Bieguni

8.61
(28 ocen)
Książka Tokarczuk zdobyła literacką Nagrodę Nike oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera. To bogaty zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Tokarczuk obserwuje ludzi w ruchu oraz ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał. Michał Zadara, laureat paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, odnajduje w „Biegunach” innowacyjny sposób opowiadania, pozwalający opisać doświadczenie ludzkie w sposób autentyczny. „Olga Tokarczuk opisała – mówi reżyser – życie, które daje szansę na uchwycenie sensu, ale ta szansa znika, i znowu topimy się w chaosie. Ale jednak ta szansa była, i nas dalej prowadzi przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi”. Olga Tokarczuk dołącza do grona klasycznych autorów, których dzieła interpretował w ostatnich latach Michał Zadara: Mickiewicza, Sofoklesa, Eurypidesa, Słowackiego, Brechta czy autorów Biblii… „Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się przed naszymi oczami nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre już odmówił nam spójności. I ta spójność już nawet nie jest przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem” – dodaje reżyser. Pokaz work in progress odbył się 5 grudnia 2020 r., w ramach festiwalu teatralnego Boska Komedia (w wersji online na platformie Play Kraków).

Czas trwania: 160 minut

Występują

Sylwia Achu

Arkadiusz Brykalski

Mamadou Góo Bâ

Wiktor Loga-Skarczewski

Karina Seweryn

więcej+

Realizacja

reżyseria – Michał Zadara adaptacja – Michał Zadara, Barbara Wysocka scenografia – Robert Rumas projekcje wideo – Artur Sienicki, Michał Zadara, Barbara Wysocka kostiumy – Julia Kornacka i Kornelia Dzikowska reżyseria światła – Piotr Pieczyński, Michał Zadara konsultacje choreograficzne – Tomasz Wygoda asystenci reżysera – Karolina Pawłoś oraz Maksymilian Nowak (Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie) inspicjentka – Iza Stolarska

Opinie naszych Widzów

(10)

10/10

Ciekawa sztuka, wielowątkowa, z różnymi historiami, które wydarzyły się na przestrzeni wieków,

za.....@gm...il.com | 21.12.2023

10/10

Świetny spektakl, formuła to szereg scen , które nie koniecznie , na pierwszy rzut oka ze sobą są powiązane , co zresztą potwierdza autorka , ale z szerszej perspektywy ocena jak najbardziej pozytywna .Warto obejrzeć .

ma.....@....pl | 21.07.2022

10/10

Wspaniały, niesamowity spektakl, który daje dużo do myślenia, łączy różne style, gatunki, epoki. Gra aktorska na wysokim poziomie. Polecam choć zapewne nie dla osób, które idą do teatru wyłącznie dla rozrywki.

em.....@....pl | 12.07.2022

10/10

Wspanialy soektakl, troche ciezki, ale warto bylo zobaczyc zmagania wspanialych aktorow z tekstem. Polecam . No i niesamowity teatr i jego atmosfera . :-)

ja.....@in...ia.eu | 11.07.2022

10/10

Z wielka przyjemnościa dziele się moja opinia ....napisze krótko było cudownie.....dla takich chwil warto życ!!!! Bardzo dziękuję:-)

ma.....@....pl | 10.07.2022

10/10

Byłam ciekawe jak można przenieść Biegunów do teatr, jestem b pozytywnie zaskoczona, oceniam b dobrze, ciekawa interpretacja, swietna scenografia i oprawa muzyczna no i aktorzy!

lu.....@ho...il.com | 30.10.2021

10/10

Jeden z najlepszych spektakli pod wzgledem wykonania, profesjonalizmu, przygotowania i oczywiście gry aktorskiej. Spektakl długi, ale absolutnie nie jest nużący i paradoksalnie ten czas mija w mgnieniu oka. Bardzo polecam, naprawdę warto skorzystać z możliwości przeżycia tego dzieła.

as.....@....pl | 4.03.2021

9/10

Bardzo cenna sztuka, jej przekaz i wspaniała gra aktorska ;-)

jo.....@gm...il.com | 18.12.2023

9/10

Bardzo dobry, wciągający, świetnie zagrany, przeplatające się często oderwane od siebie maksymalnie opowieści tworzą razem spójną i niezwykle ciekawa barwna mozaikę. Polecam!

be.....@....pl | 30.05.2021

7/10

Uważam, że przedstawienie było świetne reżysersko. "Bieguni" to nie jest łatwa książka do przełożenia na scenę. Można dyskutować o wyborze fragmentów ("Lekcja anatomii" świetna, wątek Chorwacki słabszy), ale generalnie to świetna adaptacja. Aktorsko była natomiast słabsza. Momentami grana jak na konkursie recytatorskim. Aktorzy robią pauzy w dziwnych miejscach, zacinają się. Trzeba przyznać, że to jest trudny do zapamiętania i zagrania tekst, ale artykulacyjnie mógłby być lepszy.

ms.....@gm...il.com | 1.01.2022

Zwiastuny

Bieguni

Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie, ale gdy pojawi się nowy termin, damy Ci znać!

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!