Czytanie performatywne dramatu "Noc Listopadowa" S. Wyspiańskiego z muzyką na żywo
W 120. rocznicę wydania dramatu Stanisława Wyspiańskiego zapraszamy na performatywne czytanie „Nocy listopadowej” w adaptacji Iwony E. Rusek i reżyserii Jerzego Machowskiego. Podczas wieczoru na deskach XVIII-wiecznego teatru dworskiego zobaczymy znakomitych aktorów scen polskich, którzy przeczytają dramat przy akompaniamencie muzyki na żywo.
Wystąpią m.in.: Izabela Baran, Ewa Ziętek, Marek Kalita, Krzysztof Szczepaniak, Marek Barbasiewicz, Jan Marczewski.
Muzyka na żywo: Teresa Kowalik (wokal), Andrzej Zawieracz (syntezatory)
O SPEKTAKLU:
Dramat Stanisława Wyspiańskiego jest szczególnie związany z Łazienkami Królewskimi, ponieważ aż 7 z 10 scen rozgrywa się właśnie w przestrzeniach tej królewskiej rezydencji. Autor stworzył to dzieło pod wpływem wrażeń ze swojej jedynej wizyty w Łazienkach.
Jak podkreśla reżyser Jerzy Machowski: „Mało jest dramatów tak ściśle związanych z konkretnymi miejscami w Warszawie jak Noc listopadowa z Łazienkami Królewskimi. Dlatego praca nad tym tekstem w tym właśnie miejscu jest szczególnie podniecająca! W dodatku jesienią, a więc w porze roku, gdy z jednej strony natura obumiera - więdną i opadają liście - a z drugiej kultura ożywa - otwiera się nowy sezon. Coś się kończy, coś zaczyna. Sceniczna lektura w wykonaniu znakomitych aktorów zwróci uwagę przede wszystkim na ukazany przez Wyspiańskiego bunt pokoleniowy, na sprzeciw «młodych» wobec «starych». Temat konfliktu różnych generacji, starości i młodości, przemijania i odrodzenia obecny jest zarówno w warstwie fabularnej, jak i symbolicznej tego utworu. Kładąc na niego nacisk, spróbujemy wsłuchać się razem i z uczestnikami konferencji, i z niezależnymi widzami w pytania, jakie Wyspiański stawia naszej historii, ale również teraźniejszości”.
Dla Iwony E. Rusek praca nad adaptacją dramatu stanowiła prawdziwe wyzwanie. „Podstawowa kwestia dotyczyła tego, jak w godzinie i dwudziestu minutach zamknąć sens, czar, a przede wszystkim ducha tego genialnego utworu; jak dokonać montaż tekstu, by to, co znane ukazało swoje nowe oblicze; jak rozpisać role dla aktorów, by nie stali się tylko odtwórcami, lecz także uczestnikami listopadowego misterium? Efekty naszej pracy będą widoczne niebawem, ja z kolei wierzę, że idea tekstu zostanie z nami na długo”.
Performatywne czytanie dramatu "Noc Listopadowa" S. Wyspiańskiego
Kiedy: 5 października 2024 r., godz. 18.00
Gdzie: Teatr Królewski w Starej Oranżerii
Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy Muzeum Łazienki Królewskie z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie i Uniwersytetem w Białymstoku.
Czas trwania: 90 minut
Organizator: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (więcej wydarzeń organizatora)
Występują
Izabela Baran, Ewa Ziętek, Grzegorz Przybył, Krzysztof Szczepaniak, Marek Barbasiewicz, Jan Marczewski
Realizacja
Adaptacja: Iwona E. Rusek
Reżyseria: Jerzy Machowski
Muzyka na żywo: Teresa Kowalik (wokal), Andrzej Zawieracz (syntezatory)
Koordynacja: Joanna Szumańska i Anna Marat (Muzeum Łazienki Królewskie)
Opinie naszych Widzów
(2)Dziękuję za świetny występ upiększony niespodziewaną, wyjątkową nutką świeżości w postaci subtelnie dopasowanej oprawy muzycznej.
ir.....@gm...il.com | 16.10.2024
Słuchanie "Nocy listopadowej" w miejscu, znajdującym się w okolicach miejsca akcje nabiera dodatkowego wymiaru. Czytanie performatywne nie jest oczywiście tym samym, co sztuka teatralna niemniej jednak gra aktorska była dobrze przygotowana. Szczególnie podobało mi się wykonanie roli Kory / Joanny.
wo.....@gm...il.com | 6.10.2024
Adres i dojazd
Muzeum Łazienki Królewskie, Teatr Królewski w Starej Oranżerii
ul. Agrykola 1
Czytanie performatywne dramatu "Noc Listopadowa" S. Wyspiańskiego z muzyką na żywo
Warszawa, Muzeum Łazienki Królewskie
Sprzedaż on-line zakończona: ustaw powiadomienie, aby dostać email, kiedy bilety pojawią się w sprzedaży.
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia