NUMERÓW / DWA KONCERTY / PIANA PARTY

Jastarnia
Wejście 49 Jastarnia

KIZO | Wejście 49 Jastarnia | 17 lipca 2024

Jastarnia
Wejście 49 Jastarnia

Abonament na szczęście

Warszawa
Scena Relax

Nic nie gra

Wrocław
Wrocławski Teatr Komedia

One man show!

Warszawa
Teatr IMKA

VSJF: Natalia Szczypuła & Vertigo Band

Wrocław
Hala Stulecia

Jak się starzeć bez godności

7.47
(17 ocen)
Komediowy nieporadnik o drugomłodych, przedstarych, bezwstydnie nie-godnych i trochę przezroczystych. To spektakl o starzeniu się – tak pełen gniewu, że aż rozbrajająco wesoły i tak bardzo dokumentalny, że aż smutny. Zapraszamy na opowieść pełną heroicznych czynów, takich jak wstawanie o poranku, lektura kobiecych magazynów, rozmowy o chorobach, dzieciach, podpsutych samochodach i takiej samej urodzie. Bez mędrkowania i kołczowania, za to z dystansem, ironią i zastrzykiem siły na walkę z bezsensownymi oczekiwaniami, z jakimi spotykają się ludzie niemłodzi. ____________________________________________________________________ Teatr Komedia oraz współtwórcy m. in. „Pożaru w burdelu” i „Wyspy Jadłonomia” zapraszają na niepozbawioną elementów grozy komedię opowiadającą o wczesnej starości – lub – innymi słowy – późnej młodości. Czyli o czasie w życiu człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy kobiety, kiedy wyzwaniem staje się poranne wstawanie z łóżka z godnością, nie mówiąc już o godnym kładzeniu się spać. To spektakl nie tylko dla osób 45+, bo przecież wiek „przedstarczy”, prędzej niż później, czeka nas wszystkich. Twórcy, inspirując się popularnymi podcastami i książką „Jak się starzeć bez godności” Magdaleny Grzebałkowskiej i Ewy Winnickiej, proponują nie do końca poprawny politycznie i nie całkiem poważny poradnik mierzenia się z dorosłością, dojrzałością, a nawet nieśmiało majaczącą na horyzoncie starością. Spektakl będzie miał formę dokumentu portretującego dzień z życia czterech kobiet i jednego mężczyzny. Zobaczymy błahe – choć heroiczne – poranki, ale i epizody dramatyczne: dostarczanie dzieci do szkoły, egzaminy, obserwowanie dojrzewania „naszych pociech”, perypetie zawodowe osób w wieku późnoprodukcyjnym. Będą też doświadczenia graniczne w rodzaju wizyty u mechanika, lekarza-specjalisty czy w klubie sportowym. Dzień ukoją rozmowy z przyjaciółmi o zdrowiu, czyli chorobach, i lektura prasy poradnikowej, składającej się niemal wyłącznie z urągających nam zdjęć młodych i sprawnych osób rozmaitych płci. W naszym dokumencie-poradniku nie unikniemy tematów niewygodnych – takich jak seks osób dojrzałych, czy naprawa cieknącego kranu (są to dwa różne tematy!) – i mimo dość odważnych komediowych ambicji chcemy szczerym głosem mówić o tym, co jest lub będzie udziałem statystycznej większości z nas. Głosy anarchicznie niepoważne nie powinny przesłonić perspektywy osobistej i dotkliwej, a "antyporadnik" o fenomenie starzenia się bez godności - zapewne częściej niżby chciał - dotknie też przestrzeni poważnych. Twórcy nie chcą przemilczeć całej komplikacji rzeczywistości osób 45+. Unikając tonu kołczów i nie sypiąc łatwymi receptami, nie unikną od czasu do czasu tonu serio, opowiadając o obszarze – bądź co bądź – traumy. Ból towarzyszący starzeniu się jest jednak w pojęciu twórców uleczalny. O ile podejmiemy wysiłek terapeutyczny, zachowamy dystans i poczucie humoru. No i godność. To znaczy… odwrotnie!

Czas trwania: 140 minut

Występują

Tomasz Dedek (Facet) Robert Ostolski (Robert) Eliza Borowska (Eliza, Godność, Trzecia Młodość, Siostra Apostazja, Krytyka Polityczna) Rozalia Mierzicka (Roza, Druga Młodość, Menopauza, Wysokie Obcasy, Wysokie Obcasy Extra) Irena Sierakowska (Irena, Demografia) Katarzyna Żak (Kasia, Starość, Twój Styl, Zwierciadło) oraz Sandra Korzeniak (Głos Narratorki)

Realizacja

Adaptacja: Maciej Łubieński Reżyseria: Maciej Podstawny Scenografia i kostiumy: Barbara Hanicka Muzyka: Radek Łukasiewicz Video: Przemek Tokarski Reżyseria światła: Mirek Kaczmarek Choreografia: Anna Obszańska Autor zdjęć: Dawid Stube

Opinie naszych Widzów

(7)

10/10

Po prostu extra

an.....@tl...en.pl | 7.04.2024

10/10

Spektakl wspaniały, uśmialiśmy się do łez.

ar.....@gm...il.com | 4.03.2024

10/10

Polecam

ki.....@gm...il.com | 3.03.2024

9/10

Zabawna historia z dobra gra aktorska, duża dawka śmiechu gwarantowana

ha.....@....pl | 12.03.2024

7/10

Dobra, niewymagająca rozrywka - dużo śmiechu, trochę refleksji.

AN.....@GM...IL.COM | 4.03.2024

6/10

Scenografia i pomysł na sztukę podobał mi się natomiast sztuka przeznaczona jest dla kobiet i mężczyźni nie zrozumieją wielu niuansów . Nie rozumiem tyko po co tyle zwrotów ulicznych nie było to konieczne

jo.....@gm...il.com | 9.04.2024

2/10

Beznadziejny. Wyszliśmy po pierwszej przerwie, Humor słaby, prymitywny, wulgarny (wulgaryzmy w żaden sposób nie wzmacniały poziomu żartu, ani sztuki żartu, nie były uzasadnione kontekstem), Broni się jedynie kunszt aktorski Katarzyny Żak. Ale w takiej sytuacji wystarczyłby monodram.

jp.....@....pl | 17.02.2024

Adres i dojazd

Teatr Komedia

ul. Słowackiego 19a, Warszawa

Jak się starzeć bez godności

Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie, ale gdy pojawi się nowy termin, damy Ci znać!

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!