Jeśli wierzyć relacjom pierwszego biografa kompozytora – Johna Mainwaringa, przebywający w Hamburgu dwudziestoletni Georg Friedrich Haendel z nutą pogardy spoglądał na partytury włoskich twórców. Wkrótce jednak ziściły się słowa Ferdinanda de Medici, że Haendlowi potrzeba „jedynie podróży do Włoch, by przekonać go do stylu i gustu, które tam dominują”. Rzeczywiście zanurzenie w artystycznym życiu Florencji, Rzymu, a potem Neapolu i Wenecji, nadało dojrzałemu stylowi kompozytora szczególnej oryginalności i wyrafinowania. Jednym z owoców podróży do Italii jest Il trionfo del Tempo e del Disinganno HWV 46a z 1707 roku – oratorium napisane dla Rzymu, nazwane przez Romaina Rollanda „utajoną operą”. W mieście obowiązywał wówczas kościelny zakaz wystawiania drammi per musica, co nie studziło estetycznych potrzeb elitarnej grupy odbiorców, rozkochanych w pełnej przepychu twórczości dramatycznej.
Libretto przygotowane dla Haendla przez kardynała Benedetta Pamphiliego dotyczy spraw o charakterze uniwersalnym – natury Piękna, istoty Prawdy, granic Przyjemności i nieuchronności upływu Czasu. Dysputa czterech alegorycznych postaci wprowadza publiczność coraz głębiej w refleksję nad wyzwaniami, jakie stawia przed człowiekiem otaczająca go rzeczywistość. Obok wysoko cenionych wartości pojawiają się pokusy i rozczarowania. Znamienne, iż tę pierwszą wersję oratorium wieńczy rzewna aria Bellezzy Tu del Ciel (w kolejnych wersjach zamieniona na triumfalne Alleluja), w której dominuje poczucie bezsilności i – wobec nabytego doświadczenia – tęsknoty za niewinnością. Twórcy przygotowanej w Polskiej Operze Królewskiej scenicznej interpretacji Haendlowskiego dzieła podążają za cieniem obecnym w tej wizji. Wpisując muzyczne dialogi we współczesną narrację i nieoczywistą koncepcję realizacyjną, stawiają odważne, angażujące publiczność pytania o rolę wartości w świecie, w którym za wiedzę i rozumienie płaci się wysoką cenę.
🔴 Zasady uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Polską Operę Królewską --> KLIKNIJ TUTAJ
🔴 Dojście do Teatru Królewskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie od ul. Agrykola.
🔴 Informujemy, że przestają kursować meleksy dowożące widzów do Teatru Królewskiego.
🔴 Spóźnieni widzowie mogą nie zostać wpuszczeni na widownię.
🔴 Miejsca na widowni w Teatrze Królewskim są nienumerowane.
________________________________________________________________________________________________________
W razie pytań Biuro Organizacji Widowni Polskiej Opery Królewskiej jest do Państwa dyspozycji
od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 +48 500 309 424
Czas trwania: 140 minut
Występują
BELLEZZA - IWONA LUBOWICZ / JULIA PLIŚ
PIACERE - ANETA ŁUKASZEWICZ / JUSTYNA RAPACZ
DISINGANNO - JAKUB FOLTAK / ANNA RADZIEJEWSKA
TEMPO - ALEKSANDER REWIŃSKI / SYLWESTER SMULCZYŃSKI
AKTORZY - PATRYCJA GRZYWIŃSKA, JOANNA LICHOROWICZ-GREŚ, VOVA MAKOVSKYI, WOJCIECH WEREŚNIAK
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA
DYRYGENT - KRZYSZTOF GARSTKA
Realizacja
KIEROWNICTWO MUZYCZNE - KRZYSZTOF GARSTKA
REŻYSERIA - WALDEMAR RAŹNIAK
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY - BARBARA GUZIK
REŻYSERIA ŚWIATEŁ - ADA BYSTRZYCKA
ASYSTENCI REŻYSERA - SŁAWOMIR JURCZAK, AGNIESZKA KOZŁOWSKA
INSPICJENTKI - TATIANA HEMPEL-GIERLACH, WANDA KARPIŃSKA
Opinie naszych Widzów
(15)Jak zwykle doskonale przygotowany spektakl.
sz.....@gm...il.com | 16.04.2025
Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w tym przedstawieniu. Wspaniała muzyka Haendla w mistrzowskim wykonaniu orkiestry oraz solistów w oryginalnych kostiumach pośród ciekawej scenografii na tle pięknych projekcji zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jestem zachwycona inscenizacją tego oratorium przygotowaną przez Krzysztofa Warlikowskiego, ale ta inscenizacja zaproponowana przez zespół Polskiej Opery Królewskiej zachwyca mnie nie mniej. Podziwiam muzyków i śpiewaków! Wdzięczna jestem za wysiłek wszystkich artystów, by przybliżyć to arcydzieło sprzed trzystu lat przybliżyć nam. Gratuluję!
an.....@....pl | 8.04.2025
Opera Królewska pokazała oratorium Haendla jako przewrotną i współczesną opowieść o iluzjach. Zamiast duchowego oświecenia – pytania o to, czy „prawda” nie jest tylko nową maską. Kontrasty w kostiumach i grze aktorskiej podważały sens każdej przemiany – to, co miało być wzniosłe, bywało groteskowe, a to, co zmysłowe – zaskakująco prawdziwe.
Wybitnie wypadła Justyna Rapacz jako Przyjemność. Jej piękny głos i odważna sceniczna obecność budziły zachwyt i niepokój zarazem. Trudno oderwać od niej wzrok – i zapomnieć.
To nie spektakl z morałem. Raczej zaproszenie do refleksji nad tym, czy przemiana naprawdę wyzwala – czy tylko prowadzi do kolejnej roli do odegrania.
tk.....@....com | 7.04.2025
Haendel's music always full of class and timeless
ma.....@gm...il.com | 7.04.2025
znakomite przygotowanie, inscenizacja, scenografia, fachowość, soliści, orkiestra, balet najwyższy poziom światowy!!!
a......@....edu.pl | 7.04.2025
Niesamowita muzyka Hendla . Perfekcjonizm, świetne głosy i gra aktorska wykonawców. Cudowna uczta duchowa w piątkowy wieczór.
bo.....@....pl | 7.04.2025
Świetni wykonawcy 5 kwietnia, ciekawa scenografia, doskonały spektakl! Wybiorę się chętnie jeszcze raz.
mo.....@po...ta.onet.pl | 6.04.2025
Fenomenalny!
ka.....@gm...il.com | 6.04.2025
very sophisticated staging and performance, singers and orchestra, light - all is wonderful
an.....@ya...oo.co.uk | 6.04.2025
Świetne głosy, nowi wykonawcy
m......@....edu.pl | 6.04.2025
O dziełach Haendla można powiedzieć tylko tyle: to arcydzieła. Jeśli obcujemy z nimi dzięki znakomitym wykonawcom (a tak było w tym wypadku), to uczestniczy się we wspaniałym spektaklu. Nieco mniej może satysfakcjonująca była współczesna wizja sceniczna reżysera. Na szczęście muzyka była tutaj najważniejsza.
ts.....@gm...il.com | 6.04.2025
Świetny spektakl!
br.....@gm...il.com | 5.04.2025
Wszystko to, co można obejrzeć w Łazienkach jest świetne! :) Atmosfera budynku dodaje splendoru każdej inscenizacji. A repertuar też jest bardzo dobry. Nie inaczej z Il Trionfo... Oszczędna, kreatywna scenografia. Dobrze aktorsko przygotowani śpiewacy. Ciekawie wykonane arie. Ogólnie: wspaniałe doświadczenie!
mi.....@ro...ko.pl | 17.04.2025
Piękna muzyka ale bardzo niewygodnie się siedzi. Jest ciasno, duszno, siedzenia niewygodne.
ad.....@st...ny.pl | 5.04.2025
Spektakl wspaniały muzycznie.Duże brawa dla Maestra Garstki ,pierwszego skrzypka i całej orkiestry. Soliści świetni i całe szczęście ,że wogóle mogli grać w tej beznadziejnej scenografii.(po co te rusztowania ,folie, neony itp). Reżyseria trż zupełnie odeszła od estetyki baroku co powodowało, że przeważnie "oglądaliśmy" spektakl z zamkniętymi oczami. Pozdrowienia dla całego Zespołu.
mo.....@gm...il.com | 5.04.2025
Adres i dojazd
Muzeum Łazienki Królewskie
ul. Agrykola 1
IL TRIONFO DEL TEMPO E DEL DISINGANNO / GEORG FRIEDRICH HAENDEL
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia