Adaptacja książki Chamstwo Kacpra Pobłockiego, która znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej NIKE 2022. „Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza. . Myśląc o historii niewolnictwa, niejednokrotnie nie pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek. Ale jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny. Dopiero wtedy możemy również dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze ze służebną formą naszych współczesnych form zatrudnienia. Bo to nie rewolucja przemysłowa, tylko folwarczny przemysł okrucieństwa stanowił prolog do współczesności".

Organizator: Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich

Występują

Jolanta Solarz-Szwed

Anna Kieca

Miłosz Pietruski

Tomasz Taranta

Magdalena Taranta

więcej+

Realizacja

Scenariusz: Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman Reżyseria: Agnieszka Jakimiak Scenografia, światło, video: Mateusz Atman Kostiumy: Nina Sakowska Muzyka: Kuba Ziołek Choreografia: Oskar Malinowski Inspicjentka: Justyna Bartman- Jaskuła

Opinie naszych Widzów

(2)

10/10

Rewelacyjny spektakl! Polecam

ba.....@....pl | 13.04.2023

10/10

Świetnie zagrany spektakl, daje dużo do myślenia. W luźny sposób opiera się na publikacjach Pobłockiego, raczej interpretuje rzeczywistość współczesną z odniesieniami do feudalnej historii Polski i Polaków. Cudowna rzecz, trudno jest się otrząsnąć po tym przedstawieniu. Trudno jest też nie widzieć siebie w niektórych wątkach sztuki. Dziękuję i polecam.

w......@ew...st.pl | 11.04.2023

Adres i dojazd

Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich, Scena na Strychu

ul. Rzeźnicza 12, Wrocław

Chamstwo

Wrocław, Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich

pt., 19.01

19:00

-,-

sprzedaż zakończona

Sprzedaż on-line zakończona: ustaw powiadomienie, aby dostać email, kiedy bilety pojawią się w sprzedaży.

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Inne wydarzenia w tym miejscu

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!